Lotyšský gólman Edgars Masalskis čelí šanci  Codyho Almonda ze Švýcarska.

Lotyšský gólman Edgars Masalskis čelí šanci Codyho Almonda ze Švýcarska. | foto: AP

Každý si zaslouží plechovku piva! smál se šťastný trenér Lotyšska

• 0
Lotyši jsou zpět. Po úmorném a neúspěšném trojboji proti velmocem zdolali ve středu Švýcarsko. A měli z toho pořádnou radost. „Můžu zajít do kabiny, podívat se do očí každého hráče a povědět mu, že odevzdal všechny svoje síly,“ ocenil týmový výkon autor první branky Lauris Džerinš.

Lotyšští hokejisté si vítězstvím 2:1 v prodloužení výrazně pomohli v boji o udržení a první výhrou na turnaji oživili myšlenky na účast ve čtvrtfinále. Proti Švýcarsku dokonce mohli brát tři body, ale v 59. minutě si nechali vstřelit vyrovnávací gól.

Navzdory tomu zachvátila střídačku a tribuny osázené vínovými dresy obrovská euforie, když Daugavinš trefil v prodloužení vítězný gól. „To byl zápas!“ nevěřil brankář Edgars Masalskis. „Těžký. Úžasný. Hodně akce na obou stranách.“

Právě 35letý lotyšský veterán se stal jako už tolikrát během jedenácti odehraných šampionátů hrdinu duelu. Zapomněl na osmigólový příděl od Švédů a pochytal v důležitém zápase 35 švýcarských ran. Vedl tým k důležitému vítězství podobně jako v osmifinále olympijských her v Soči, kde Lotyši rovněž nečekaně zvítězili.

„Chci poděkovat všem klukům a hlavně Edgarsovi, který předvedl několik skutečně výtečných zákroků,“ ocenil ho trenér Alexandr Běljavskij.

Sám Masalskis vracel komplimenty zpátky mužstvu: „Celý tým hrál úplně jinak. Kluci zblokovali hodně střel, takže jsem to měl mnohem jednodušší. Nedělali jsme žádné hloupé fauly, hráli jsme disciplinovaně. Zkrátka to byla skvělá práce.“

Trenér Bělavskij měl z jeho výkonu a výhry možná tu největší radost. Nástupce výrazného kanadského kouče Teda Nolana na lotyšské střídačce se konečně dočkal prvního úspěchu na MS a po utkání před novináři jen zářil.

„Hráči splnili taktický plán na sto procent. Každý si zaslouží plechovku piva!“ prohlásil rozjařeně. A kdože pro ně měl večer doběhnout do večerky? „Přece Masalskis. Ten měl dnes málo práce.“

Finále MS 2024 Česko - Švýcarsko proběhne v neděli od 20:20. Utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou od 15:20. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.