Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Budějovický šéf Bednařík: Kdyby se Gulaš vrátil, byl by jako magnet

  14:59
Vrátí se Milan Gulaš? A kdo nahradí na pozici trenéra Václava Prospala? Fanoušci budějovických hokejistů už se zajímají o další sezonu možná víc než o tu probíhající. Ročník 2021/22 už musí řešit i vedení Motoru. Nováček extraligy zůstává u dna tabulky. A generální manažer klubu, 51letý Stanislav Bednařík, ví, co se musí změnit, aby klub hrál výš.
Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík

Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na přelomu roku Motor pravidelně bodoval, přiblížil se pozicím pro play off, ale teď se soupeři v tabulce opět vzdalují. Jak to berete?
Je to pro nás těžký rok. Průběh sezony je silně narušený covidem, přípravu jsme měli ovlivněnou ještě víc než ostatní. Bodů jsme získali málo, nedaří se. A stejně jako všem týmům nám chybí diváci v hledišti.

Není prázdný stadion pro vás o něco větší handicap než pro další týmy? Umocnilo by nováčkovský elán.
Je to velmi pravděpodobné. Sám jsem zažil, když se postoupilo, jakou měli všichni chuť a jaká panovala na stadionu atmosféra. S diváky v hledišti bychom měli bodů podle mě víc. Ale je to stále jenom kdyby.

Základní části hokejové extraligy zbývá poslední čtvrtina. Je ještě reálná účast v play off?
Nevím, jestli se nám to povede. Ale budeme o to bojovat až do konce. Chceme vyhrát každý duel, na tom se nic nemění. Ale musí se změnit to, že kromě toho, že to chceme vyhrát, musíme i opravdu zvítězit.

Ale souvisí to i s koncem přestupního období ke 31. lednu. Plánujete ještě výraznější posilování?
Těžko teď můžeme chtít investovat peníze do posílení kádru, které nemáme. Pokud by se objevila možnost nějaké výměny, tak to zvážíme. Ale o naše hráče není až na výjimky žádný zájem. Pokud se naše bodová ztráta nebude výrazně snižovat, tak nemá cenu plýtvat prostředky. Stávající kádr zřejmě sezonu dohraje.

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu proti Třinci.

Neměli by tím spíš dostávat větší prostor vlastní mladí hráči?
Sestava je věc trenérů. Osobně bych zapojil mladé hráče do sestavy dřív. Ať už Matěje Tomana, Pavla Nováka, nebo Šimona Kubíčka. Postoj trenérů byl takový, že dokud nebudou vědět, že tu hráči zůstanou do konce sezony, tak je nechtějí. Dále jsme v posledním měsíci před mistrovstvím světa dvacetiletých nechtěli ohrozit možnost našich hráčů vybojovat si nominaci a po dohodě s trenérem Karlem Mlejnkem jsme všechny nechali k dispozici národnímu týmu pro závěrečnou přípravu. Teď se situace změnila. Myslím, že s ohledem na jejich věk hrají velice slušně. A dá se s nimi počítat i dál. Předpokládám, že se někteří objeví v našem kádru i v příští sezoně.

Kouč Václav Prospal už v prosinci oznámil, že po sezoně v klubu končí. Už víte, kdo ho nahradí?
Ještě ne. Řešíme několik variant.

Může to být cizinec?
Někdo, kdo nemluví česky? Tak to vylučuji.

Do kdy se chcete rozhodnout?
Intenzivně o tom jednáme od chvíle, kdy Václav Prospal definitivně oznámil svůj konec. Chtěli jsme to mít jasné už v půlce ledna, teď už jenom co nejdřív.

Zároveň by mělo dojít k obnovení pozice sportovního manažera. Neosvědčil se vám současný model, kdy si hráče vybíral trenér?
Tak to není. Naopak si myslím, že převedení drtivé většiny pravomocí sportovního ředitele na hlavního trenéra funguje. Trenéři nejlépe vědí, koho do týmu potřebují, koho si přivedou a případně podrží. Teď ještě nevím, jaký systém řízení pro příští sezony zvolíme.

Bylo ve hře, že by Prospal skončil už v průběhu sezony?
Ano. Teď už ale ke změně zřejmě nedojde. V průběhu ročníku jsme zvažovali, jestli by výměna hlavního trenéra přispěla k výraznému zlepšení výsledků. Tehdy jsme si to nemysleli a nemyslíme si to ani teď.

