V západočeském derby padla Plzeň

• 2
V západočeského hokejovém derby dvakrát vedla Plzeň, nakonec však ztratila všechny tři body. Karlovy Vary dokázaly během čtrnácti vteřin otočit skóre a zvítězit 3:2. V sezoně se tak dočkaly prvního vítězství a v tabulce svého rivala přeskočily. Slávisté si pojistili první místo, když smetli Vítkovice 7:0.

Hokejisté Budějovic se stávají specialisty na remízy. V šesti zápasech hráli nerozhodně třikrát, tentokrát se rozešli 1:1 se Zlínem. Pro vicemistra to byl druhý stejný výsledek po sobě.

Nenápadné Kladno ukazuje svou sílu. Středočeši tentokrát zvítězili ve Vsetíně a v neúplné tabulce se posunuli už na druhé místo!

Znojmo dokázalo napravit dojem z některých zkažených zápasů a v Lítvínově zvítězilo i bez vůdce Dopity. Poprvé v sezoně se trefil slovenský kanonýr Peter Pucher. Rozhodly dva údery z první minuty utkání.

Vítkovičtí hokejisté už musí mít ze Slavie špatné spaní. Osmkrát za sebou ji podlehli, teď navíc dostali výprask 7:0. Brankář Pinc se po čtvrtém gólu poroučel, ale náhradník Kameš se musel cítit ještě hůř. Během 66 vteřin kapituloval třikrát!

Utkání mezi Třincem a Spartou se dohrává v sobotu, zápas Liberce s Pardubicemi byl přeložen na 4. října, protože se na severu Čech hraje tenisový Davis Cup.

Vsetín - Kladno 1:4
Málo vídaný vlastní gól obránce Nedbálka srazil vsetínskou snahu o první výhru v sezoně. Krátce po vyrovnání na 1:1 se domácí nadechovali k náporu, jenže dostali neuvěřitelný gól. Od modré čáry nahazoval puk před branku kladenský obránce Čech. Nedbálek ho zachytil do rukavice a chtěl ho odhodit do rohu. Jenže udělal to tak nešťastně, že puk poslal rovnou do branky za překvapeného gólmana Hoviho. „Vyplynulo to z přemíry snahy. Víc mu vyčítám, že při předchozí akci nedokázal puk vyhodit,“ řekl domácí trenér Vladimír Jeřábek.

Vladimír Jeřábek (Vsetín): "Odehráli jsme nejlepší první třetinu v domácím prostředí, dostali jsme Kladno pod tlak, ale své šance jsme zásluhou výborného Orcta nevyužili. Naopak hosté potrestali naše hrubé chyby v obraně a v závěru si zkušeně výhru pohlídali."
Petr Tatíček (Kladno): "Utkání se nám příliš nevyvedlo, především v první třetině byli domácí lepší. Mužem zápasu byl brankář Orct, který nás nejednou podržel. Podařilo se nám vstřelit šťastné góly a vítězství udržet. Cíl jsme sice splnili, ale s předvedeným výkonem nemohu být spokojen."

Branky a nahrávky: 34. Hrabal - 32. Ševc (Gardoň), 35. V. Čech, 37. Michael Frolík (Martin Frolík, Gardoň), 46. Bílek (Patera, Ševc). Rozhodčí: Minář - M. Čech, Chytil. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:1. Diváci: 3055. Třetiny: 0:0, 1:3, 0:1.
Vsetín: Hovi - Luža, F. Štefanka, Nedbálek, Zapletal, Spitzer, Lamberg, Bauer, Hrabal - Dubec, Steiner, Duba - R. Tomík, Stantien, Demel - Květoň, Gorev, Bacul - Korotvička, O. Hruška, Sakrajda. Trenéři: Jeřábek a Kopřiva.
Kladno: Orct - Ševc, Hájek, Špelda, L. Procházka, V. Čech, Zeman - Bílek, Patera, Martin Procházka - Michael Frolík, Gardoň, Martin Frolík - Horna, Huml, Kalla - Tlustý, M. Havel, Hluchý - Besser. Trenéři: Müller a Tatíček.

