Němci trápili Kanadu až do prodloužení

• 6
Turku - Němci sahali po senzaci. Ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa zle potrápili favorizovanou Kanadu a podlehli až 2:3 v prodloužení. Přitom Kanaďané vedli po dvou třetinách 2:0 a na Němce by vsadil málokdo. Ale v úvodu třetí třetiny snížil Kopitz a přesně šest minut před koncem vyrovnal po Calderově chybě Kreuzer. Prodloužení však trvalo jenom 37 vteřin. Kanaďané dohrávali přesilovku po Kunceho vyloučení a od modré trefil k pravé tyči postupový gól Eric Brewer. Kanada bude hrát semifinále s vítězem duelu Česko - Rusko.Dále čtěte: Benda: Za rok v Praze snad půjdeme ještě dál

Kanada - Německo 3:2 v prodl.

Úvod zápasu přitom napovídal, že by utkání mohlo být jednoznačnou záležitostí. Kanada začala pěkně zostra. Její hru zdobily důraz, aktivní hra. Kanaďané od začátku diktovali tempo hry a brzy se dočkali vedoucí branky.

Hned po 68 vteřinách hry fauloval Kathan a Kanaďané Němce nemilosrdně uzamkli. Nakonec se těsně před Kathanovým návratem na led prosadil po vyjetí zpoza branky kanadský kapitán Smyth. Gólmanu Müllerovi prošel puk mezi betony a musel se pod maskou červenat.

Pak ale svou chybu několikrát odčinil. Kanaďané byli v místy až drtivém tlaku, ale přetížená německá defenzíva dlouho odolávala. Svěřenci Hanse Zacha se nepouštěli do útočných manévrů, ale i tak si několik slibných šancí vypracovali. V té největší vychytal Burke střelu Jana Bendy.

Kanaďanu Comriemu stála po bleskovém výpadu v úvodu 2. třetiny v cestě levá tyč. Vyrovnání měl na holi těsně před polovinou zápasu Kreuzer, který pelášil k Burkově brance při špatném střídání Kanaďanů, ale gólmana nepropálil. Nakonec to byl ve 33. minutě Briere, který jemnou tečí Crossovy rány zvýšil kanadské vedení. Zaslouženě.

Jenomže ve třetí třetině se děly velké věci. V jejím úvodu zahrozil ofenzívním výpadem obránce Erhoff, ale Burke se proti němu vytáhl. Na druhé straně kontroval Rivet, ale jeho rána se odrazila od horní tyče. Místo potvrzení kanadského náskoku Nměci záhy snížili.

Dvě vteřiny po návratu vyloučeného Reinprechrta se zblízka prosadil Kopitz a vrátil Němcům semifinálovou naději. A najednou začali být svěřenci Hanse Zacha nebezpeční a jejich zarputilost přinesla ovoce. Benda nahrával Kreuzerovi, obránce Calder nešťastně podklouzl a přiklepl puk na hokejku německého útočníka, jenž k pravé tyči zavěsil.

Němci dokonce mohli v přesiloce strhnout vedení na svojí stranu, ale Burke už další gól nepustil. Naopak v předposlední minutě zbytečně fauloval Kunce a Kanaďané měli v úvodu prodloužení ještě 38 vteřin přesilovky čtyř proti třem. A vteřinu před návratem Kunceho se od modré trefil Eric Brewer. Bylo rozhodnuto.

Branky a nahrávky: 4. Smyth (Comrie, Bouwmeester), 33. Briere (Cross, Dandenault), 61. Brewer - 45. Kopitz (S. Retzer), 54. Kreutzer (Benda). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Makarov (Rus.), Hämäläinen (Fin.). Vyloučení: 8:6. Využití: 2:0. Diváků: 5953.  Třetiny: (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0).

Kanada: Burke - Brewer, Staios, Bouwmeester, Heward, Dandenault, Rivet, Cross - Heatley, Briere, Marleau - Carter, Comrie, Smyth - Calder, Reinprecht, Horcoff - Maltby, Draper, Doan - Kolanos.
Německo: Müller - Ehrhoff, Kunce, Benda, S. Retzer, Renz, S. Goc - T. Martinec, M. Reichel, M. Goc - Kathan, Soccio, Morczinietz - Kopitz, Abstreiter, Kreutzer - Lewandowski, Boos, Hommel.