Třinec: Martin Vojtek

Třinec: Martin Vojtek | foto: ČTK

Slavia narazila, finiš Jihočechů skolil Ústí

• 10
Lídr hokejové extraligy narazil. Slavia vstřelila Třinci jediný gól a ve 32. kole podlehla Ocelářům 1:2 na samostatné nájezdy. Ten rozhodující proměnil v šesté sérii David Moravec. České Budějovice skolily nováčka z Ústí nad Labem na jeho ledě dvěma góly v poslední půlminutě zápasu, vyhrály 4:2.

Jak k smrtícímu finiši Jihočechů došlo? Přesně 29 vteřin před koncem vstřelil vítěznou branku Veselý, v poslední vteřině se ještě do prázdné branky trefil Brabenec.

Náskok Slavie v čele tabulky se tak po 31. kole extraligy smrskl na pouhé dva body.

Vítkovice neprobraly ani pokuty, podlehly předposlednímu Kladnu 3:4. Ostravský tým se v tabulce nebezpečně propadá a po reprezentační přestávce prohrál druhé utkání za sebou.

A léčba pokračuje, u týmu skončil Miroslav Fryčer i asistent Jan Daneček. Desátý tým průběžného pořadí extraligy dočasně převzal Mojmír Trličík (více ZDE).

První tři body může škrtnout ze svého desetibodového úkolu zlínský trenér Ernest Bokroš. Jeho tým ve 31. kole hokejové extraligy porazil Litvínov 3:1. Na zbylých sedm bodů má Bokroš k dispozici ještě tři duely do konce roku.

Divokou přestřelku v Plzni rozhodl 23 vteřin před koncem prodloužení znojemský obránce Jareš. Plzeň doma prohrála teprve potřetí v sezoně, na znojemské výhře 6:5 se čtyřmi asistencemi podílel kapitán Jiří Dopita.

Karlovy Vary se dočkaly výhry po pěti porážkách v řadě. V Liberci díky trefě Marka Melenovského rozhodli o výhře 4:3 až v osmé sérii drama samostatných nájezdů. V zápase ale Karlovarští vedli už 3:1, náskok ovšem neudrželi. Zíb svou druhou brankou v utkání vyrovnal ve dvojnásobné přesilovce.

Program 31. kola otevřela čtvrteční předehrávka, v níž Pardubice potvrdily vzestup formy a deklasovaly mistrovskou Spartu 5:0 - více ZDE.

Zlín - Litvínov 3:1
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE
Obránce Hamrlík, v poslední době kritizovaný za nevýrazné výkony, zajistil dvěma trefami důležité vítězství. Už v 5. minutě proměnil trestné střílení, v 54. minutě tvrdou ránou využil dvojnásobnou přesilovku. Ve zlínském dresu vedle něj zářil brankář Murín, který zlikvidoval řadu vyložených šancí Litvínova. Nestačil jen na tečovanou ránu od Reichla. Hosté, kteří v minulém utkání ukončili dlouhé čekání na výhru venku, měli na to, aby u soupeře uspěli podruhé v řadě. Hlavně ve druhé třetině byli jasně lepší, jenže doplatili na mizernou koncovku.

Stanislav Přikryl (Zlín): "Těžili jsme z dobrého vstupu do utkání. Neustále jsme vedli, proto jsme nehráli pod enormním tlakem a zápas jsme dovedli do úspěšného konce. Ve druhé třetině se soupeř dostal do hry, naštěstí jsme se v závěru zvedli. Vynutili jsme si fauly a rozhodnutí přišlo při naší dvojnásobné přesilovce."
Jaroslav Hübl (Litvínov): "Hráče jsme předem upozorňovali, abychom zvládli začátek. Bohužel se nám to nepodařilo. Úvod nám nevyšel, ve druhé třetině jsme si vytvořili tlak, ale naše hra a zakončení nebyly ideální. V závěru jsme dělali zbytečné fauly, byli jsme často vylučováni a zbytečně jsme dnes prohráli."

