Znojmo nasadilo Svobodu a porazilo Slavii

P r a h a - Hokejisté Znojma skvěle zvládli historickou premiéru v play off. V prvním čtvrtfinálovém souboji porazili Slavii 5:2 a za ohromného aplausu vyprodaného domácího kotle se ujali v sérii vedení 1:0. O vítězství rozhodl bývalý reprezentant Petr Kaňkovský, který se trefil dvakrát krátce po sobě v závěrečné třetině. V té době paradoxně vrcholil tlak Slavie. Roli favorita splnil Vsetín, i když Zlín mocně finišoval. Ani srdnatný výkon však nestačil a pětinásobný šampion vyhrál 4:3.Zápasy Vsetín - Zlín a Znojmo - Slavia jsme sledovali v on-line reportáži

Znojmu se vyplatilo nasazení největší opory gólmana Oldřicha Svobody, jenž původně neměl chytat kvůli patáliím s třísly. Veterán spoluhráče podržel především  v závěrečné části, kdy Slavie zažívala ohromný nápor. Z ojedinělého útoku ale udeřil Kaňkovský a vůbec poprvé v utkání poslal Znojmo do vedení. Za chvilku Kaňkovský vystihl chybnou rozehrávku soupeře a švihem se trefil pod horní tyčku. Gólman Málek se jenom ohlédl.

Kaňkovský tak potvrdil vzrůstající formu z konce základní části a dokázal, že dovede zabrat v době, kdy jde o všechno. Čtvrtý zásah hosty definitivně zlomil, za ohlušujícího skandování vyprodaného kotle si pak domácí dobruslili pro vítězství. V průběhu zápasu ale byla Slavia0 o trochu nápaditější a rychlejší, dvakrát se dostala do vedení. Hned ve druhé minutě se trefil centr Branda, pak se pohlednou akcí s typickou střelou zápěstím blýskl útočník Ujčík.

"V úterý nutně potřebujeme vyhrát, tomu podřídíme všechno," burcoval svěřence slávistický kouč Vladimír Růžička.

Vsetín - Zlín
Domácí o své výhře rozhodli již v první třetině, kdy si vypracovali tříbrankový náskok. V tu chvíli protivníka jasně válcovali, třetí zásah přidal slovenský   reprezenant Pardavý. Hosté sice postupně dokázali vývoj utkání zdramatizovat, snížili na rozdíl jediné branky, ale vyrovnat a vynutit si prodloužení se jim nepodařilo.

Hosté měli postupem času útočný elán a vinou pasivity Vsetína začali mít více ze hry. Ostřelovali Kameše ze všech pozic, až se ujal Rachůnkův pokus. Až poté se domácí opět vzchopili a přidali na důrazu. Zlepšeným pohybem srovnali hru, a nejenže nedovolili soupeři vypracovat si soustavný tlak, ale dokonce jej v posledních minutách nepustili ani do vlastního obranného pásma. A v pohodě si uhlídali triumf.

"Tříbrankový deficit se těžko dohání, ale hráči se dnes přesvědčili, že Vsetín je soupeř k poražení," přiznal zlínský kouč Antnonín Stavjaňa.

Znojmo - Slavia 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky:
3. Plášek (Holík, Havíř), 32. Pazourek (Fink, Milan Procházka), 47. Kaňkovský (Mařák), 51. Kaňkovský, 52. Milan Procházka (Heš, Fink) - 2. Branda (Ujčík), 30. Ujčík (Branda, Hübl). Rozhodčí: Rejthar - Bláha, Frühauf. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5500. Stav série: 1:0.
Sestavy:
Znojmo:
O. Svoboda - Holík, Havíř, Pavel Kumstát, Heš, Jakeš, Valko - Plášek, Pucher, Uram - Milan Procházka, Pazourek, Fink - Mařák, Haman, Kaňkovský.
Slavia: Málek - P. Martínek, D. Pojkar, Kadlec, Hejda, J. Novák, Snopek - Matějovský, Čermák, Sup - Ujčík, Branda, Hübl - Kotásek, Alinč, Rousek.

Hlasy trenérů po utkání:
Pavel Pazourek (Znojmo):
"Čekali jsme těžké utkání, a také takové bylo. První gól jsme dostali v oslabení, při druhém byla našemu obránci stržena helma a tentýž hráč, který to udělal, pak vstřelil branku. To nás trochu rozhodilo, ale přehráli jsme
soupeře bojovností. O Svobodově startu se rozhodlo při dnešním tréninku."
Vladimír Růžička (Slavia): "Zápas pro nás začal velmi dobře. Ujali jsme se v oslabení vedení, ale pak Znojmo vyrovnalo. Totéž se stalo i ve druhé třetině. V závěrečné části jsme měli dvě vyložené šance, ale nedali jsme gól a soupeř vlastně z první šance skóroval. Naši hráči hráli velmi dobře, na můj vkus jsme ale měli hodně vyloučených.

Vsetín - Zlín 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)
4. Štrbák (Veselý), 7. Tomajko (Tesařík), 12. Pardavý (Krayzel), 24. Zubíček (Tomajko) - 12. Leška (Zdráhal), 32. Zdráhal (Balaštík, Leška), 48. Rachůnek (Čajánek, Jenáček). Rozhodčí: Minář - Český, Kostka. Vyloučení: 4:8, navíc Čajánek (Zlín) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5300. Stav série: 1:0.
Sestavy:
Vsetín:
Jaroslav Kameš - Tesařík, Zubíček, Jaškin, Srdínko, Nedoma, Štrbák - Pardavý, Dopita, Tomajko - Veselý, Lipianský, Stantien - Paroulek, Burger, Krayzel.
Zlín: Hudáček - Hamrlík, Malena, Marušák, Blaťák, Luža, Žižka - Okál, Čajánek (24. - 31. Vala), Somík - Balaštík, Leška, Zdráhal - Rachůnek, Ministr, Jenáček.

Zdislav Tabara (Vsetín):
"Zápas jsme začali výborně, podařilo se nám vstřelit tři rychlé góly a stejně jako ve druhé třetině jsme hráli to, co jsme potřebovali. Až ve třetí části jsme polevili, hráli pasivně, a skoro se nám to nevyplatilo."
Antonín Stavjaňa (Zlín): "Prohráli jsme těsně, ale domácí byli o ten jeden gól lepší. Nevyšel nám nástup do utkání, kdy jsme měli řadu vyloučených a mužstvo to rozhodilo. Tříbrankový deficit se těžko dohání, ale hráči se dnes přesvědčili, že Vsetín je soupeř k poražení."

Zde se podívejte na další informace o play off

Pavel Valko ze Znojma (vlevo) bojuje o puk s Viktorem Ujčíkem ze Slavie Praha.

Zlínský gólman zasahujue před dotírajícími vsetínskými útočníky.

Při zápase se několikrát pořádně zajiskřilo. V jednom momentě neudrželi nervy zlínský kapitán Miroslav Okál a vsetínský Roman Stantien a pustili se do sebe.

Vsetínský kapitán Dopita umí nejen střílet góly, ale platný je i v obraně. Na snímku atakuje Petra Čajánka.

O historicky první zápas v play off byl ve Znojmě obrovský zájem, hala byla našlapaná do posledního místa.

Utkání mezi Znojmem a Slavií to bylo opravdu vypjaté - zde je v osobním souboji domácí obránce Kumstát a slávistický útočník Čermák.