Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Budějovický šéf Bednařík: Kdyby se Gulaš vrátil, byl by jako magnet

  14:59
Vrátí se Milan Gulaš? A kdo nahradí na pozici trenéra Václava Prospala? Fanoušci budějovických hokejistů už se zajímají o další sezonu možná víc než o tu probíhající. Ročník 2021/22 už musí řešit i vedení Motoru. Nováček extraligy zůstává u dna tabulky. A generální manažer klubu, 51letý Stanislav Bednařík, ví, co se musí změnit, aby klub hrál výš.

Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na přelomu roku Motor pravidelně bodoval, přiblížil se pozicím pro play off, ale teď se soupeři v tabulce opět vzdalují. Jak to berete?
Je to pro nás těžký rok. Průběh sezony je silně narušený covidem, přípravu jsme měli ovlivněnou ještě víc než ostatní. Bodů jsme získali málo, nedaří se. A stejně jako všem týmům nám chybí diváci v hledišti.

Není prázdný stadion pro vás o něco větší handicap než pro další týmy? Umocnilo by nováčkovský elán.
Je to velmi pravděpodobné. Sám jsem zažil, když se postoupilo, jakou měli všichni chuť a jaká panovala na stadionu atmosféra. S diváky v hledišti bychom měli bodů podle mě víc. Ale je to stále jenom kdyby.

Základní části hokejové extraligy zbývá poslední čtvrtina. Je ještě reálná účast v play off?
Nevím, jestli se nám to povede. Ale budeme o to bojovat až do konce. Chceme vyhrát každý duel, na tom se nic nemění. Ale musí se změnit to, že kromě toho, že to chceme vyhrát, musíme i opravdu zvítězit.

Ale souvisí to i s koncem přestupního období ke 31. lednu. Plánujete ještě výraznější posilování?
Těžko teď můžeme chtít investovat peníze do posílení kádru, které nemáme. Pokud by se objevila možnost nějaké výměny, tak to zvážíme. Ale o naše hráče není až na výjimky žádný zájem. Pokud se naše bodová ztráta nebude výrazně snižovat, tak nemá cenu plýtvat prostředky. Stávající kádr zřejmě sezonu dohraje.

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu proti Třinci.

Neměli by tím spíš dostávat větší prostor vlastní mladí hráči?
Sestava je věc trenérů. Osobně bych zapojil mladé hráče do sestavy dřív. Ať už Matěje Tomana, Pavla Nováka, nebo Šimona Kubíčka. Postoj trenérů byl takový, že dokud nebudou vědět, že tu hráči zůstanou do konce sezony, tak je nechtějí. Dále jsme v posledním měsíci před mistrovstvím světa dvacetiletých nechtěli ohrozit možnost našich hráčů vybojovat si nominaci a po dohodě s trenérem Karlem Mlejnkem jsme všechny nechali k dispozici národnímu týmu pro závěrečnou přípravu. Teď se situace změnila. Myslím, že s ohledem na jejich věk hrají velice slušně. A dá se s nimi počítat i dál. Předpokládám, že se někteří objeví v našem kádru i v příští sezoně.

Kouč Václav Prospal už v prosinci oznámil, že po sezoně v klubu končí. Už víte, kdo ho nahradí?
Ještě ne. Řešíme několik variant.

Může to být cizinec?
Někdo, kdo nemluví česky? Tak to vylučuji.

Do kdy se chcete rozhodnout?
Intenzivně o tom jednáme od chvíle, kdy Václav Prospal definitivně oznámil svůj konec. Chtěli jsme to mít jasné už v půlce ledna, teď už jenom co nejdřív.

Zároveň by mělo dojít k obnovení pozice sportovního manažera. Neosvědčil se vám současný model, kdy si hráče vybíral trenér?
Tak to není. Naopak si myslím, že převedení drtivé většiny pravomocí sportovního ředitele na hlavního trenéra funguje. Trenéři nejlépe vědí, koho do týmu potřebují, koho si přivedou a případně podrží. Teď ještě nevím, jaký systém řízení pro příští sezony zvolíme.

Bylo ve hře, že by Prospal skončil už v průběhu sezony?
Ano. Teď už ale ke změně zřejmě nedojde. V průběhu ročníku jsme zvažovali, jestli by výměna hlavního trenéra přispěla k výraznému zlepšení výsledků. Tehdy jsme si to nemysleli a nemyslíme si to ani teď.

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu proti Pardubicím.

Už se musíte dívat i na skladbu kádru pro příští ročník. Bude v něm Milan Gulaš?
Pokud byste se zeptal zbývajících 13 generálních manažerů extraligových týmů, jestli ho chtějí mít v mužstvu, tak vám pravděpodobně odpoví, že ano. Existuje určitá pravděpodobnost, že by u nás hrál. Je v Budějovicích doma, už má nějaký věk a může cítit touhu návratu domů. V tom má náš klub obrovskou výhodu. Ale Milan má v Plzni podepsanou smlouvu i pro příští sezonu.

Gulaš by však byl rozdílovým hráčem, kterého tým potřebuje.
Souhlasím. Rozdíloví hráči nám scházejí, což se ukazuje ve vyrovnaných fázích zápasů. Když se utkání lámou a jeden gól překlopí duel na jednu ze stran, tak zaostáváme.

Byl by reprezentační forvard zároveň i magnetem pro další hráče, kteří by měli větší chuť jít hrát extraligu na jih Čech?
Jasně. Nikomu se nechce jít do týmu, který je poslední v tabulce a prohrává. V tom máme na hráčském trhu výrazně složitější pozici.