Litvínov - Znojmo 1:2
První dvě střídání, z pohledu Litvínova katastrofická, rozhodla celý zápas. Během 41 vteřin Znojmo vedlo 2:0 a domácí se museli vzpamatovávat při oddechovém čase. Nejprve propadli v obraně a slovenská „dvojčata“ Uram s Pucherem ve 23. sekundě ukázkově sehrála přečíslení 2 na 1. Vzápětí Chlubna úspěšně dorážel. „Úvod z kategorie snů,“ jásal asistent hostů Jan Votruba. „Pro nás horor,“ hlesl domácí kouč Václav Sýkora.

Václav Sýkora (Litvínov): "Pro nás to byl hned v úvodu horor. Dvě obrovské hrubky totiž soupeř trestal. To ovlivnilo v každém případě ráz utkání, Znojmo se potom soustředilo na obranu a nad námi visela pořád hrozba brejku. Škoda, že se nám nepodařilo vstřelit kontaktní gól o něco dříve."
Jan Votruba (Znojmo): "Měli jsme ze zápasu strach, ale úvod se nám povedl z kategorie snů. Naštěstí nás to neukolébalo a to bylo jen dobře. Pouze v třetí třetině měl Litvínov navrch, ale podržel nás brankář Trvaj."

Branky a nahrávky:
44. Benda (Punčochář, Trávníček) - 1. Pucher (Uram), 1. Chlubna (Bičánek, Ondřej). Rozhodčí: Skoupý - T. Prchal, R. Prchal. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 2750. Třetiny: 0:2, 0:0, 1:0.
Litvínov: Jarina - Skuhrovec, Poživil, Prokop, Punčochář, Gýna, Pojkar - Balázs, Reichel, Prorok - Trávníček, Benda, Gombár - Zadina, Branda, Sklenička - Jánský, Jeslínek, Šaffer. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.
Znojmo: Trvaj - Bičánek, Němeček, Čakajík, Jareš, Heš, Chvátal - Uram, Pucher, Mikulík - Chlubna, Ludvík, Ondřej - Beroun, Haman, Plášek. Trenéři: Hořava a Votruba.

Karlovy Vary - Plzeň 3:2
Utkání jsme sledovali minutu po minutě
Domácím pomohla otočit vývoj zápasu dlouhá dvojnásobná přesilovka před polovinou poslední části. Hosté vedli 2:1, ale pak je soupeř dostal pod drtivý tlak. Plzni se ještě vrátil na led čtvrtý hráč, ale pak už kapitulovala. Alinč zblízka dorazil odražený puk a nalil domácím elánu. Hned po vhazování, po 14 vteřinách, propálil výtečného Málka mladík Pech a ve strhujícím závěru zajistil Varům první letošní výhru.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Mužstvu chci poděkovat za morálku, bez níž bychom na vítězství nedosáhli. Jenom doufám, že nás dnešní vítězství pozvedne, i když ani před tím nebyly naše výkony špatné. Dnes jsme byli aktivnější a tři body jsme si zasloužili."
Marek Sýkora (Plzeň): "Nesehráli jsme špatné utkání, ale domácí byli dobří a hlavně aktivnější. Mohli jsme pomýšlet na bod, ale přišla triviální chyba v obraně. Psychicky se musí dát mužstvo dohromady samo - já to neumím. Ať si hráči zajdou třeba do zoo nebo jdou posekat trávu."

24. Petr Kumstát (Duben, A. Nedorost), 48. Alinč (A. Nedorost), 49. Pech (Hurtaj) - 5. A. Padělek (Andrašovský, Kracík), 44. A. Padělek (Kracík). Rozhodčí: Jebavý - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 1:6, navíc Klaus (Plzeň) 10 min.
Využití: 2:0. Diváci: 3700. Třetiny: 0:1, 1:0, 2:1.
Vary: Čechmánek - Ptáček, Duben, J. Řezníček, J. Polák, Ustrnul, Krajíček (21. Macholda) - A. Nedorost, Skuhravý, Petr Kumstát - Košťál, Alinč, M. Dvořák - Kraus, Hurtaj, Pech - Bednařík, Vak, Milan Procházka. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický. Plzeň: Málek - Nedoma, Trnka, Trojovský, Štěpánek, Jindřich, Klaus - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Adamský, J. Straka, Matějovský - Kocák, Vorel, Michal Straka - Důras, M. Polák, Havelka. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf.

