Ruský hokejista Nikita Něsterov se raduje s Vladimírem Tarasenkem z pátého gólu...

Ruský hokejista Nikita Něsterov se raduje s Vladimírem Tarasenkem z pátého gólu v síti Běloruska | foto: Reuters

Rusové vyhráli základní skupinu a jdou na Kanadu. Švýcary čeká Německo

• 12
Ruští hokejisté vyhráli na mistrovství světa základní skupinu A, protože v závěrečném utkání zničili Bělorusko 6:0. Ve čtvrtfinále se utkají s Kanadou. Druzí Švýcaři, kteří si zastříleli proti Velké Británii (6:3), čeká ve vyřazovacích bojích Německo.

Rusko - Bělorusko 6:0

Rusové zápas rozhodli již v první třetině, ve které vstřelili pět branek. Dvěma góly se na výhře favorita podílel Nikita Něstěrov, tři body si připsal i Michail Grigorenko.

Sborná neponechala při cestě za výhrou a posunem do čela tabulky od začátku nic náhodě. Již po 36 sekundách hry otevřel skóre Něstěrov. Když poté v 5. minutě přidal s přispěním bránících Bělorusů druhý gól Galimov, skončil zápas pro brankáře Šostaka, kterého stejně jako v minulém souboji se Švýcarskem nahradil Kolosov.

Ani on ale dlouho neudržel čistý štít. Sice si poradil s tvrdou střelou Provorova, v polovině první třetiny jej ale překonali Šalunov a Grigorenko. V 17. minutě se po rychlém protiútoku prosadil podruhé Něstěrov a zápas byl rozhodnutý.

Rusové mohli ubrat plyn a šetřit síly na čtvrtfinále. Zatímco v úvodní dvacetiminutovce vyslali na běloruské brankáře 17 střel, ve druhé jen čtyři. A to měli dvě přesilové hry. Více práce než Kolosov měl dokonce jeho protějšek Samonov. Obraz hry se nezměnil ani ve třetí části, ve které sice Bělorusové ubránili tři oslabení, ale přesto ještě jednou inkasovali.

Rusko - Bělorusko 6:0 (5:0, 0:0, 1:0)

Branky: 00:34 N. Nestěrov (Grigorenko), 04:29 E. Galimov (Gavrikov), 09:06 Šalunov (Zadorov, N. Nestěrov), 10:52 Grigorenko (Slepyšev, Voronkov), 16:28 N. Nestěrov (Tarasenko, Barabanov), 52:08 Voronkov (Slepyšev, Grigorenko). Rozhodčí: Schrader, Sternat – Merten, Seewald.

Rusko Samonov (Bočarov) – Zadorov, N. Nestěrov, Gavrikov (A), Provorov, Zub, Orlov, Ožiganov – Voronkov, Grigorenko, Slepyšev (C) – Burdasov (A), E. Galimov, Šalunov – Ivan Morozov, Tarasenko, Barabanov – Tolčinskij, Timkin, Švec-Rogovoj – Kameněv.

Bělorusko Šostak (5. Kolosov) – Šinkevič, Bailen, Znacharenko, Antonov, Falkovskij, Lisovec, Solovjov, Korobov – Platt (A), Šarangovič (C), Klimovič – Protas, N. Komarov (A), Drozd – Lopačuk, Stefanovič, Kodola – Děmkov, Paré, Belevič.

Přejít na on-line reportáž

Švýcarsko - Velká Británie 6:3

Švýcaři opět dokázali, proč jsou na letošním MS braní za jedny z největších favoritů na medaili. Stejně jako proti Dánsku i Bělorusku dominovali, na britského brankáře Bownse vyslali 53 pokusů. Outsider znovu málem dostal debakl, ale jeho porážku zmírnil dvěma góly a jednou asistencí nejlepší střelec turnaje Liam Kirk.

Švýcaři šli do vedení v jedenácté minutě po Hoffmanově trefě, na kterou však rychle zareagoval pěknou akcí právě Kirk. Přesto favorité odcházeli do kabin v lepší náladě, když se vtipně od modré čáry trefil v pádu střílející bek Loeffel.

Švýcarský útočník Philipp Kurašev zkouší pozornost britského gólmana Bena Bownse.

Zápas měl náboj ještě ve druhé třetině, když Kirk další trefou v 26. minutě trefil skulinku mezi třemi bránícími Švýcary. Helvétské mužstvo si klid definitivně zajistilo ve druhé polovině druhé části.

Rychlé trefy v rozmezí třinácti vteřin zaznamenali obránce Alatalo a díky jemné teči před brankou Berstchy. Útočník čtvrté formace se prosadil ještě jednou podobným kousekm v 37. minutě. O minutu a půl později přidal šestý gól přesnou trefou do horního rohu Hischier.

Britové už stihli jen zmírnit porážku ve svém posledním zápase po souhře Kirka s Connolym.

Švýcarsko - Velká Británie 6:3 (2:1, 4:1, 0:1)

Branky: 10:31 Hofmann (Corvi), 16:42 Loeffel (Scherwey, Siegenthaler), 30:07 Alatalo (Corvi, Hischier), 30:20 Bertschy (Scherwey), 36:09 Bertschy (Diaz, Scherwey), 37:45 Hischier (Kurashev) - 11:08 Kirk, 25:34 Kirk (Richardson, Hammond), 53:58 Connolly (Kirk, Hammond). Rozhodčí: Fraňo, Šír – Hynek, Ondráček.

Švýcarsko Berra (41. Nyffeler) – Diaz (C), Müller, Loeffel (A), Siegenthaler, Untersander, Moser, Alatalo – Ambühl, Hofmann, Corvi – Hischier (A), Kurashev, Herzog – Meier, Vermin, Andrighetto – Scherwey, Mottet, Bertschy – Rod.

Velká Británie Bowns (41. Whistle) – D. Phillips, O'Connor, Richardson, Tetlow, Swindlehurst, Clements (A), Ehrhardt – Kirk, Hammond, Connolly – Perlini, Dowd (A), Lake – Myers, Duggan, J. Phillips (C) – Lachowicz, Hook, Venus – Betteridge.