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu proti Pardubicím.

Už se musíte dívat i na skladbu kádru pro příští ročník. Bude v něm Milan Gulaš?
Pokud byste se zeptal zbývajících 13 generálních manažerů extraligových týmů, jestli ho chtějí mít v mužstvu, tak vám pravděpodobně odpoví, že ano. Existuje určitá pravděpodobnost, že by u nás hrál. Je v Budějovicích doma, už má nějaký věk a může cítit touhu návratu domů. V tom má náš klub obrovskou výhodu. Ale Milan má v Plzni podepsanou smlouvu i pro příští sezonu.

Gulaš by však byl rozdílovým hráčem, kterého tým potřebuje.
Souhlasím. Rozdíloví hráči nám scházejí, což se ukazuje ve vyrovnaných fázích zápasů. Když se utkání lámou a jeden gól překlopí duel na jednu ze stran, tak zaostáváme.

Byl by reprezentační forvard zároveň i magnetem pro další hráče, kteří by měli větší chuť jít hrát extraligu na jih Čech?
Jasně. Nikomu se nechce jít do týmu, který je poslední v tabulce a prohrává. V tom máme na hráčském trhu výrazně složitější pozici.

Pro příští sezonu tedy máte cíl přivést rozdílovou pětku? Třeba s útokem Gulaš – Mertl – Červený?
Určitě. Ta by se mi líbila. Kolem takové by se dal dobře stavět zbytek týmu. Ovšem taková možnost je momentálně vzdálená od reality.

Přestřelka na divokém východě, nervy z oceli. Šílenost, nevěřili Třinečtí

Spekulovalo se i o příchodu útočníka brněnské Komety Tomáše Vincoura. Je to varianta?
Ne a navzdory informacím v médiích ani nikdy nebyla.

Zmiňoval jste, že je zájem jen o některé hráče Motoru. Patří mezi ně Pavel Pýcha. Jak to vypadá s jeho pokračováním v klubu?
Nabídli jsme mu novou smlouvu, zatím jsme se nedohodli. Zájem o něj je, a to je asi i důvod, proč zatím kontrakt nepodepsal.

Pokud by odešel, byla by to pro klub velmi citelná ztráta. Je to jeden z nejlepších hráčů, kapitán, odchovanec, reprezentant.
Jednoznačně. Ušel s námi už pořádný kus cesty. Z mladého hráče, který byl na okraji kádru prvoligového týmu, se v průběhu let vypracoval až do reprezentace. Patří k nám a věřím, že si to uvědomuje. Vytvořili jsme mu v klubu velmi dobré podmínky. Nemyslím si, že by s ohledem na jeho výkonnostní růst dávalo smysl, aby šel do jiného klubu v Česku, snad jedině finanční. Pokud by zamířil třeba do Ruska nebo jiné prestižní evropské soutěže, tak dejme tomu. Ale na to možná ještě potřebuje trochu času, aby dozrál. Přeci jen neodehrál ještě ani jednu celou sezonu v extralize. Víc prostoru, než má u nás, mu v extralize těžko někdo dá. V Motoru je kapitán, první obránce, hraje první přesilovku i oslabení.

Co zbytek týmu? Už přibližně víte, kdo ze stávajícího kádru bude pokračovat?
Letos máme situaci lepší v tom, že víme, jakou soutěž budeme hrát příští sezonu. Ale zároveň i horší, zatím nevíme, kdo bude hlavní trenér. A bez něho nechceme dělat žádné zásadní rozhodnutí.

Smlouvu má podepsanou první brankář Marek Čiliak. Jste spokojený s tím, jak plní roli a očekávání, se kterými přicházel?
Určitě ne, protože očekávání byla o dost větší. Začátek sezony se mu vůbec nepovedl, poslední utkání už vypadal lépe. Ještě není konec sezony. Z mnoha stran slýchám, že Marek chytá až od ledna. Nechtěl jsem tomu věřit, v létě jsem se tomu smál. Tak uvidíme, co ještě předvede.

Kromě sportovních výsledků není dobrá ani ekonomická situace klubu. Jak ji zvládáte?
Jsme na tom velmi špatně. Pokud by právem chtěli vrátit peníze za permanentku všichni, kteří si ji před sezonou koupili, tak je to pro nás likvidace. Částka ze vstupného letos mohla být 25 až 30 milionů korun. Od státu jsme dostali nejvyšší možnou kompenzaci. Pořád nám schází skoro 18 milionů, které nemáme případně kde získat.