Branky a nahrávky: 5. Hamrlík z trestného střílení, 9. Rachůnek (Leška), 54. Hamrlík (Nosek) - 35. Reichel (Lukeš). Rozhodčí: Šindler - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 9:10, navíc Vosátko - Hranáč, Šlégr, Jánský všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3825. Třetiny: 2:0, 0:1, 1:0.

Zlín: Murín - Hamrlík, Galvas, Nosek, Klouček, Vosátko, Ďurák - Balaštík, Leška, Rachůnek - Kubiš, Balán, R. Pšurný - Okál, M. Čech (49. Vlach), Mokrejš. Trenéři: Bokroš a Přikryl.
Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Poživil, Hranáč, Punčochář, Vobořil, Skuhrovec, Tůma - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Branda, Jenáček - Tomas, Benda, Trávníček - Černý, Rindoš, Sklenička. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.

Vítkovice - Kladno 3:4
Rozdílem mezi týmy byla souhra v přesilových hrách. Zatímco Kladenští se při početních výhodách dokázali jednoduše dostat před branku domácích a předváděli tam krásné kombinace, které často vymýšlel kapitán Patera, Vítkovičtí v nich hráli spíše na náhodu. Přesto se domácím podařilo dva góly v přesilovce vstřelit. Jenže hosté byli v této statistice ještě o branku lepší. A to si Kladenští dovolili dvakrát promarnit dvouminutovou výhodu v pěti proti třem!

Miroslav Fryčer (Vítkovice): "Šedesát minut to byl z naší strany jednoznačný hnus, k tomu není co dodat. Nemám pro to žádné vysvětlení. Divím se divákům, že neodcházeli houfně."
Zdeněk Müller (Kladno): "My jsme spokojeni, že jsme uhráli tři body. Utkání bylo ale hodně nervózní, na obou stranách bylo hodně vyloučených a stálo nás to dost sil. Zranili se nám ještě Nádašdi s Martinem Procházkou, který má nastřelený nárt, dvě třetiny jsme odehráli v podstatě na tři útoky. Ale mužstvo podalo bojovný výkon. I když tam bylo dost nepřesností, byli jsme lepší a vyhráli zaslouženě."

Branky a nahrávky: 4. Jurečka (Ujčík), 22. P. Hubáček (R. Hruška), 40. Ujčík (Krenželok) - 9. Horna (Pavlas), 26. Ševc (Kalla), 28. Tomajko (Diviš), 47. Bělohlav (Patera). Rozhodčí: Hodek - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 13:13, navíc Burgera P. Hubáček - Ševc všichni 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 2861. Třetiny: 1:1, 2:2, 0:1.

Vítkovice: Prusek - Jurečka, Gulaši, Heš, Ovčačík, Kuboš, Trnka - Káňa, Burger (30. - 40. R. Hubáček), P. Hubáček - Ujčík, Vala, Krenželok - Tomášek, R. Hruška, Köhler - od 47. navíc Klimek. Trenéři: Fryčer, J. Daneček a Bolek.
Kladno: Orct - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Schnabel, Ševc, Šmach, M. Štěpánek - Diviš, Patera, Martin Procházka - Čurilla, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Z. Nedvěd, Tomajko. Trenéři: Müller a Kasík.

Ústí - České Budějovice 2:4
Domácí zdrtil budějovický finiš. Sedm minut před koncem vyrovnal na 2:2 Čaloun a Ústí mělo blízko k překvapení. Jenže v čase 59:31 favorit domácí radost zmrazil. Ze všech stran ostřelovaný Přikryl ještě vyrazil ránu Vaka, ale na dorážku Veselého nedosáhl. Vteřinu před sirénou pak pečetil do prázdné branky výhru hostů Brabenec. Snaživé Ústí sehrálo bídně obě přesilovky 5 na 3, za tři minuty v dvojnásobné početní výhodě ohrozili brankáře jen Špirko a Čaloun. Domácí kanonýr se dočkal v druhém zápase premiérové extraligové trefy za Ústí.

