Dramatické play-off se na hokejovém šampionátu poprvé hrálo v roce 1992.

Dramatické play-off se na hokejovém šampionátu poprvé hrálo v roce 1992. | foto: iihf.com

Hokejový šampionát 1992: nastal boj o přežití, začalo play-off

  • 5
Dva velké mezinárodní turnaje v roce 1992 byly svědky vpravdě historické události. Místo tradičního a často nezáživného systému každý s každým se o medailích rozhodovalo v play-off. Vyřazovacími zápasy o všechno vrcholily hokejové bitvy zimní olympiády v Albertville a posléze i mistrovství světa v Praze.

"Zavedli to hlavně kvůli lidem. Turnaje dostaly jiný náboj.My hráči jsme na herní systém zase tolik nehleděli, na šampionátech se snažili bojovat vždycky naplno. Občas to někomu mohlo připadat kruté a nespravedlivé, ale pravidla platila pro všechny stejně. A buď se zápas povedl, nebo ne. Ale je pravda, že dřív se dalo kalkulovat, vyhrát třeba na skóre," míní bývalý útočník Otakar Janecký, který na obou turnajích startoval.

V klubových soutěžích už bylo play-off většinou dávno zaběhnuté. Mimo zámoří se vyřazovacím systémem běžně hrálo o titul ve Švédsku, Finsku či v tehdejším západním Německu. V československé lize byl trvale zaveden v ročníku 1985–86, ale play-off se v nejvyšší soutěži zkoušelo už v sezonách 1970–71 a 1972–73.

Z historie MS: to bylo poprvé, když...

Volný seriál MF DNES, který vychází v průběhu mistrovství světa v hokeji, se vrací k zajímavým chvílím z historie turnajů. Dnešní díl: první play-off na hokejovém šampionátu v roce 1992.

Z mezinárodních turnajů se tímto systémem hrál jen Kanadský pohár, jehož tradice započala v roce 1976. Canada Cup však neřídila IIHF. Spadal pod křídla NHL a v zámoří měli vyřazovací systém dávno zažitý. První play-off zápas o Stanley Cup se datuje dokonce do časů dávno před vznikem NHL.

Na jaře 1874 měly čtyři celky amatérské soutěže AHA stejný počet bodů. Tým Quebeku odstoupil, nicméně 17. dubna 1894 celek Montreal AAA nejprve porazil Montreal Victorias 3:2 a po vítězství 3:1 nad Ottawou o pět dní později obhájil vítězství ve Stanley Cupu z předchozího roku, mimochodem vůbec první v historii dnes tak slavné trofeje.

Mezinárodní federaci IIHF dotlačilo k zavedení systému play-off několik skutečností. Na šampionátu ve Vídni 1987 sovětští hokejisté neprohráli ani zápas, přesto brali jen stříbro: zlato získali Švédové díky většímu počtu nastřílených branek. V posledním utkání zdolali 9:0 demoralizovanou Kanadu, jíž o nic nešlo.

O rok později, na olympiádě v Calgary, bylo o vítězi rozhodnuto už v předposledním kole. Závěrečné zápasy už postrádaly smysl. Podobný scénář se opakoval při šampionátu 1989, kdy také bylo ještě před posledním hracím dnem jasné, že zlato si odvezou Sověti.

Zavedení systému play-off schválila IIHF na kongresu v roce 1990. Premiéru na špičkovém turnaji prožíval při čtvrtfinále mezi Kanadou a Německem na olympiádě 1992. A hned přinesl obrovské drama.

O postupu týmu javorových listů rozhodl Eric Lindros v šesté sérii samostatných nájezdů. O pět dní později prohrála Kanada první opravdové finále 1:3 proti Rusům vystupujícím pod hlavičkou Společenství nezávislých států.

Československý tým postupoval do čtvrtfinále ze třetí pozice ve skupině a v boji o přežití porazil 3:1 obávané a favorizované Švédy, jejichž sestavu vyšperkovali například Hakan Loob, Mats Näslund nebo Börje Salming, veterán 17 sezon v NHL. Vítězný gól vstřelil šest minut před koncem Otakar Janecký.
Naše mužstvo nakonec získalo bronz. Stejně tak na jaře v Praze.

"Chtěli jsme do finále, ale v semifinále nás vychytal Markus Ketterer. Finové těsně před koncem vyrovnali a pak nás porazili na penalty. Tady je vidět, jak bývá play-off ošemetné a někdy i nespravedlivé. Ale pro lidi je určitě zajímavé," uzavírá Janecký.