České Budějovice - Zlín 1:1
Oba góly v obranném zápase padly poměrně rychle. Pro Jihočechy začalo utkání šokem. Neuběhly ani dvě minuty, když Chábera nezachytil křižné nahození hostujícího beka Vosátka a Kristek zblízka přes obránce Jindru otevřel skóre. Defenzivní hradbu Zlína překonali Jihočeši jen jednou. A sice hned vzápětí po inkasovaném gólu při 103 vteřin dlouhé přesilovce pět na tři při vyloučení Vosátka a Krále. Vyrovnáno bylo za necelou půlminutu.

Josef Jandač (České Budějovice): "Soupeř dal v úvodu trochu šťastný gól, ale nám se podařilo brzy vyrovnat. Byli jsme pohyblivější, druhá třetina vyzněla jednoznačně pro nás. Zlín ale má nebezpečné brejky, v závěru to byly taktické šachy. Nechci říkat, jestli remíza je pro nás dobrá nebo ne, za dvě třetiny, v nichž jsme byli lepší, jsme mohli dát víc gólů. Zlínu však výborně chytá Murín, hra je na něm postavená."
Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Do utkání jsme vstoupili velice špatně, přes rychlý gól jsme byli ospalí, chyběl nám pohyb a nápad, z toho pramenily zbytečné a hloupé fauly. První třetina byla z naší strany velice špatná. Postupně jsme vyrovnávali hru, remíza byla nakonec spravedlivá. Neproměnili jsme některé nájezdy, naštěstí soupeř také ne. Škoda, že jsme v závěru prodloužení nevyužili přesilovku."

Branky a nahrávky: 8. Hudec (Harant) - 2. Kristek (Vosátko). Rozhodčí: Hradil - Machálek, Škach. Vyloučení: 10:11. Využití: 1:0. Diváci: 4263. Třetiny: 1:1, 0:0, 0:0 - 0:0.
Budějovice: Chábera - Harant, Gřegořek, Vydarený, Kutlák, Mucha, Jindra - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Krátoška, Kotrla - Kopecký, Hanzal, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.
Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Nosek, Zubíček, Houdek, Vosátko - Barinka, Král, Melenovský - Okál, M. Čech, I. Rachůnek - Mokrejš, Kristek, Pištek - od 21. navíc Jenáček, Kubiš, Záhorovský. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Slavia - Vítkovice 7:0
Nedáš - dostaneš. Hosté už zvedali ruce po šanci Šimíčka, jenže síť v brance domácích se zavlnila po zásahu brusle slávistického gólmana. Vzápětí propadli vítkovičtí obránci a rychlý protiútok zakončil gólem útočník Dlouhý. Vítkovice zaskočily favorita úvodním tlakem, ale dělaly chyby ve střední pásmu a slávisté hrozili z brejků. Proti Slavii hrát neumějí, prohrály poosmé za sebou.

Ondřej Weissmann (Slavia): "My jsme spokojeni s hrou i s výsledkem. Ukázalo se ale, jak může být sport krutý a někdy šťastný. Průběh utkání vůbec neodpovídá zápasu. Vítkovice hrály dobře, měly šance, ale góly jsme dávali jen my."
Miloš Holaň (Vítkovice): "Výsledek vypadá dost hrozivě, ale polovinu zápasu jsme byli Slavii vyrovnaným soupeřem a měli i šance. Bohužel jsme totálně selhali v koncovce a chyběla nám trochu i vůle, srdce, že jsme v závěru utkání odevzdali. Podle výsledků to vypadá, že nám Slavia moc nesedí, hlavně venku, ale hráči se s tím musí vypořádat. Když to ale někdo v hlavě má, tak je těžké s tím něco udělat."

6. Dlouhý (Vlasák), 19. Vlasák (L. Havel). 36. Žižka (Beránek, Duda), 47. Divíšek (J. Novák, Vlasák), 53. Vondrka (L. Havel, Divíšek), 54. Bednář (Vlasák, Divíšek), 55. Sup (Sobotka, Kadlec). Rozhodčí: Smeták - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:9. Využití: 4:0. Diváci: 3690. Třetiny: 2:0, 1:0, 4:0.
Slavia: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Žabka, Drtina, Graňák - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Divíšek, Sup - D. Hruška, Vlasák, Dlouhý - L. Havel, Sobotka, Vondrka. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Vítkovice: Pinc (47. Kameš) - Kuboš, Philipp, Jurečka, Hudec, Jasečko, Chmelíř, Dresler, Gulaši - J. Štefanka, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - I. Padělek, R. Procházka, Káňa - M. Tomášek, Hulva, Köhler. Trenéři: Vůjtek a Holaň.