Hokejisté po skvělém výkonu porazili Kanadu

• 180
Jönköping - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čeští hokejisté konečně na šampionátu ukázali svou sílu. Po zatím nejlepším výkonu porazili Kanadu 5:1, na mistrovství vyhráli šestý zápas v řadě a jako jediný tým ani jednou neprohráli. V úterním čtvrtfinále se tak s největší pravděpodobností utkají s Ruskem. Už je teď je ale jisté, že to bude opět v Jönköpingu. Hokejisté tentokrát po získaném vedení nepovolili, hráli zodpovědně v obraně a zámořského soupeře k ničemu vážnému nepustili. Utkání jsme sledovali on-lineNešlo se vyhnout, řekl o nárazu SýkoraHrát stejně, tak se ve čtvrtfinále bát nemusíme
Zlomovým momentem byla šestá minuta třetí třetiny, kdy se na modré čáře střetl Sýkora s gólmanem Turcem, který zůstal otřesený ležet na ledě, a český obránce pak v pohodě skóroval do prázdné branky. Mužstvo se dostalo do vedení 3:1 a kanadský odpor byl zlomen.

Stejně jako v utkání s Amerikou se národní tým rychle dostal do dvougólového vedení. A dva velké tábory českých fanoušků v hledišti si tu chvíli musely říkat: Udrží to tentokrát hokejisté? Mužstvo začalo opatrně, pozorně v obraně. Ale dokázalo udeřit ze šancí. V šesté minutě se ocitl centr Čajánek sám před gólmanem Turcem, zamíchal pukem a pak ho gólmanovi poslal mezi betony. "To je ono!" ozývalo se ze zaplněného hlediště.

Na konci jedenácté minuty už to bylo 2:0. Po pravé straně se kolem dvou beků prodral kapitán Jágr, v tísni jednou rukou stačil přihrát Hlinkovi. Ten poslal puk na volného Hrdinu, který se z ideální pozice trefil přesně nad vyrážečku. Pro útočníka zámořského Pittsburghu to byl první gól na šampionátu.

Mužstvo v tu chvíli hrálo ve výhodě, urostlí beci totiž prodírajícího se Jágra faulovali. Obhájci titulu poctivě bránili, tentokrát si hru nekomplikovali složitými přihrávkami. V zodpovědném výkonu pokračovali také ve druhé třetině. Soupeře nepouštěli do přečíslení, hlídali si prostor před brankou. V oslabení hráli agresivně, rychle přistupovali k hráčům.

Poměr střel po dvou třetinách je výmluvný - 25:11 ve prospěch českého týmu. "Když budeme hrát dobře, tak nás nikdo neporazí," řekl včera kapitán Jágr. A jeho slova se naplňovala. Skóre mohlo být ještě vyšší, několik šancí reprezentanti promrhali. Útočník Moravec, který v předešlém zápase s Amerikou poprvé bodoval, si zlepšil sebevědomí a hrál výborně.

Při jedné z přesilovek scházelo málo a bylo to 3:0 - Moravec jen lehce minul odkrytou branku. Kanaďané hráli tvrdě, dohrávali souboje. Čeští hráči se ale nenechali vyprovokovat k oplácení. Až ve třetí části přituhlo, zvláště po kanadském gólu. Soupeř se vrhl na led nabuzený a sevřel český tým před brankou. Po závaru se trefil obránce Staios. Kanaďané vycítili šanci a ještě přitvrdili.

V čase 45:31 přišel rozhodující moment zápasu. Končilo oslabení,  Výborný posílá puk do středního pásma. Tam ho dostává obránce Sýkora, který právě naskočil na led. Kanadský gólman Turco povyjel až k modré čáře, kde se střel s uhánějícím Sýkorou. Otřesený zůstal ležet na ledě a urostlý bek v pohodě zasunul puk do prázdné branky.

Mužstvo vedlo 3:1, hra byla na dlouho přerušena, brankář Turco ležel bez hnutí na ledě. Teprve po pěti minutách se zvedl a s pomocí lékaře odbelhal na střídačku. Gól platil, Sýkora gólmana nefauloval. Ten byl navíc mimo brankoviště, kde není chráněný. Další ránu dostala Kanada vzápětí, po krásné kombinaci zvyšoval na 4:1 Patera.

Minutu a půl před koncem dorazil Kanadu gólem při přesilovce pět na tři obránce Klesla, který dal svůj první gól v seniorské reprezentaci.

Česká republika - Kanada 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky:
6. Čajánek, 11. Hrdina (J. Hlinka, Jágr), 46. M. Sýkora (Výborný), 47. Patera (M. Procházka), 59. Klesla (Kuba) - 41. Staios (Heatley). Rozhodčí: Pakaslahti - Peltonen (oba Fin.), Karlsson (Švéd.). Vyloučení: 7:10. Využití: 1:0. Diváci: 4213.

Sestavy:
Česká republika:
Hnilička - Kubina, Špaček, M. Sýkora, F. Kaberle, Kuba, Klesla - Jágr, Hrdina, J. Hlinka - Moravec, Patera, M. Procházka - Ujčík, Čajánek, Vlasák - Výborný, Broš, Sedlák. Trenéři Josef Augusta a Vladimír Martinec.
Kanada: Turco (46. Giguere) - Patrick, Matvichuk, Staios, Brewer, Schlegel, McGillis, Ference - J. Wright, McDonald, Whitney - Smyth, Morrow, Comrie - Williams, Calder, Heatley - Cleary, Schaefer, Malhotra - T. Wright. Trenér Wayne Flemming.

Na Čajánka padá Kanaďan Brewer

Klesla tlačí od Hniličkovy branky svého klubového spoluhráče z Columbusu Kanaďana Whitneye

Kanaďan Malhotra se pokouší vyzrát na českou obranu, které vypomáhá i útočník Výborný.

Jaromír Jágr se raduje z prvního gólu v síti Kanady. Měl na něm lví podíl.