I proto jste snížili mzdy všem zaměstnancům klubu?
Ano. Je to nepopulární krok, ale nezbytný. Nějaká úspora to je, ale rozhodně to není spása. Takže se uvidí v jaké ekonomické kondici, a zda vůbec, vstoupíme do příští sezony.

Zda vůbec vstoupíte do příští sezony?
Je možné, že letošní rok ukončíme s obrovskou finanční ztrátou. A pak je otázka, jestli by akcionáři byli ochotní a schopní ji řešit.

Aktuální sezona je náročná pro všechny kluby. Zvládli byste ještě jednu takovou?
Určitě ne. Zvláštní ovšem je, že hráčský trh a agenti se chovají jako dřív. Jako kdyby bylo jasné, že od nové sezony budou všude plné stadiony, že se svět kvůli covidu neobrátil naruby.

Drží při vás alespoň partneři klubu?
S obrovskou radostí a respektem k nim musím říci, že ano. A jsme jim za to upřímně moc vděční. Zatím plní to, co nám slíbili. Do konce účetního období ještě zbývají skoro tři měsíce, tak snad to tak vydrží. A věříme, že při nás zůstanou i v příštím roce.

Už je jasno o pokutě, kterou jste měli dostat od hokejového svazu za přítomnost diváků v utkání s Třincem?
Ještě ne. Disciplinární komise s naší účastí proběhla. Čekáme na písemné rozhodnutí.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1.HC Dynamo PardubicePardubice 23 16 1 4 2 88:49 54
2.HC Sparta PrahaSparta 23 14 3 1 5 74:50 49
3.HC Oceláři TřinecTřinec 22 10 5 4 3 73:53 44
4.HC Verva LitvínovLitvínov 23 12 3 0 8 74:64 42
5.Bílí Tygři LiberecLiberec 24 10 3 2 9 79:76 38
6.HC Kometa BrnoKometa 23 10 3 1 9 67:58 37
7.Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 23 10 2 3 8 63:56 37
8.Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 22 9 2 4 7 54:57 35
9.HC Energie Karlovy VaryK. Vary 23 7 4 2 10 63:62 31
10.HC OlomoucOlomouc 23 6 3 3 11 49:67 27
11.HC Škoda PlzeňPlzeň 22 6 2 3 11 49:65 25
12.Rytíři KladnoKladno 21 3 3 4 11 48:77 19
13.HC Vítkovice RideraVítkovice 21 4 1 4 12 47:68 18
14.BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 23 4 2 2 15 47:73 18

1. až 4. tým postupuje do play-off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play-off a 14. tým jde do baráže.

  • Nejčtenější

Na OH nesla českou vlajku, dlouho táhla hokejistky. Teď se Mills vrací do Ruska

V červnu se po dlouhých devatenácti letech rozloučila s reprezentací, ale hokejovou kariéru neuzavřela. Rozhodla se...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Kometa zdolala Pardubice, Litvínov otočil tříbrankovou ztrátu. Slaví i Sparta

Tradiční páteční extraligový večer obohatilo několik strhujících momentů. Litvínov prohrával s Karlovými Vary už 0:3,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartošák znovu v potížích. Nedostavil se na zápas, Hradec ho vyřadil z týmu

Po návratu zpět do hokejové extraligy se prezentoval skvělými výkony. Nyní se však hradecký gólman Patrik Bartošák...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Zase prohrávali, ale otočili. Třinečtí hokejisté dál drží bodovou sérii

Hokejoví Oceláři Třinec ve čtvrtém extraligovém utkání za sebou prohrávali, byť tentokrát jen 0:1. A od druhé třetiny,...

Plzeňským hokejistům bude v Brně chybět potrestaný útočník Hrabík

Plzeňští hokejisté budou v dnešním extraligovém utkání na ledě Komety Brno postrádat útočníka Kryštofa Hrabíka, který...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Jágr opět v bruslích! Představí se na sparťanských oslavách v Holešovicích

Už 9. prosince odehrají legendy sparťanského hokeje speciální duel proti výběru česko-slovenských hvězd ve Sportovní...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...