Plyšový maskot Urmel už od pondělí nestojí v obchodech 30 eur, ale jen 20. Dolů šly i ceny triček s logem šampionátu a znenadání je levnější i pití v hale. A stejně je to k ničemu.
Nikde žádné fronty, regály se suvenýry jsou dál plné "neprodejných" plyšáků, o které nikdo nestojí. A vlastně ani stát nemůže.
Po rekordu nastalo mrtvo
Zkrátka tohle mistrovství světa je divné: sice tu hned první den padl světový rekord, když na zahajovací zápas dorazilo 77 803 diváků, jinak je však především v hale Mannheimu mrtvo. A ticho.
Nejsou výjimkou duely, na které přišly sotva dva tisíce diváků, přestože na ledě byl třeba i tým Kanady. I Češi zažili jen jediný zápas, kdy hráli před více než deseti tisíci diváky (to když bylo vyprodáno proti Švédsku).
"Tohle je mistrovství světa? My když hráli skupinu B ve Slovinsku, tak chodilo víc lidí a byla i lepší atmosféra," říkal po pondělním zápase Česka s Lotyšskem Korejec Song Dong-Hwan. Se spoluhráčem z Asijské ligy Patrikem Martincem byl jedním z 3 354 diváků.
Těšil se, že na něj dýchne poblázněné hokejové město, místo toho se večer i druhý den procházel ulicemi, v nichž byste marně hledali indicie, že se tady v Mannheimu mistrovství světa hraje. Nikde žádné billboardy, jen pár nenápadných vlaječek států, které ve zdejším městě hrají.
Nikde žádné fanouškovské stany, kam by se před zápasem i po něm chodilo v centru na pivo, jak je jinde ve světě zvykem. A jak je zvykem i v Německu při fotbalových či házenkářských zápasech. A když už náhodou uvidíte ve výloze knihkupectví figurínu hokejisty s tričkem, které by posloužilo jako skvělá vzpomínka na šampionát, tak je neprodejné.
Jestli jsem se těsně před odjezdem divil průzkumu agentury SID, že jen necelých 14 procent Němců ví, že se u nich mistrovství hraje, pak nyní po 12 dnech tady tahle čísla s klidem podepíšu. A klidně vám odkývnu i údaj, že polovina Němců vůbec nechce šampionát ani vidět. V novinách se rozebírá katastrofa, že Michael Ballack nepojede kvůli zranění na fotbalové mistrovství světa, a jak je na tom Bayern před finále Ligy mistrů.
Turnaj ve stínu olympiády
V Kolíně nad Rýnem je to s návštěvností přece lepší. Na domácí Němce je plná aréna, která pojme 18,5 tisíce lidí a je největší v Evropě. Je tu báječná atmosféra, staří i mladí se překřikují.
"Němci si dali za cíl mít celkově 400 tisíc diváků," říká generální sekretář českého svazu Martin Urban. "V olympijském roce je to s mistrovstvím světa vždycky těžké, a tak museli vymyslet něco nového, co zaujme. A to byl ten první zápas v Gelsenkirchenu." Cíl už splnili: včera ohlásili dosavadní návštěvu 407 547 diváků.
Jedna věc je však zvláštní. Když před dvěma měsíci Němci v Praze prezentovali své mistrovství, tak třeba o zápase Česka s Norskem tvrdili, že už je prodáno víc než sedm tisíc lístků. Nakonec do arény dorazily necelé tři tisícovky. "Šlo o nevyzvednuté rezervace," hájil se Henner Ziegfeld, šéf marketingu MS.
Vylepší statistiky školáci?
A tak včera pořadatelé v Mannheimu vytáhli záchranný plán: na odpolední zápas o záchranu mezi Francií a Kazachstánem nahnali místní školáky a hned se návštěva dostala nad sedm tisíc. Mimochodem byla větší než u následného souboje Česko – Kanada (6 466).
Zkrátka tohle je zvláštní mistrovství. Mistrovství, o kterém tady v Německu nikdo moc nevěděl.