I David Rittich z Calgary se vrací domů potlučený od puků. | foto: AP

Góly a modřiny. Brankáři v NHL to mají v nové sezoně o dost těžší

  • 14
Říká se, že góly jsou kořením hokeje. A NHL se rozhodla novou sezonu pořádně opepřit. Gólmanům zmenšila vesty a těšila se na vysoká skóre. Stačí letmý pohled do statistik a je jasné, že recept zatím funguje. Zámořská soutěž má našlápnuto k tomu, aby v ní padlo nejvíce branek za posledních 12 let.

Pro brankáře ovšem mají současné střelecké hody neblahé důsledky. Jejich statistiky evokují divoká osmdesátá léta, kdy řádili Gretzky či Lemieux. A jejich těla zase připomínají duhu. Kvůli četným modřinám září všemi barvami.

Rány rovnou do masa

Chceme víc gólů, velí NHL. Brankářům zmenšila výstroj

Některé rány teď zkrátka bolí. „Když dostanete pukem na klíční kosti, tak to není nic příjemného,“ stěžuje si Connor Hellebuyck z Winnipegu. „Na rukou jsem potlučený jako blázen,“ je naštvaný Brian Elliott, konkurent Michala Neuvirtha ve Philadelphii. 

Elliott přesně popsal, v čem jsou nyní vesty problematické. „Největší potíž je v tom, že na rukou už nemáme polstrování. Mezi chráničem a tělem tak není žádný vzduch, rány jdou v jeden okamžik do vesty a do vašeho masa a kostí. “

Kvůli flekatým pažím dokonce poslal několik e-mailů Kayi Whitmoreovi. Ten už pár let pro NHL připravuje úpravy gólmanských výstrojí. V minulosti zmenšil betony a kalhoty, ale nikdy nečelil takové kritice brankářů.

Brankář Philadelphie Brian Elliott vyčkává ve střehovém postavení v duelu NHL...
David Perron z týmu Vegas Golden Knights zkouší pozornost Connora Hellebuycka z...

Brian Elliott (vpravo) a Connor Hellebuyck patří k nehlasitějším kritikům úpravy pravidel.

Je to příliš mnoho povyku pro nic? Byly časy, kdy gólmani chytali bez masek a v chatrných lakrosových chráničích. Střely jim lámaly kosti, trhaly rty, vyrážely zuby. Ještě v devadesátých letech nebylo ničím výjimečným, když brankáři vyndali z lapaček modré prsty. Jenže vracet v čase se nikdo nechce a též Whitmore říká: „Bezpečnost je priorita.“

Vraťte nám staré vesty

David Rittich

Možná se při nejnovějších korekcích přepočítal. Nápad, aby zmenšené vesty více kopírovaly brankářovo tělo, zní dobře, ale v praxi přináší bolest. Před sezonou Whitmore tvrdil: „Neočekávám, že by denně mělo docházet k tomu, že si gólmani budou odnášet z ledu modřiny.“ Evidentně se tak děje. Nedokládají to pouze nářky Hellebuycka s Elliottem, k nespokojenému Američanovi a Kanaďanövi se přidal třeba i David Rittich.

Český reprezentant se před pár měsíci dohodl na nové roční smlouvě s Calgary. Až bude vyjednávat o té další, možná si vyžádá rizikový příplatek. „Ne že bych se úplně bál, ale není příjemné, když puky létají kolem hlavy, krku a ramen. Vždycky to kousne či štípne a domů chodím s modřinami. Jsem pro návrat k dřívější výstroji.“

Ve chvíli, kdy jde o zdraví, se těžko argumentuje rčením „účel světí prostředky“. NHL se musí zamyslet, zda k většímu počtu gólů nevedou cesty jinudy. V minulé sezoně se například vyplatilo přísnější posuzování sekání, díky čemuž vzrostl počet přesilových her.

Změny výstroje v roce 2016

Gólmani navíc v minulosti pokaždé ukázali, že se umějí přizpůsobit, a i s redukovanou výstrojí vyšroubovali úspěšnost zákroků na úchvatné hodnoty. „Je ironií, že pokaždé, když jsme zmenšili chrániče, brankáři se zlepšili, protože byli najednou o trochu lehčí,“ přiznává Mathieu Schneider z hráčské asociace NHLPA.

Pravděpodobně to dokážou i nyní a momentálně bídné statistiky si postupem času vylepší. Na co si patrně nezvyknou, jsou modřiny.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.