Aleš Kotalík

Aleš Kotalík | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Skuhravý a Kotalík řekli dost. Po 6. kolech zařídili budějovickou výhru

• 0
Konečně tři body. V minulých šesti kolech uhrály České Budějovice v první hokejové lize jeden bod při prohře 1:2 po nájezdech na ledě Ústí nad Labem. Teď doma porazily Havířov 2:1 góly Skuhravého v oslabení a Kotalíka z přesilovky.

V celku domácích nastoupil poprvé obránce Jan Platil. Začátkem února mu bude 31 let. Je odchovancem Kladna, který má hodně pestrou hokejovou kariéru. Vystřídal v ní zámořské i skandinávské kluby a působil i v ruské lize či KHL. Zahrál si za Poprad a naposledy byl ve Zvolenu, kde měl sedm startů. V Českých Budějovicích je na testu.

Brzy vedli

Důležitý povzbuzující gól vstřelil Skuhravý hodně brzy a v nečekanou chvíli. Při vyloučení Špergera se dostal k puku a objel branku hostů. Její ochránce Daneček na chvíli zaváhal a nepokryl si prostor u tyčky. Skuhravý mu tam prostrčil puk na 1:0.

Častými nezdary ničení domácí hráči dostali potřebný impulz. "Doufám, že teď vyhrajeme deset zápasů za sebou," přál si střelec Václav Skuhravý po utkání. Bylo vidět, že i jeho gól povzbudil. Dál se snažil o častou střelbu a nebyl daleko od toho, aby se znovu prosadil.

Jeho tým měl další šance a mohl zvýšit. Ale především pomáhal svému brankáři Halmošimu, který držel čisté konto. Bylo to nejvíce třeba při zbytečných přesilovkách hostů hlavně ve druhé třetině. Domácí odehráli téměř celé dvě minuty ve třech, ale ubránili se. Když šel v čase 24:58 Vaniš na trestnou lavici za vysokou hůl a za čtyři vteřiny ho následoval Kasík za sekání, byla lavička domácích ve velkých rozpacích. "Rozhodlo, že soupeř nevyužil přesilovky po našich stupidních faulech hlavně ve druhé třetině," usoudil po utkání jeden z trenérů domácích a sportovní ředitel klubu Radek Bělohlav.

Zvýšení se domácí dočkali až z přesilovky ke konci druhé třetiny. Při vyloučení hosta Škumáta dostal na kruhu kotouč Kotalík. Místo golfové střely volil přesnější zakončení švihem a bylo to 2:0.

Hosté se dostali do zápasu ke konci 57. minuty. Při vyloučení Platila se trefil z úhlu další ze zkušených střelců na ledě Sztefek. Jeho tým pak zkoušel power play už ke konci 58. minuty, ale Boháč mu mohl dát třetí gól. Těsně minul prázdnou branku. Dobrou obranou se domácím vedení povedlo udržet, i když hala trnula. Ztráty v závěru už tým pamatuje. Nejvíce ho musí mrzet domácí utkání s Mostem, které hosté otočili na 3:4 zásahy ve 41. a 59. minutě.

"Se střelbou se dál trápíme, ale zápas jsme ubojovali," konstatoval Bělohlav. Výkon nového obránce se mu zamlouval. "Platil nastoupil po dlouhé době. Přesto odehrál zápas nad naše očekávání. Čekal jsem, že bude častěji vyloučený," svěřil se.