Vladimír Evan (Ústí nad Labem): "Prohráli jsme po velkém boji. Musím svým svěřencům za předvedený výkon a hru poděkovat."
Milan Černý (České Budějovice): "Sehráli jsme v Ústí šťastný zápas, jehož závěr byl pro domácí asi až příliš krutý. Nehráli jsme celý zápas to, co jsme chtěli. Hodně nás podržel brankář Turek."

Branky a nahrávky: 43. Špirko (V. Novák), 54. Čaloun (Pojkar) - 25. Gřegořek Toman), 47. Šimánek (Gřegořek), 60. Veselý (Vak), 60. Brabenec. Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:10, navíc Kotrla (České Budějovice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3433. Třetiny: 0:0, 0:1, 2:3.

Ústí nad Labem: Přikryl - Gýna, Hořava, Zeman, Pojkar, A. Novotný, Evan, Klobouček, Zápotočný - Čaloun, A. Nedorost, Mrázek - Janků, Pazourek, Havel  V. Novák, Špirko, Šaffer - Heřman, T. Martinec, Šagát. Trenéři: Evan a M. Mach.
České Budějovice: Turek - Gřegořek, Toman, Bolf, Sičák, Vydarený, F. Novák, Mucha - Hudec, V. Hübl, Brabenec - Sailer, Šimánek, Kůrka - Kotrla, Vak, Hřebejk - L. Květoň, Mertl, Veselý. Trenéři: Jandač a M. Černý.

Plzeň - Znojmo 5:6 v prodl.
Domácí Plzeň musela mrzet laxní hra v úvodu druhé části. V té první získala vedení po povedené otočce Divíška a měla řadu dalších vyložených šancí. Jenže ty nevyužila a Znojemští trestali. Třikrát v rychlém sledu překonali Málka, střelci Selingr a Růžička si s ním po přihrávkách Dopity poradili osamocení po povedených brejcích dva na jednoho. Plzeň manko smazala, ale pak hosté udeřili nečekaně v oslabení. Demel trefil pravý horní roh a vyhnal Málka z branky. Hosté vedli ještě 5:4, ale Jasečkova střela od modré znamenala v sezoně už desáté prodloužení na plzeňském ledě. V něm vzali hosté druhý bod.

František Černý (Plzeň): "Začali jsme dobře, je škoda, že jsme v první třetině nedokázali vstřelit více než jeden gól. Šance jsme na to měli. Mohli jsme zápas rozhodnout už daleko dříve. Výpadek na začátku druhé třetiny, kdy jsme inkasovali tři branky rozhodl o tom, že jsme ve zbytku utkání stále dotahovali náskok soupeře. Samozřejmě mě těší, že jsme dokázali třikrát vyrovnat a utkání jsme nezabalili. Těší mě, že kluci prokázali touhu po vyrovnání. Po vystřídání Málka Jarina prokázal, že je kvalitním gólman. Především v prodloužení kryl několik těžkých střel."
Pavel Hynek (Znojmo): "Myslím, že první třetina patřila Plzni a my jsme byli rádi, že jsme ji přečkali pouze s jedním inkasovaným gólem. Obrat z naší strany nastal během úvodních pěti minut druhé třetiny, kdy jsme třikrát skórovali. Poté se to přelévalo ze strany na stranu, šest gólů jsme dali vůbec poprvé v sezoně. Měli jsme to rozehrané dokonce na tři body, ale musím přiznat, že nakonec jsme rádi za dva. Jiří Dopita hraje takhle dobře každý zápas. Myslím, že je to jeho další výjimečná sezona."

