Souboj Plzně a Vítkovic byl bitvou do posledních vteřin, jak dokazuje i domácí Jan Kovář (vlevo) a Vladimír Svačina | foto: Petr EretČTK

Třinec zdrtil Boleslav a Sparta Kometu. Liberecký Pinc nedostal ve Zlíně gól

• 56
Hokejisté Třince znovu oslňují extraligu. V 16. kole rozdrtili na domácím ledě Mladou Boleslav 5:1. Skvělý obrat se povedl Plzni, která prohrávala už 1:3, ale nakonec urvala výhru nad Vítkovicemi 11 vteřin před koncem prodloužení. V utkání Litvínova se Slavií padly jen dva góly, oba dali Pražané.

Brněnská Kometa se dál trápí, na Spartě neměla šanci. Překvapení se ovšem zrodilo ve Zlíně, kde se probudil Liberec. Nový muž v brance Tygrů Marek Pinc navíc hned ve svém prvním utkání sezony vychytal nulu.

Utkání Kladno - Budějovice se předehrávalo už ve čtvrtek, duel Karlových Varů s Pardubicemi byl odložen na 27. října.

Třinec - Mladá Boleslav 5:1

Hokejisté Třince nezaváhali a po přesvědčivém vítězství 5:1 se znovu vyhoupli téměř na samotnou špičku extraligové tabulky. Domácí položili základ úspěchu dvěma góly v první třetině. I když hosté se ještě na moment vzchopili a snížili v přesilovce díky Fabušovi, po třetí brance Hrabala Třinečtí jednoznačně ovládli bojiště a mohutnou převahu korunovali dalšími trefami Kohna s Polákem. Hostující gólman Schwarz se po pátém gólu nechal vystřídat.

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Třetí gól nás hodně uklidnil. Ze začátku nebyla hra ani pohyb takový, jak bychom si představovali, ale právě od třetí branky začalo hrát mužstvo uvolněně a více si věřilo. Vytvářeli jsme si pak spoustu šancí. Za vítězství jsme rádi. Potřebovali jsme se trochu utrhnout soupeři."

Jiří Šejba (Mladá Boleslav): "Dopadlo to špatně, ale začátek jsme měli dobrý. Bohužel jsme neproměnili dvě gólové situace a domácí nám odskočili o dva góly. Rozhodující byl ale až ten třetí. Od té doby měli domácí hru pod kontrolou."

Branky a nahrávky: 10. Martynek (D. Květoň, Peterek), 15. D. Květoň (Peterek, Seman), 25. Hrabal (M. Růžička, Kohn), 35. Kohn (Polanský), 37. Polák z trestného střílení - 22. Fabuš (Jiruš). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Bryška, Chytil. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. Diváci: 3558. Třetiny: 2:0, 3:1, 0:0.

Třinec: Hamerlík - Cartelli, Výtisk, Seman, Malec, Zíb, Hrabal, od 45. navíc Lojek - Tomas, Polák, Bonk - D. Květoň, Peterek, Martynek - Kohn, Polanský, M. Růžička - od 45. navíc Kanko, Ostřížek, Pospíšil. Trenéři: Marek a Kopřiva.

Mladá Boleslav: Schwarz (37. Valent) - Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Lehikoinen, Jiruš, Čížek - Pabiška, Král, Sup - Bahenský, T. Sýkora, Boháč - Šagát, Macho, Fabuš - Gajovský, Vrbata, Handlovský - Nouza. Trenéři: V. Čermák a Šejba.

Plzeň - Vítkovice 4:3 v prodl.

Hokejisté Plzně porazili vedoucí Vítkovice 4:3 v prodloužení, když dokázali otočit nepříznivý stav 1:3. Rozhodující branku vstřelil 11 vteřin před koncem nastaveného času obránce Jiří Hanzlík. Západočeši se tak přiblížili Vítkovicím na rozdíl dvou bodů.

Hosté postrádali šest hráčů základního kádru, ale poprvé se v jejich dresu představil navrátilec ze zámoří Marek Malík. Místo Štěpánka se v brance objevil náhradník Šindelář. Ten chytal víc než dvě třetiny velmi solidně, ale závěr se mu nepovedl.

