Colorado - Anaheim: radost hráčů Anaheimu

Colorado - Anaheim: radost hráčů Anaheimu - Dustin Penner z Anaheimu (druhý zleva) slaví se spoluhráči Joffreym Lupulem (vlevo) a Toddem Marchantem gól. Obránce Colorada Brett Clark jen smutně přihlíží. | foto: Reuters

Anaheim slaví postup, Ottawa zůstává ve hře

• 10
Buffalo - V konfrontaci mladých brankářů hokejových celků Buffala a Ottawy předčil poprvé v dané sérii Ray Emery jedničku Sabres Ryana Millera. Senators tak snížili nepříznivý stav na 1:3 na zápasy a vynutili si pátý duel na domácím ledě. Anaheim dovršil spanilou jízdu nad Coloradem a postoupil do finále Západní konference.

Brankář Ottawy, Ray Emery, dal zapomenout na nevýrazné výkony z předešlých utkání série s Buffalem.

Náhradník rekonvalescenta Dominika Haška, který se již připravuje na návrat do hry, předvedl devětadvacet úspěšných zákroků.

"Nebyl jsem spokojen se svými výkony v sérii. Cítil jsem odpovědnost vůči spoluhráčům, což mě motivovalo," uvedl třiadvacetiletý gólman.

Nejčastěji Emeryho zaměstnával buffalský útočník Aleš Kotalík, který zkoušel střelecké štěstí hned v pěti případech.

V závěru dramatického utkání se navíc blýskl při šancích forvardů Maxima Afinogenova a J.P. Dumonta.

"Stále věříme, že můžeme postoupit. Musíme si najít cestu za vítězstvím, o tom to je. Nakročili jsme správně," prohlásil kapitán Senators Daniel Alfredsson.

Ottawský trenér Bryan Murray nezařadil do sestavy českého forvarda Václava Varaďu, jehož místo v útoku zaujal zadák Christoph Schubert.

Během zahajovací třetiny si hostující mužstvo vytvořilo střeleckou převahu 18:7, aby skóre otevřel v páté minutě tvrdou ranou bek Brian Pothier.

Ottawa tak přerušila úspěšnou sérii Sabres, čítající devět zahajovacích branek v utkáních play-off za sebou.

Prostřední hrací část pro změnu patřila svěřencům trenéra Lindy Ruffa. Brankář Ryan Miller čelil v dané dvacetiminutovce pouze třem střeleckým pokusům.

Naopak Ray Emery musel zasahovat proti šestnácti ranám, přičemž jedna skončila v jeho síti. Pod vyrovnávající gól se podepsal Daniel Briere, který tak prodloužil svou bodovou sérii na sedm utkání v řadě.

Rozhodující moment zápasu přinesl úvod třetího dějství, kdy na trestnou lavici usedl domácí Derek Roy. Z dané početný výhody uběhlo pouze dvaadvacet vteřin, když obránce Wade Redden skóroval za přispění teče bránícího Henrika Tallindera.

Anaheim předčil Colorado i ve čtvrtém zápase

První hvězdou čtvrtého a zároveň rozhodujícího střetnutí série mezi Anaheimem a Coloradem byl vyhlášen útočník Ducks Dustin Penner, jenž zatížil konto soupeře dvěma body za gól a přihrávku.

Třiadvacetiletý urostlý centr sehrál klíčovou roli i v předcházejícím duelu, kdy asistoval u tří zásahů střelce Lupula.

V základní hrací části přitom Penner odehrál pouze devatenáct zápasů s bilancí čtyř branek a tří asistencí.

Skvělou formu opět potvrdil gólman Anaheimu Ilja Bryzgalov. Avalanche prověřili pozornost ruského reprezentanta čtyřiceti střeleckými pokusy, ze kterých se ujal pouze jediný.

Hned ve 3. minutě se do střelecké listiny zapsal zkušený Joe Sakic. Asistovali Alex Tanguay a Andrew Brunette. Ducks kontrovali zásahem Todda Marchanta ze závěru úvodní třetiny.

Druhou dvacetiminutovku ozdobila spolupráce Andy McDonalda s Teemu Selännem. Prvně jmenovaný přihrával a finský reprezentant svou pátou trefou v play-off zařídil obrat skóre na 1:2.

V čase 46:07 se do přečíslení 3 na 1 dostali hostující forvardi Todd Marchant, Joffrey Lupul a zakončující Dustin Penner, jenž překonal brankáře Jose Theodora potřetí.

Poslední slovo utkání si vzal necelé dvě minuty před koncem Todd Marchant střelou do prázdné branky. Anaheim tak mohl slavit postup do finále Západní konference.

Výsledky, 2. kolo play-off:

Východní konference:
Buffalo - Ottawa 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
37. Briere - 5. Pothier, 43. Redden. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18 690. Stav série 3:1.

Západní konference:
Colorado - Anaheim 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
3. Sakic - 17. a 59. Marchant, 23. Selänne, 47. Penner. Střely na branku: 41:34. Diváci: 18 007. Stav série 0:4.