Branky a nahrávky: 4. Divíšek (Matějovský), 33. Fabuš (Ludvík), 35. Kracík (Šindel), 51. Fabuš (Kracík), 55. Jasečko (Důras) - 21. Kucharczyk (Dopita), 24. Selingr (Dopita), 25. M. Růžička (Švrček), 39. Demel (Dopita), 53. Kucharczyk (Jareš), 65. Jareš (Dopita). Rozhodčí: Polák - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 5:10, navíc Dvořák (Plzeň) do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4825. Třetiny: 1:0, 2:4, 2:1 - 0:1.

Plzeň: Málek (39. Jarina) - Cartelli, Čakajík, Benák, Dobrovolný (26. L. Martinec), Jasečko, Derner - Vlasák, Divíšek, Matějovský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Důras, Vampola, Laš - Dvořák, Šindel, Kubalík. Trenéři: Kučera a F. Černý.
Znojmo: Trvaj - Všetečka, Jareš, Mojžíš, Bičánek, Kotaška, Chvátal, Švrček - Kucharczyk, Dopita, Selingr - J. Svoboda, R. Procházka, Demel - Erat, Haman, Plášek - M. Růžička, Padělek, Beroun. Trenéři: V. Sýkora a Hynek.

Slavia - Třinec 1:2 po SN
Prolomení gólmanského kouzla. Dva spolehliví strážci protilehlých branek dlouho drželi svá mužstva, duel musely proto rozsoudit až penalty. Nájezdové drama rozklíčoval hostující Moravec trefou mezi Svobodovy betony. Zápas měl ale ještě trochu jiného hrdinu, třineckého brankáře Vojtka. Celý duel odchytal výtečně, navíc zneškodnil i jednu penaltu „nad plán". Ve 38. minutě si totiž poradil s nájezdem Klepiše, o nějž si předtím sám řekl odhozením hokejky. Slavia prohrála doma teprve podruhé v sezoně.

Jiří Kalous (Slavia): "My jsme měli vlažný vstup do utkání, nebylo to podle našich představ. Myslím si, že v průběhu druhé třetiny se náš výkon zlepšil a ve třetí už jsme hráli to, co jsme chtěli. Bohužel dnes byla naše produktivita slabší a štěstí nám nepřálo tak, jak bychom si přáli my. Koncovka nám nevyšla a v podstatě jsme rádi za bod."
Břetislav Kopřiva (Třinec): "My jsme samozřejmě spokojeni, nečekali jsme, že se nám podaří uhrát takový výsledek. Potřetí za sebou jsme venku vyhráli a mužstvo tam pracuje důsledněji než doma. Tam děláme zbytečné chyby. Venku naopak hrajeme dobře a podporují to výkony brankářů. Dnes zachytal výborně Martin Vojtek. Samozřejmě, že jsme chvílemi měli i štěstí, ale myslím si, že se k nám přiklonilo proto, že kluci toho odvedli hodně."

Branky a nahrávka: 46. Drtina - 10. Tomík (D. Moravec), rozhodující nájezd D. Moravec. Rozhodčí: Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7, navíc A. Svoboda - Výtisk oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4216. Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 0:0.

Slavia: A. Svoboda - Hlavačka, Kolařík, Sloboda, Jebavý, Drtina, Němeček - D. Hruška, Beránek, Tomica - Micka, Rataj, Sup - Klepiš, Červenka, Vondrka - Borovanský, Holec, Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.
Třinec: Vojtek - Sekeráš, Malec, Seman, Výtisk Švarný, Pácal, Andersons -
Tomík, Štefanka, D. Moravec - Barinka, Peterek, Martynek - Hrňa, Skořepa,
Steber - Korhoň, Pavelek, Kolusz. Trenéři: Kopřiva, Juřík a A. Mach.

