Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kýhos: Hokej není věda, i v NHL se dělají jednoduché věci

  10:29
Extraligové kluby v krizi sází na prověřené trenérské bardy. Jedním z nich je Vladimír Kýhos, který vede hokejisty Mladé Boleslavi.

Vladimír Kýhos momentálně zkouší vzkřísit hokejisty Mladé Boleslavi. A zatím se mu daří. | foto: ČTK

Při tréninku energicky přejíždí z jedné strany kluziště na druhé. Pětičlenným partám živě vysvětluje, co po nich vyžaduje. Když se mu něco nelíbí, huláká. Na známku spokojenosti tluče hokejkou o led.

Ani byste neřekli, že ještě před nějakým týdnem byl Vladimír Kýhos trenérský penzista. „Odpočinul jsem si, ale poslední dobou se mi po hokeji začalo stýskat. Chyběl mi režim,“ poví 61letý Kýhos, jenž křísí Mladou Boleslav.

Angažování bezprostředního kouče jen vykresluje nepsané extraligové pravidlo: Když se nedaří, zkušený trenérský praktik vše vyřeší.

Co to značí? Starší trenéři...
… mají hokeji pořád co dát? Jestli má někdo jiný názor, lidem ho neberu. Vesměs, kde jsem působil, tak to bylo pozitivní. A myslím, že i hráči měli radost z toho, jaký jsme hráli hokej.

Ani vás neuráží, že vás řadí do staré školy?
Ne, jsem starej. Směrodatné ale je, že se tak necítím. Mrzí mě, že můj zdravotní stav mi nedovoluje, abych si šel zahrát se starými pány, ale dělat hokej mě baví. A označení se nedivím. Navíc v dnešní době, když vidíte, že trénují i třicetiletí kluci.

Právě mladí berou protřelejším koučům práci. Štve vás to?
Tak to je. Taky nebudu trénovat donekonečna. Buď přestane být o moji práci zájem, nebo přestanu mít o práci zájem já. To je koloběh, přicházejí noví, takhle to v životě chodí.

Trenéři bez angažmá často mluví o sebevzdělávání nebo návštěvách seminářů. Co vy?
Záleží, co je to za seminář, kdo tam přednáší. Proti tomu v žádném případě nejsem. I já samozřejmě informace sbírám, kde se dá. Když potřebuju, znám dost lidí, kteří mi nové podklady a další věci seženou.

Pozorujete třeba trendy v NHL?
Zápasy sleduju, koukám i na ruskou ligu. Za dobu, co hraju a trénuju, se objevilo trendů... Že máme trénovat jako Rusové nebo jako támhleti. Ale zdá se mi, že jsme zapomněli hrát hokej jako Češi. V našem hokeji byla vychcanost a jakási chytrost, ale na ni se zapomíná.

Jaká je vaše trenérská filozofie?
Pořád opakuju, že hokej je jen jeden. Rozměry i pravidla jsou stejná, hraje se pět na pět. Jen rozhodčí se mění, kterých stejně jako trenérů a lidí kolem týmu přibylo. Jinak je to stejné jako před padesáti lety.

Takže hokej podle vás není věda?
Vůbec to není věda! Věda je to možná pro některé hráče, kteří nechápou, co po nich trenér chce. Když sleduju NHL, dělají se tam jednoduché věci. Rychlá nahrávka. Z pozic, které k tomu vybízí, se střílí. Cloní se. Víc nevymyslíte.

Jenže nyní, kdy se týmy vyrovnávají a podobně trénují, rozhodují detaily. Proto se víc analyzuje.
Samozřejmě. Ale vždy to bude o zručnosti a kvalitě hráčů. Když je mít nebudete, nebudete hrát na takové úrovni. Porazíte je jedině tehdy, když vytvoříte skvělou partu jako my tenkrát v Brně (S Kometou získal stříbro a bronz). Kvalitativně tam nebylo tolik výborných hráčů jako teď, ale podřídili jsme tomu taktiku a všechno.

