Detroit měnil historické tabulky

• 5
Praha - Hráči Detroitu předvedli, jakou sílu mají v útoku. Bezmocné Minnesotě dovolili zahrát si až v poslední třetině, kdy bylo rozhodnuto. Kapitán Yzerman se díky dvěma brankám posunul v historických tabulkách střelců před Maria Lemiouxe. Podruhé za sebou ukázal své kvality Patrick Roy, když Coloradu vychytal opět čisté konto. Milan Hnilička v týmu Atlanty zlikvidoval 35 střel, ale nezabránil vyrovnání Nashvillu v závěru utkání.

Detroitští veteráni se zřejmě rozhodli trochu zahýbat statistikami. Yzerman svými trefami dosáhl hranice 650 branek nastřílených v lize a s 651 góly se dostal před Maria Lemieuxe na sedmé místo v historické tabulce střelců. O jednu příčku se v této statistice posunul i Robitaille, jenž s 602 góly odsunul Fina Jariho Kurriho z dvanáctého místa. Důvod k oslavám měl i jejich spoluhráč Brett Hull, jenž díky dvěma asistencím zaznamenal 1200. bod své kariéry.

Ani proti Minnesotě se Red Wings nevyvarovali tradičního výpadku v třetí třetině, neudrželi pohodlné vedení 5:0 a dovolili hostujícím Wild třemi brankami zápas zdramatizovat. Další gól pak už ale detroitský brankář Manny Legace za svá záda nepustil. Robitaille, Brendan Shannahan a Boyd Devereaux naopak vedení domácích znovu zvýraznili.

"Po třetím gólu Minnesoty bylo u nás na střídačce hodně živo. Všichni se hecovali a snažili se dostat znovu do hry. Trenéři z nás také zrovna nadšení nebyli," prozradil Devereaux.

Do vynikající formy se dostal coloradský brankář Patrick Roy, který v utkání proti New Yorku Islanders vychytal podruhé v řadě čisté konto. "Jako specialista na zápasy bez obdržené branky se rozhodně necítím. Dvě nuly za sebou jsem vychytal naposled ještě v Montrealu proti Hartfordu a Buffalu. To jsem byl ale ještě mladík," vzpomněl si Roy na rok 1990.

O jediný gól duelu se v jeho patnácté minutě postaral Podein, který se do sestavy Avalanche vrátil poté, co z ní byl kvůli slabým výkonům vyřazen. "Když hráč na čas vypadne ze sestavy, je to pro něj rozhodně nový impuls. Každý chce hrát a
dokázat, že si zaslouží dostat na ledě šanci," přiznal oprávněnost trenérova tahu Podein, který se trefil poprvé po devíti zápasech.

Zklamaný brankář hostů Chris Osgood tvrdil, že Podeinovu střelu vůbec neviděl: "Přede mnou bylo hodně hráčů, puk však mezi nimi prošel. Ani jsem si na něj nesáhl."

Necelé tři minuty dělily Atlantu v zápase proti Nashvillu od čtvrtého vítězství v sezoně, 35 úspěšných zásahů brankáře Milana Hniličky však Thrashers nakonec na výhru nestačilo. Přestože český gólman podal v utkání kvalitní výkon, vyrovnávací brance Karlise Skraštinse zabránit nedokázal.

"Máme prostě bod. Odehráli jsme napínavé utkání, dařilo se nám v útoku a ani v obraně jsme nebyli zase tak špatní. Měli bychom se na zápas dívat pozitivně," nedělal si Hnilička z remízy hlavu. Prosadili se i Hniličkovi spoluhráči František Kaberle a Jiří Šlégr, oba obránci si připsali po jedné asistenci.

Statistika pátečních zápasů NHL:

Buffalo - Florida 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky
: 23. a 39. Kozlov. Střely na branku: 31:18. Diváci: 17.568.

Columbus - Anaheim 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
17. Whitney (Výborný), 51. Aubin, 55. Marshall - 18. Tverdovskij, 46. Krivokrasov. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18.136.

Atlanta - Nashville 4:4 po prodl. (0:2, 2:1, 2:1 - 0:0)
28. Rheaume, 35. Kovalčuk (F. Kaberle), 44. Bartečko (Šlégr), 53. Reirden - 8. Classen, 20. Jačmeněv, 37. G. Johnson, 58. Skraštins. Střely na branku: 29:39.
Diváci: 14.812.

Detroit - Minnesota 8:3 (1:0, 4:0, 3:3)
21. a 30. Yzerman, 37. a 54. Robitaille, 12. Holmström, 25. Lidström, 55. Shanahan, 56. Devereaux (Fischer) - 42. Park, 46. Gavey, 50. Brunette.  Střely na branku: 40:20. Diváci: 20.058.

Colorado - New York Islanders 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
15. Podein.  Střely na branku: 28:31. Diváci: 18.007.

Edmonton - Chicago 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
9. a 24. Green, 10. a 37. Carter, 40. M. Comrie, 47. Hecht, 59. Marchant - 31. Žamnov.  Střely na branku: 40:28. Diváci: 16.839.

Gólman Islanders Chris Osgood zasahuje proti střele Podeina

,

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.