Liberec - Karlovy Vary 3:4 po SN
Chladnokrevnost karlovarského Melenovského. Ten proměnil oba své nájezdy a až v osmé sérii rozhodl. Zápas režírovali zkušení obránci - domácí Zíb a hostující Řezníček. Oba byli u všech branek svých týmů. Utkání rázně ovlivnila vyloučení. Hosté dali tři góly z přesilovek, Tygři dvě a jednu v oslabení, přičemž oba týmy se shodně dvakrát trefily při hře 5 na 3. Drama pak přineslo i prodloužení, v jehož závěru vyloučil sudí postupně tři hráče Liberce, ale tentokrát Vary dvojnásobnou přesilovku promarnily.

Dušan Gregor (Liberec): "Měli jsme dobrý vstup do zápasu a mohli jít do vedení, ale ve druhé třetině, hlavně po inkasovaném gólu, se na naše hokejky vkradla nervozita a hra neměla to, o čem jsem se bavili. Navíc nám nešly přesilovky, které jsou v takových zápasech hodně důležité a musí se hlavně při výhodě pět na tři proměňovat. Hráči si však zaslouží absolutorium, že to nezabalili."
Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Chvilku to vypadalo i na tři body, nakonec jsou z toho dva, ale my jsme určitě rádi. Snad to bude start další úspěšné série. Osobně budu přes vedení klubu iniciovat disciplinární trest za faul Žabky na Kumstáta, protože v situaci, kdy mužstvo ví, že hraje ve třech a ve dvou hrát nemůže, přijde likvidační zákrok, který hráče vyřadí kdo ví, na jak dlouho. Mělo by to být přísně potrestané. Kumstát to má zatím zavázané, ale vypadá to na zlomený prst, má to otevřené až na kost. To se prostě nedělá."

Branky a nahrávky: 51. Zíb (Jiruš), 56. Blatný (Zíb), 58. Zíb (Jiruš) - 24. Skuhravý (Řezníček), 46. Pech (Řezníček), 55. Řezníček (Kumstát), rozhodující nájezd Melenovský. Rozhodčí: Šír - Hlavatý, Gebauer. Vyloučení: 12:13, navíc Žabka 5 min. a do konce utkání, Moravec - Skuhravý, Hluchý všichni 10 min. Využití: 2:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 6945. Třetiny: 0:0, 0:1, 3:2 - 0:0.

Liberec: Pinc - J. Moravec, Jiruš, Hunkes, Zíb, Žabka, Krstev, Holub, Kočí - Blatný, Kašpařík, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Pabiška, Šachl, Bartovič - S. Procházka, Dušek, Vantuch. Trenéři: Gregor, V. Čermák a Kapoun.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Řezníček, Němec, Duben, Jiří Hanzlík, Mudroch, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Rumpel, Kristek, Skladaný - Milan Procházka, Pech, Zucker - Hluchý, Melenovský, Bílek. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Předehráno ve čtvrtek:

Pardubice - Sparta 5:0 - více o zápase ZDE
Branky a nahrávky: 11. Ondřej (Havíř), 13. Cetkovský (Pucher), 28. Linhart (Nikolov), 31. Somík (Pucher), 50. Koma (Pucher). Rozhodčí: Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:10, navíc Dragoun a Sivek (oba Sparta) oba 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 9680. Třetiny: 2:0, 2:0, 1:0

Pardubice: Lašák - Snopek, Šeda, Posmyk, Havíř, Koma, Nikolov, Kolář, Linhart - Rolinek, M. Hlinka, Pivko - Ondřej, Blažek, Tvrdík - Somík, Pucher, Cetkovský - Starý, Zohorna, Koukal. Trenéři: Šejba a Lubina.

Sparta: Altrichter - Ptáček, Jerofejevs, Jan Hanzlík, Stehlík, Černošek, Tabaček - Becker, P. Nedvěd, Melichárek - Ton, Langhammer, Štrba - Netík, Sivek, Vondráček - Dragoun, Vaic, Hromas. Trenéři: Výborný a Jelínek.

14. Slovan Ústečtí Lvi 31 3 6 5 17 61:115 26

Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet výher v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.