Dominátor bitvu s Royem zvládl

• 10
Denver - V Denveru se před zraky více než 18 tisíc diváků odehrál vyrovnaný souboj dvou nejlepších týmů Západní konference NHL, Colorada a Detroitu. Hlavními postavami byli oba brankáři, kteří dlouho přiváděli střelce k zoufalství. Patrick Roy chytil pokusy Sandyho McCarthyho i Sergeje Fjodorova, Dominik Hašek zase na začátku druhé třetiny vyrazil střelu Roba Blakea a pak fantasticky betony zastavil i dorážku Alexe Tanguaye.Zpravodajství ze všech zápasů ZDE

Ještě na začátku třetí třetiny by nikoho nepřekvapilo, kdyby zápas skončil bez branek a 61. shutout v NHL přibyl na konto obou momentálně zřejmě nejlepších brankářů v soutěži. Roy i Hašek totiž dosud vychytali s nulou shodně po 60 duelech a bezbrankový stav dával tušit, že by se na prvním místě této tabulky aktivních
gólmanů mohlo něco změnit.

Za vyrovnaného počtu hráčů na ledě toho obrany soupeřovým útočníkům moc nedovolily, a tak rozhodla přesilovka. V sedmé minutě posledního dějství se nejprve nechal za držení hole vyloučit domácí Tanguay a o 48 sekund později jej za sekání následoval Adam Foote.

Detroit dvojnásobnou početní výhodou nepohrdl. Nicklas Lidström posunul puk Brendanu Shanahanovi, ten propálil klubko hráčů před brankou a poslal hosty do vedení. Navíc se mohl radovat i ze své jubilejní pětisté trefy v soutěži.  "Jsem rád, že jsem konečně téhle mety dosáhl," prohlásil Shanahan, který se stal teprve třicátým hráčem historie, jemuž se něco podobného podařilo. "Je to samozřejmě velká pocta být ve společnosti takových hráčů," dodal Shanahan.

Dramatickým okamžikům však ještě nebyl konec. Pár okamžiků po prvním gólu natlačil Martin Škoula do vlastní branky Kirka Maltbyho, ten při pádu zavadil o Roye a na světě byla pořádná mela. Podrážděný Roy Maltbyho v brance napadl a za chvíli se už prali všichni hráči na ledě. A protože hokejistů Colorada bylo u vlastní branky o jednoho více, vydal se na pomoc i Dominik Hašek.

Přejel celé hřiště, ale pak zakopl o jednu z hokejek a k Royovi doputoval vsedě. I proto rozhodčí oba kohouty oddělili ještě dříve, než se do sebe mohli pustit. "Viděl jsem Patricka, jak se na druhé straně pere. Bylo tam šest hráčů Colorada proti našim pěti, a tak bylo mojí povinností tam jet a spoluhráčům pomoci. Naneštěstí jsem ale pár kroků od Roye šlápl na nějakou hokejku a upadl," řekl Hašek, který přejel kluziště i přesto, že si dobře uvědomoval, že za překročení červené čáry dostane dvouminutový trest.

Bitky gólmanů nejsou v měření sil mezi Rudými Křídly a Lavinami neobvyklou záležitostí. V roce 1997 se Roy popral s Mikem Vernonem a o rok později si to rozdal i s Chrisem Osgoodem. V obou případech pak Red Wings získali Stanleyův pohár.  "Vím, že je to v Detroitu tradice. Když se náš gólman zapojí do bitky s Royem, vyhraje tým Stanley Cup," komentoval s úsměvem a s trochou naděje v hlase tento fakt Hašek, kterému slavný pohár stále ve sbírce trofejí chybí.

Jak viděli celou situaci její iniciátoři? Roy se zlobil: "Nemám rád, když se někdo snaží zasáhnout moje koleno. Viděl jsem, že to nebyla nehoda. Ten hráč mě chtěl opravdu zranit," tvrdil. Maltby se spíše jen divil. "Jenom jsem se snažil nenarazit hlavou do tyče, a najednou jsem byl přímým účastníkem zápasu ve wrestlingu," kroutil hlavou.

Když vášně utichly, zápas se v relativním klidu dohrál. Brett Hull nejprve lehkým nahozením, které Roy neviděl, zvýšil na 2:0 a zdálo se, že je rozhodnuto. Hosté ale ještě Lavinám dali šanci na zvrat. Mike Keane obtěžoval Haška a Chris Chelios se tento prohřešek rozhodl rázně potrestat. Jeho tři řízné krosčeky rozhodčím neunikly a Chelios inkasoval vskutku neobvyklý trest: dvakrát dvě minuty za krosček, dvě minuty za nesportovní chování, deset minut osobní trest a navíc trest do konce utkání.

Colorado však ani jednu přesilovku nevyužilo. Hašek se překonával, nakonec pochytal celkem 31 střel domácích a bitvu dvou gólmanů o jedenašedesátý shutout v NHL vyhrál.