Lukáš Zíb si hned v úvodu zápasu tímto zákrokem na plzeňského Ryana Hollwega...

Lukáš Zíb si hned v úvodu zápasu tímto zákrokem na plzeňského Ryana Hollwega vykoledoval dvouminutový trest. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hollwegův návrat: černá práce, žádné vyloučení a chvála od spoluhráčů

• 18
Ze zápasu uběhlo pouhých 16 vteřin, když Ryan Hollweg dojel k mantinelu a důrazně atakoval vítkovického obránce Lukáše Zíba. Ten se po něm vzápětí nazlobeně ohnal a rukavicí zasáhl do obličeje – faul, přesilovka pro Plzeň a první emoce v hledišti. Americký tvrďák je zpět.

V pátečním duelu Hollweg nastoupil poprvé po sedmizápasovém distancu. Natěšený, odhodlaný a… také zodpovědný.

S týmem slavil vydřenou výhru 3:2 nad Vítkovicemi, kterou v 56. minutě zajistila přesilovková trefa Tomáše Divíška. „Přesně do téhle situace, kdy se nám nedaří, je Ryan potřebný. Dokáže zbláznit mančaft v kabině, na ledě udělá spoustu černé práce, je nesmírně platný při oslabení,“ uvedl plzeňský asistent  Michal Straka.

Hrál čistě, na trestné lavici neseděl ani jednou. „S Ryanem a bez něj, to je neskutečný rozdíl, jak náš mančaft vypadá,“ prohlásil gólman Lukáš Mensator, který proti Vítkovicím odchytal svůj první zápas v sezoně.

„Pro celý tým je strašně důležitý. Je důrazný, soupeři se ho bojí, udělá spoustu neviditelné práce,“ přidal se s chválou útočník Dominik Simon. Mimochodem, ten sám uťal dlouhé čekání na svou první trefu v Plzni, která trvala až do 13. kola. Jeho gól v přesilovce znamenal ve druhé třetině vedení 2:1.

Hosté sice v 50. minutě srovnali po přesné ráně Húževky k levé tyči, ale poslední slovo měl plzeňský Divíšek. V přesilovce krásně umístil puk do horního rohu Šindelářovy branky.

Plzeňský Ryan Hollweg se vrátil po disciplinárním trestu na led v zápase s...
Něžný tvrďák. Při rozhovoru pro MF DNES si hokejista Ryan Hollweg na jednom...

Ale zpět k Hollwegovi. U mantinelu měl řadu tvrdých soubojů, byť bylo znát, že se krotí. „Trochu jsem na to myslel a snažil se hrát chytřeji. Bylo jasné, že mě všichni sledují. S nadsázkou, když jsem na ledě, rozhodčí už mají zpola zvednutou ruku nad hlavou,“ pousmál se Hollweg.

Liboval si v lajně s Michalem Dvořákem a Tomášem Sýkorou, která si svým důrazem často vytvářela tlak. A ve 26. minutě Hollweg pomohl k akci, která skončila prvním gólem Plzně. Byl nejrychleji u puku za brankou, poslal jej zpět a akci dokončil přesnou střelou Mozík.

„Jsem šťastný, že jsem zpátky. S Dvořkou a Sejčkem se mi hraje skvěle. Naše práce je především góly nedostávat. A když se nějaký podaří vstřelit, je to jedině plus,“ mínil 31letý Američan.

K tomu přidal zblokované střely v oslabení, obětavé pády. A na ledě byl i při závěrečné powerplay hostů, v níž se marně snažili o vyrovnání.

„Fanouškům nemůžu ani dost poděkovat za podporu, kterou jsem od nich cítil,“ vzkázal Hollweg. Když pak odcházel z tiskové místnosti, češtinou přidal: „Díky a dobrou noc.“

Pokud měl ukázat, že dokáže být platným hokejistou, za tenhle zápas má Hollweg bez debat za jedna.

Ale v neděli do Plzně přijede Sparta. Tam se čekají daleko vyhrocenější emoce…