Pro příští sezonu tedy máte cíl přivést rozdílovou pětku? Třeba s útokem Gulaš – Mertl – Červený?
Určitě. Ta by se mi líbila. Kolem takové by se dal dobře stavět zbytek týmu. Ovšem taková možnost je momentálně vzdálená od reality.

Přestřelka na divokém východě, nervy z oceli. Šílenost, nevěřili Třinečtí

Spekulovalo se i o příchodu útočníka brněnské Komety Tomáše Vincoura. Je to varianta?
Ne a navzdory informacím v médiích ani nikdy nebyla.

Zmiňoval jste, že je zájem jen o některé hráče Motoru. Patří mezi ně Pavel Pýcha. Jak to vypadá s jeho pokračováním v klubu?
Nabídli jsme mu novou smlouvu, zatím jsme se nedohodli. Zájem o něj je, a to je asi i důvod, proč zatím kontrakt nepodepsal.

Pokud by odešel, byla by to pro klub velmi citelná ztráta. Je to jeden z nejlepších hráčů, kapitán, odchovanec, reprezentant.
Jednoznačně. Ušel s námi už pořádný kus cesty. Z mladého hráče, který byl na okraji kádru prvoligového týmu, se v průběhu let vypracoval až do reprezentace. Patří k nám a věřím, že si to uvědomuje. Vytvořili jsme mu v klubu velmi dobré podmínky. Nemyslím si, že by s ohledem na jeho výkonnostní růst dávalo smysl, aby šel do jiného klubu v Česku, snad jedině finanční. Pokud by zamířil třeba do Ruska nebo jiné prestižní evropské soutěže, tak dejme tomu. Ale na to možná ještě potřebuje trochu času, aby dozrál. Přeci jen neodehrál ještě ani jednu celou sezonu v extralize. Víc prostoru, než má u nás, mu v extralize těžko někdo dá. V Motoru je kapitán, první obránce, hraje první přesilovku i oslabení.

Co zbytek týmu? Už přibližně víte, kdo ze stávajícího kádru bude pokračovat?
Letos máme situaci lepší v tom, že víme, jakou soutěž budeme hrát příští sezonu. Ale zároveň i horší, zatím nevíme, kdo bude hlavní trenér. A bez něho nechceme dělat žádné zásadní rozhodnutí.

Smlouvu má podepsanou první brankář Marek Čiliak. Jste spokojený s tím, jak plní roli a očekávání, se kterými přicházel?
Určitě ne, protože očekávání byla o dost větší. Začátek sezony se mu vůbec nepovedl, poslední utkání už vypadal lépe. Ještě není konec sezony. Z mnoha stran slýchám, že Marek chytá až od ledna. Nechtěl jsem tomu věřit, v létě jsem se tomu smál. Tak uvidíme, co ještě předvede.

Kromě sportovních výsledků není dobrá ani ekonomická situace klubu. Jak ji zvládáte?
Jsme na tom velmi špatně. Pokud by právem chtěli vrátit peníze za permanentku všichni, kteří si ji před sezonou koupili, tak je to pro nás likvidace. Částka ze vstupného letos mohla být 25 až 30 milionů korun. Od státu jsme dostali nejvyšší možnou kompenzaci. Pořád nám schází skoro 18 milionů, které nemáme případně kde získat.

I proto jste snížili mzdy všem zaměstnancům klubu?
Ano. Je to nepopulární krok, ale nezbytný. Nějaká úspora to je, ale rozhodně to není spása. Takže se uvidí v jaké ekonomické kondici, a zda vůbec, vstoupíme do příští sezony.

Zda vůbec vstoupíte do příští sezony?
Je možné, že letošní rok ukončíme s obrovskou finanční ztrátou. A pak je otázka, jestli by akcionáři byli ochotní a schopní ji řešit.

Aktuální sezona je náročná pro všechny kluby. Zvládli byste ještě jednu takovou?
Určitě ne. Zvláštní ovšem je, že hráčský trh a agenti se chovají jako dřív. Jako kdyby bylo jasné, že od nové sezony budou všude plné stadiony, že se svět kvůli covidu neobrátil naruby.

Drží při vás alespoň partneři klubu?
S obrovskou radostí a respektem k nim musím říci, že ano. A jsme jim za to upřímně moc vděční. Zatím plní to, co nám slíbili. Do konce účetního období ještě zbývají skoro tři měsíce, tak snad to tak vydrží. A věříme, že při nás zůstanou i v příštím roce.

Už je jasno o pokutě, kterou jste měli dostat od hokejového svazu za přítomnost diváků v utkání s Třincem?
Ještě ne. Disciplinární komise s naší účastí proběhla. Čekáme na písemné rozhodnutí.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáž:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Jágr narazil do tramvaje. Zachránil mě Bůh a moje auto, řekl

Hokejista Jaromír Jágr ve středu havaroval v Plzeňské ulici v Praze. Se svým elektromobilem Kia se srazil s tramvají....

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Útočník Tomášek zůstává ve Spartě, podepsal novou tříletou smlouvu

Hokejový útočník David Tomášek bude i nadále oblékat dres Sparty, do které se vrátil na konci ledna z Chabarovsku z...

Do hokejové Sparty se vracejí brankář Brízgala, obránce Krutil a útočník Safin

Hokejový brankář Adam Brízgala, obránce Michael Krutil a útočník Ostap Safin se vracejí do Sparty. Brízgala působil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

Léto hradeckých hokejistů: mezinárodní konfrontace a Liga mistrů

Patrné to tak bylo i v minulých sezonách, v letošní to ale bude zcela jednoznačné: hokejisté hradeckého Mountfieldu...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...