Marian Jelínek (Plzeň): "Jsem zklamaný. Samozřejmě mě těší zisk dvou bodů. Na druhou stranu to, co jsme předvedli ve druhé třetině, nemělo snad ani parametry tréninkového zápasu. Nevěděli jsme, jak se dostat do pásma, co udělat a vystřelili jsme jen třikrát na branku. To je žalostné a jsem z toho rozčarovaný. Museli jsme udělat bouřku v kabině před třetí třetinou. Tu jsme začali opět špatně, ale nakopla nás využitá přesilovka a závěr zápasu jsme zvládli výborně."

Kamil Konečný (Vítkovice): "Z naší pozice je to absolutně nevydařený zápas, i když herně to špatné nebylo. Poněkolikáté jsme doplatili na individuální chyby ve třetí třetině. Nestalo se nám to poprvé. Hráči do ní nastupují s podvědomím náskoku. Měli pocit, že se nemůže nic stát."

Branky a nahrávky: 8. Heřman (Dvořák), 46. Bomersback (Benda, Modrý), 58. Vlasák (Benda, Scofield), 65. Jiří Hanzlík (Vampola) - 16. Kvapil (Sičák, Rehák), 31. Ujčík (Kvapil), 36. Burger (Sičák, Hubáček). Rozhodčí: Salminen (Fin.), Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 7075. Třetiny: 1:1, 0:2, 2:0 - 1:0.

Plzeň: Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Vampola, Kracík, Matějovský - Scofield, Jan Kovář, Tvrdík - Adamský, M. Heřman, Dvořák. Trenéři: Jelínek, Razým a Pejchar.

Vítkovice: Šindelář - Sičák, Voráček, Kuboš, Stehlík, Malík, Rehák, Trnka - Klimek, Burger, Hubáček - Treille, Štefanka, Varaďa - Ujčík, R. Hruška, Kvapil - Šedivý, Roman, Szturc. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Sparta - Brno 6:2

Hokejisté Sparty si připsali tříbodový zisk poprvé po třech zápasech. Po dvou brankách vstřelili její útočníci Tomáš Netík a Jakub Langhammer. Netík navíc přidal asistenci a svým druhým zásahem pokořil hranici 100 nastřílených gólů v české nejvyšší soutěži. Nováček soutěže Kometa Brno nerozšířil skromnou sbírku šesti bodů a zůstává poslední.

František Výborný (Sparta): "Věděli jsme, že Brno dělalo v posledních utkáních velmi dobré výsledky, že to nebude vůbec jednoznačná záležitost. Hráči k tomu přistoupili zodpovědně, vyšly nám první dvě přesilovky, jen jsme potom v závěru dostali kontaktní gól, kterým se Brno dostalo do hry. Potřebovali jsme tři body, pro ty jsme dnes udělali všechno."

Václav Baďouček (Brno): "Musím říct, že Sparta dnes určitě zvítězila zaslouženě. Dokázala svoje šance zrealizovat a proměnit. My jsme se v první třetině dostali pod tlak díky několika přesilovkám, přesto ten výsledek po první části hry byl přijatelný, ale bohužel rozhodla druhá třetina, kdy jsme dostali góly z přečíslení. Hovi chytal proto, že jsme v posledních zápasech nebodovali a chtěli jsme mu dát příležitost."

Více ze Sparty: Netík dal stý gól v extralize

Branky a nahrávky: 7. Netík (Ton), 11. Langhammer (Netík, Ton), 22. Látal, 32. Podlešák (Koreis, Hrdel), 44. Langhammer (Hrdel, Podlešák), 57. Netík (Vykoukal, J. Mrázek) - 18. Ovčačík (J. Novák, Vondráček), 52. Šindel (Erat). Rozhodčí: Hodek, Jebavý - Bejček, Lhotský. Vyloučení: 7:7, navíc Erat (Brno) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 6717. Třetiny: 2:1, 2:0, 2:1.

Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, J. Mrázek, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec (54. Vojta) - Ton, Broš, Hromas - D. Výborný, Hlinka, Netík - Látal, Langhammer, Ručinský - Hrdel, Koreis, Podlešák. Trenéři: Hynek, F. Výborný a Dušek.

Brno: Hovi - Richter, Bičánek, J. Novák, Ovčačík, Houdek, Kempný, Koma, Mojžíš - Erat, Dopita, Selingr - Huml, Ludvík, Vondráček - Bourret, Šindel, R. Dlouhý - J. Svoboda, R. Procházka, Brabenec. Trenéři: Pazourek a Baďouček.