Vy byste v Boleslavi přivítal třeba kolegu s tabletem, který by jako v NHL přímo v utkání hráče upozorňoval na chyby?
Určitě. Vím, kolik mi je let a kolik let trénuju, ale není to tak, že vše dělám od začátku stejně. Trendy trénování vnímají mladí i my úplně stejně. Myslím, že vím, co mančaft potřebuje. Používám různé metody, můžeme je klidně nazývat moderní. To slovo ale nemám rád. Když ho někdo používá, vypadá to, jako kdyby všichni trenéři před ním byli blbci. Není to tak, že jsme trénovali za krále Klacka. Vždyť tady bylo tolik ohromných trenérů! Nemůžeme říkat, že vše staré je špatné.

Je něco, co byste si od mladších kolegů vzal?
Jediný, co bych bral, je řeč. Jsem starej a neleze mi to do hlavy. Ve škole jsem se učil leda rusky. Je jasné, že je to moje chyba, když jsem to zanedbával.

Máte někoho, s kým se v pohledu na hokej shodnete?
Hodně diskutuju s mým tátou, který dodneška trénuje děti v Litvínově, bude mu pětaosmdesát. Dřív jsem ho moc nebral: „Co ty mi budeš povídat?“ Dnes vše normálně rozebíráme a nemám problém ani s ostatními. Třeba v Boleslavi je vidět, že (asistent) Boris Žabka trénuje déle, Ujča (Viktor Ujčík) je zase začínající trenér. Má trošku hráčský pohled, ale postřehy má výborné. Nemusíte mít na situace společný pohled, naopak je lepší, když váš spolupracovník má rozdílný názor. Člověka diskuse o hokeji obohatí.

Dřív jste jako hlavní kouč názory ostatních moc nebral?
Možná si to někteří lidé myslí. Jde ale o to, že nemám rád lež. Dělal jsem průšvihy, ale meltu jsem doma dostal až za to, že jsem lhal. Proto se o svojí pravdě hádám, stojím si za ní. Když jsem byl mladší, spíš jsem byl emotivní. Úplně zbytečně! Člověk začne řvát na rozhodčí, ztrácí přehled o hře, zapomene, kdo má jít na led. A vznikne z toho akorát bordel. (směje se)

Trenéři, kteří nevodí za ručičky

František Výborný, trenér hokejistů Mladé Boleslavi

Bývá to jednoduché řešení napříč sporty. Když to nefunguje, jako první zpravidla letí trenér.

Jenže kde narychlo v rozjeté hokejové sezoně sehnat náhradu?

Čas na experimenty nulový. Psychická deka na hráčích  přetěžká. A touha po okamžitém zlepšení bezbřehá. „A manažeři, když mění trenéry, sahají po osvědčených jménech, která už něco dokázala,“ podotýká dlouholetý extraligový útočník Jakub Koreis, který v létě ukončil aktivní kariéru.

Proto zbídačenou Spartu už měsíc resuscituje 64letý František Výborný, jenž nahradil Jiřího Kalouse. Druhou rošádu v aktuálním ročníku provedli minulý víkend v Mladé Boleslavi. Nezkušeného Patrika Augustu vystřídal matador Vladimír Kýhos.

Není náhoda, že ambiciózní kluby sáhly po šedesátnících. „Oba mi přijdou podobní,“ uvažuje Koreis. „Mladší trenéři vás chtějí víceméně po celém ledě vodit za ručičku. Nadefinovat každou situaci, jak ji řešit. Oni si naopak vyberou svoje hráče, dají jim důvěru a věří v jejich schopnosti a instinkt,“ srovnává Koreis, jenž Výborného zažil na Spartě a s trenérem Kýhosem v Brně vybojoval extraligové stříbro a bronz.

