Hokejisté Plzně mají ze všech čtvrtfinalistů nejlepší bilanci v sedmých zápasech. Litvínov ještě žádný sedmý duel nehrál. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Plzeň sedmé zápasy umí, Spartě se nedaří. Litvínov nemá zkušenosti

• 22
Je to duel kdo s koho. Zápas, který musí rozhodnout. Sedmá utkání sérií play-off jsou vždy vzrušující pro hokejisty i fanoušky. Ve středu večer určí dokonce dva takové souboje extraligové semifinalisty. Co říká historická bilance?

Čistě statisticky je největším favoritem Plzeň proti Litvínovu. Západočeši totiž v samostatné české extralize odehráli tři sedmé duely a všechny vyhráli.

Ve čtvrtfinále sezony 2003/2004 zvítězili v Pardubicích 5:1. O pět let později opět v Pardubicích postoupili do semifinále po památném gólu Martina Adamského. Nyní třinecký útočník tehdy za Plzeň skóroval v 87. minutě, což byl až do pátého zápasu letošního předkola mezi Českými Budějovicemi a Vítkovicemi extraligový rekord.

Naposledy se plzeňští hráči radovali loni, když doma v sedmém čtvrtfinále porazili Zlín 4:2. Dvě minuty před koncem rozhodl Nicolas Johnson, ten je v kádru i letos. "Sedmých zápasů jsem zažil plno. Je jedno, jestli hrajete doma nebo venku. Rozhodne touha," řekl plzeňský vůdce Martin Straka.

2003/2004 - doma se Slavií 0:3  (SF)
2009/2010 -  venku s Vítkovicemi 1:3 (SF)

PLZEŇ 3:0

2003/2004 - venku s Pardubicemi 5:1 (ČF)
2008/2009 - venku s Pardubicemi 4:3 P (ČF)
2011/2012 - doma se Zlínem 4:2 (ČF)

LITVÍNOV

nesehrál žádný sedmý zápas

Z Litvínova takto nikdo mluvit nemůže, protože pro tým to bude ve středu premiéra. A trenér Petr Rosol tuší, že by zkušenosti mohly rozhodnout. "Hodně nás to mrzí, věřili jsme, že to můžeme ukončit. Teď se v tom ale nesmíme už moc babrat. Je to padesát na padesát," řekl po prohře v šestém zápase.

Ve druhé sérii je z historického pohledu favoritem Třinec. Slezané také odehráli tři sedmá utkání, i když vítězné bylo pouze v mistrovské sezoně 2010/2011 to domácí proti Slavii.

Sparta je na tom však ještě hůř - ze dvou sedmých zápasů ani jednou nevyhrála.

Třinec nejprve před devíti lety podlehl ve Zlíně 0:2 a pak v sezoně 2006/2007 prohrál v Liberci 2:4 i díky gólu Leoše Čermáka v 1. minutě. Ze současného kádru je pamětníkem Jiří Polanský, v roce 2004 za Třinec nastupoval dokonce nynější sparťanský obránce Jiří Hunkes.

Před dvěma lety první třinecký úspěch zažil třeba i obránce Lukáš Zíb, který pomohl k porážce Slavie dvěma góly. Teď doufá, že Oceláři zvládnou roztavit naděje dalšího pražského klubu. "Věděli jsme, že ta série může být dlouhá, vyrovnaná a těžká, ale náš dům, náš hrad. Musíme doma vyhrát!" burcuje Zíb.

Sparťané si vyzkoušeli sedmý duel doma i venku a věří, že bude platit do třetice všeho dobrého. Protože hlavně vzpomínky na semifinále 2003/2004 jsou hodně špatné.

PAMĚTNÍK. Sparťanský kapitán Michal Broš (uprostřed) zažil dvě prohry v sedmém zápase.

Sparta tehdy vedla nad Slavií v sérii už 3:1, v pátém domácím zápase sahala po vítězství, Martin Chabada nastřelil v závěru tyčku, ovšem v prodloužení rozhodl dnešní televizní expert Milan Antoš a slávisté pak v rozhodujícím souboji vyhráli 3:0. Kuriózní je, že si sparťané dali stejně jako letos proti Třinci vlastní gól - puk si do brány srazil současný kapitán Michal Broš.

Broš tak jako obránce Jan Hanzlík a útočník Petr Ton pamatují i druhý nezdar před třemi lety v sérii s Vítkovicemi. Sparťanský tým ztroskotal na skvělém brankáři Jakubu Štěpánkovi, v Ostravě prohrál 1:3 a skončil ve čtvrtfinále. "Není kam uhnout. Na sedmý zápas jsme nažhavení," tvrdí gólman Marek Pinc.