Litvínov - Slavia 0:2

Za porážku Litvínova může střídající brankář Neruda, který chytal famózně. V závěru odolal domácí přesilovce 5 na 3 v déle 1:51 minuty. Stejně nešťastný byl Litvínov i v první třetině z gólmana Slipčenka. Než se zranil, i on čelil v dvojnásobném oslabení spršce střel od Reichla a spol. A tak udeřila Slavia: po Havlově zadovce pálil do okryté branky z mezikruží Sklenář, sám Havel pak pečetil v samém závěru v přesilovce.

Jiří Kučera (Litvínov): "Neodehráli jsme špatné utkání, ale výsledek je pro nás bohužel nepříznivý. Nezískali jsme ani bod, což je špatné. Šancí jsme měli dost, ale rozhodly přesilovky, hlavně ty dvě pět na tři."

Jiří Čelanský (Slavia): "Dnes jsme viděli nervózní utkání. Mohlo za to časté vylučování na obou stranách. Hra byla rozkouskovaná. Jeli jsme sem s cílem bodovat, což se povedlo. Je to náš první zápas odehraný s nulou. Za dnešní výkon zaslouží náš brankář Neruda absolutorium."

Ohlasy z Litvínova: O tom, jak lotyšská fanynka neviděla gól domácích, protože ti stříleli Nerudovi do pupíku

Branky a nahrávky: 36. Sklenář (Havel, Červenka), 58. Havel (V. Růžička ml.). Rozhodčí: Minář, Mikula - Lederer, Čech. Vyloučení: 11:7, navíc Vopat - Jelínek oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5111. Třetiny: 0:0, 0:1, 0:1.

Litvínov: J. Hübl - Kroupa, Pilař, Švarný, Gureň, Punčochář, Skuhrovec - Jánský, Reichel, Lukeš - J. Černý, V. Hübl, Jenáček - Kubinčák, Gerhát, Trávníček - Majdan, Vopat, Heinisch. Trenéři: Kučera a Šlégr.

Slavia: Slipčenko (12. Neruda) - Kadlec, Vašíček, Roth, Kolařík, Drtina, Žižka, Špelda - D. Hruška, Beránek, Doležal - Branda, Červenka, Sklenář - Havel, V. Růžička ml., Vondrka - Jelínek, M. Čermák, Endál. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Zlín - Liberec 0:4

Marku Pincovi se povedl parádní vstup do nové extraligové sezony. Díky jehovýkonu veze Liberec tři body z ledu, kde se často nevyhrává. Tygři kousali zejména v přesilovkách, v nichž skórovali třikrát. Jednou se trefili i v oslabení. Naopak obávaný útok domácích se ani jednou neprosadil. Liberečtí se díky nečekané výhře posunuli z předposledního místa před Litvínov.

Zdeněk Venera (Zlín): "Dnes byl Liberec jednoznačně lepší ve všech směrech a vyhrál zaslouženě. Nám se v utkání vůbec nedařilo, sice jsme vypracovali šance, ale bohužel jsme je nedokázali zužitkovat. Za stavu 0:1 měl šanci Jarda Balaštík, nicméně jeho střela skončila na tyči. Neměli jsme zkrátka svůj den a vyšli jsme naprázdno."

Jiří Kalous (Liberec): "Věděli jsme, že Zlín hraje v poslední době v pohodě. Utkání bylo vyrovnané a nám se podařilo proměnit šance. Výborně nás podržel bezchybný brankář Marek Pinc. Jsme spokojeni, neboť jsme vyválčili po delší době konečně tři body."

Branky a nahrávky: 18. Podkonický (Hunkes, P. Nedvěd), 27. DeSantis (Hlaváč), 33. Bartovič, 42. Nedorost (Bartovič, Kašpařík). Rozhodčí: Šír, Hradil - Hlavatý, Vengřín. Vyloučení: 6:9, navíc Rachůnek - Derner oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 4448. Třetiny: 0:1, 0:2, 0:1.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Nosek, Švrček, Míka, Kučný, od 46. navíc Bořuta, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Kollár, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Záhorovský, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdira.

Liberec: Pinc - DeSantis, Hunkes, Moravec, Derner, Pavlů, Čakajík, Rýgl, Jareš - Podkonický, P. Nedvěd, Hlaváč - Bartovič, Kašpařík, Nedorost - Klimenta, Plodek, Víšek - Packard, Vantuch, Blatný. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Kladno - České Budějovice 5:3