Ani jeden z bardů si nepotrpí na důkladné rozbory. Priorita je vytvořit fungující partu. „Každý jedinec má nějaké ego, ale měl by ho podřídit kolektivu. Dobrý týmový výkon vynese kvality jedince,“ tvrdí Kýhos. „Když se mužstvu daří, nechají ho být. Ale když to někam sklouzne, ani jeden z nich se nebojí zařvat,“ doplňuje Koreis.

Vyplatí se Boleslavi a Spartě sázka na bardy? Impulz prospěl, jenže základní část není ani v polovině.

Autor:

Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Rusové chtějí zápas s Kanadou. Třeba v Emirátech, hlásí Treťjak. Zmínil i Čechy

O kvalitnější mezinárodní konfrontaci si stále mohou nechat pouze zdát. Od vypuknutí války na Ukrajině si ruští hokejisté střihli zápasy jedině s Kazachstánem nebo spřáteleným Běloruskem. Teď přišli...

10. července 2024  14:33

Pochází z Ukrajiny, ubytoval uprchlíky. Teď podepsal v Rusku: Rozhodla rodina

Narodil se na Ukrajině. Vyrůstal ve Švédsku, ale v minulosti hrdě hlásil, že jednou chce rodnou zemi reprezentovat. Když vojska Vladimira Putina zahájila vojenskou invazi, aktivně pomáhal válečným...

11. července 2024  12:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by přišel Červenka? Pardubice hlásí mimořádnou tiskovou konferenci

Opravdu se chystá hojně rozebíraný velký přestup? Po pár dnech klidu hokejové Pardubice svolaly na pondělní třináctou hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámí změnu v kádru. Ten by mohl...

12. července 2024  14:25

Domácí olympiáda lákadlem. Trenér Jalonen má vést hokejového trpaslíka

Z nabídek si velmi pravděpodobně mohl vybírat. Vždyť v Evropě byste mnoho úspěšnějších hokejových koučů nenašli. Přesto si uznávaný trenér Jukka Jalonen podle finských médií zvolil sice ne tolik...

9. července 2024  12:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Díky, táto, že jsi mi ji plácnul. Jubilant Jiří Holík o hokeji, Rusech i politice

Premium

Svoje osmdesátiny nijak zvlášť neprožívá, vlastně by je nejraději vůbec neslavil. „V mém věku už je jedno, jestli je člověku sedmdesát devět, nebo osmdesát,“ říká havlíčkobrodský rodák a legendární...

9. července 2024

Že by přišel Červenka? Pardubice hlásí mimořádnou tiskovou konferenci

Opravdu se chystá hojně rozebíraný velký přestup? Po pár dnech klidu hokejové Pardubice svolaly na pondělní třináctou hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámí změnu v kádru. Ten by mohl...

12. července 2024  14:25

Kometu posílí Davidson, kanadský obránce se zkušenostmi z NHL

Novou posilou hokejistů Komety Brno se stal obránce Brandon Davidson, jenž má na kontě 183 zápasů v NHL. Dvaatřicetiletý Kanaďan přichází ze švédského Rögle, kde odehrál minulou sezonu. Podmínky jeho...

11. července 2024  21:57

Suter zůstává v NHL i před čtyřicítkou, podepsal smlouvu v St. Louis

Zkušený obránce Ryan Suter bude dál působit v NHL. Devětatřicetiletý veterán, jehož před dvěma týdny vykoupil ze smlouvy Dallas, uzavřel roční smlouvu se základním platem 775 tisíc dolarů s vedením...

11. července 2024  20:57

Francouz má práci v NHL, stal se brankářským skautem Colorada

Hokejový brankář Pavel Francouz bude po skončení hráčské kariéry v NHL pokračovat v Coloradu jako brankářský skaut. Klub o tom informoval na svém webu. S týmem Avalanche, s nímž v roce 2022 vyhrál...

11. července 2024  13:38

Pronájem bytu 1+kk v Koutech nad Desnou
Pronájem bytu 1+kk v Koutech nad Desnou

Loučná nad Desnou - Kouty nad Desnou, okres Šumperk
10 000 Kč/měsíc

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...