Jágr se soustředí před začátkem zápasu.

Jágr se soustředí před začátkem zápasu. | foto: AP

Florida ocenila Jágrův úspěch, on se odvděčil asistencí u vítězné akce

• 35
Po pěti domácích prohrách hokejisté Floridy zabrali a potěšili fanoušky vítězstvím 2:1 nad Nashvillem. U rozdílové branky si asistenci připsal i Jaromír Jágr, jemuž klub po celý večer vzdával hold za nedávný posun na druhou příčku v historickém bodování. Výrazný výkon podal i Michael Frolík, dvěma góly ovšem jen zmírnil prohru Calgary. To Ondřej Kaše trefil Anaheimu v prodloužení výhru nad Arizonou.

Za Jágrův prosincový historický zápis, kdy se posunul na druhé místo celkových tabulek kanadského bodování NHL a před ním už tak zůstává jen nedostižný Wayne Gretzky, se Florida rozhodla hráči poděkovat ještě jednou.

Na zápas proti Bostonu z 22. prosince, kdy „česká 68“ předčila Marka Messiera a převzala zlatou hokejku, vedení Panthers navázalo uspořádáním „Jágr Night“ v rámci souboje s Nashvillem. Prvních deset tisíc návštěvníků arény BB&T Center si tak odneslo speciální tričko vyrobené k dané příležitosti a na kostce pod střechou se celý večer objevovaly velké chvíle Jágrovy kariéry.

Začátek duelu poznamenala i tragédie, která se stala jen o pár hodin dříve na floridském letišti Fort Lauderdale. Za oběti střelby se před zahajovacím buly držela minuta ticha. Za zmínku stojí i situace z rozbruslení, kdy se zranil Roberto Luongo. Do brány tak za domácí nastoupil James Reimer a na střídačce mu kryl záda bývalý gólman a současný účetní klubu Bobby Segin.

Nashville nastupoval do druhého zápasu ve dvou dnech povzbuzen předešlým triumfem 6:1 z ledu Tampy. Proti Panthers však už od 3. minuty ztrácel, když se prosadil Gregg McKegg. Florida následně ubránila několik přesilovek soupeře, když se mimo jiné i dvakrát provinil Jágr, a stav 1:0 tak vydržel až do úvodu třetí třetiny. Nulu na kontě Reimera odčaroval až v 46. minutě Craig Smith.

V 51. minutě ovšem zabral při absenci zraněných forvardů Barkova a Huberdeaua nově složený první útok Panthers. Od pravého mantinelu zaskočil Juuse Sarose střílející Jonathan Marchessault, přihrávky si připsali Vincent Trocheck a Jágr (15:48, +1, 1 střela, 0+1). Výhru v domácím dresu slavil i obránce Jakub Kindl (15:19, +/-: 0, 4 střely).

Při absenci zraněného kapitána Ryana Getzlafa odehrál další skvělý zápas nováček v útoku Anaheimu Ondřej Kaše (11:50, +1, 3 střely, 1+0). Ve středu byl s bilancí (1+1) jednou z klíčových osobností u výhry 2:0 nad Detroitem a o dva dny později se pro změnu blýskl vítězným gólem z prodloužení proti Arizoně.

21letý pravý křídelní útočník, jehož mladší bratr David obléká dres extraligového Chomutova a platil za jednu z opor reprezentační dvacítky na nedávném mistrovství, v 65. minutě potrestal váhání hostujícího brankáře Mika Smitha s rozehrávkou. Oslavil tak již čtvrtou trefu začínající zámořské kariéry a novináři jej zvolili první hvězdou utkání.

Ondřej Kaše z Anaheimu se dostává do šance v utkání proti Arizoně.
Ondřej Kaše z Anaheimu slaví vítězný gól v prodloužení v utkání proti Arizoně.

Po řádné hrací době se oba celky rozešly za smírného stavu 2:2, když Ducks dvakrát vedli a Coyotes vždy přispěchali s odpovědí. Gól Josepha Cramarossy v 22. minutě vymazal český centr Martin Hanzal (13:09, +1, 2 střely, 1+0) a na následnou trefu Chrise Wagnera pro změnu kontroval využitou přesilovkou Oliver Ekman-Larsson. Jediným českým útočníkem v zápase, jenž nebodoval, byl hostující Radim Vrbata (16:45, -2, 1 střela).

Hodně vidět byl v pátek i Michael Frolík (18:38, +1, 3 střely, 2+0). Jeho dvě gólové akce však stačily Calgary jen na zmírnění porážky na ledě Vancouveru. Rozjetí Canucks si tak prodloužili svou nejdelší vítěznou sérii sezony už na šest navazujících triumfů. V kanadském derby uspěli výsledkem 4:2.

Velkou oporou domácích byl útočník Markus Granlund, jenž stejně jako hostující Frolík vstřelil dva góly ovšem i včetně toho rozdílového z přesilové hry z času 39:38.

Český reprezentant své gólové představení odstartoval už od 2. minuty. Pouhých 78 vteřin od zahajovacího buly totiž zakončil před bránou skvělou přihrávku Mikaela Backlunda a poslal Flames do trháku. Pak ale stříleli góly jen hráči Vancouveru a kladenský odchovanec svou druhou trefu večera a celkově již devátou v sezoně zaznamenal až v samém závěru. V 59. minutě využitou přesilovkou již jen kosmeticky upravil skóre.

Výsledky:

Florida - Nashville 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
3. McKegg, 51. Marchessault (Jágr) - 46. C. Smith. Střely na branku: 34:29. Diváci: 14 003. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Reimer, 3. McKegg (všichni Florida).

New Jersey - Toronto 2:4 (0:4, 0:0, 2:0)
57. Parenteau, 58. Merrill - 10. Kadri, 14. Brown, 15. Matthews, 16. Bozak. Střely na branku: 32:14. Diváci: 15 233. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Kadri, 3. Bozak (všichni Toronto).

Anaheim - Arizona 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
7. Cramarossa, 37. Wagner, 65. Kaše - 22. Hanzal, 44. Ekman-Larsson. Střely na branku: 35:23. Diváci: 15 415. Hvězdy zápasu: 1. Kaše, 2. Fowler, 3. Cramarossa (všichni Anaheim).

Colorado - NY Islanders 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
7. Landeskog, 65. MacKinnon - 38. Boychuk. Střely na branku: 39:36. Diváci: 14 788. Hvězdy zápasu: 1. Pickard, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Greiss (Islanders).

Vancouver - Calgary 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
40. a 44. Markus Granlund, 11. Chaput, 14. Eriksson - 2. a 59. Frolík. Střely na branku: 13:46. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Granlund (oba Vancouver), 3. Frolík (Calgary).

Chicago - Carolina 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
13. Toews, 34. Panarin - 40. Rask. Střely na branku: 24:40. Diváci: 21 822. Hvězdy zápasu: 1. Darling, 2. Toews, 3. Panarin (všichni Chicago).