Hokejisté Slavie se radují po vítězném obratu v duelu s Karlovými Vary. | foto: Šimánek Vít, ČTK

Růžičkův tým zachránil devatenáctiletý mladík a Vary prohrály nájezdy

• 10
Není to ani týden, co v posledním zápase základní části brněnská Kometa doma ostudně prohrála se Slavií 1:5. Tehdy za pražský tým nastoupilo pět juniorů a tři starší dorostenci. Heslem "mládí vpřed" se řídil trenér Vladimír Růžička i v prvním utkání předkola play-off proti Karlovým Varům.

V sestavě Slavie sice už nastoupily stabilní opory, dokonce se stihl uzdravit i kapitán Petr Kadlec. Přesto v kádru zůstává několik mladých hráčů. Možná proto start vyřazovacích bojů slávistům nevyšel. "Možná jsme se báli," odhadoval Tomáš Svoboda, autor rozhodujícího nájezdu.

První dvě třetiny byli lepší hosté. Do třetí části zase vlétli domácí. Je to klišé, ale na ledě jako by opravdu bylo jen jedno mužstvo. O převaze Slavie svědčí zásahy brankářů: domácí Kopřiva 5, hostující Mensator 22.

Po přesilovkovém gólu Petra Jelínka ze 42. minuty bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se povede Slavii vyrovnat. Podařilo se to mladému obránci Jakubu Krejčíkovi. V 51. minutě jeho střela z dálky prošla za Mensatora, který moc neviděl přes clonící hráče. "Nečekal jsem to, byl jsem rád, že to tam padlo," vyprávěl po zápase.

Urostlého devatenáctiletého beka si vyhlédl Růžička ve slávistické juniorce a letos mu dává hodně příležitostí. Odehrál už devět zápasů v základní části a při prvním startu v play-off si připsal první gól. "Nemyslím na důležitost situace. Snažím se hrát jednoduše, jak nejlíp umím," tvrdí.

"Jsem rád za podporu. Přece jen trávím na ledě dost času, i když jsem mladý," dodává. Sázka na mládež opět slávistickému kouči vyšla. Junioři jsou svému šéfovi vděční a na oplátku bojují na ledě, Krejčík přidal navrch ještě gól. "Cítím trenérovu podporu. A zatím musím zaklepat, Vláďa na mně moc neřve," s úsměvem říká Krejčík.

Kamera, klapka, akce. Nájezdy popatnácté

Zase ty nájezdy. V základní části 14 zápasů Karlových Varů musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Jejich bilance je lehce záporná - 6:8. A to se ještě dalších pět utkání prodlužovalo.

Útočník Slavie Lukáš Krenželok překonává brankáře Karlových Varů Lukáše Mensatora v rozhodujícím samostatném nájezdu.

Ne jinak tomu bylo i při úvodním zápase předkola play-off. I když Karlovarští vedli 2:0 a 3:1. "Mrzí nás to. Nechci říkat, že jsme na to zvyklí, ale takový je náš styl hry," říkal brankář Lukáš Mensator.

Venku mrzlo, až praštilo. V hale se karlovarský brankář pořádně zapotil. Slávisté na něj vyslali přes 50 střel. "Ani nevím, že jich bylo tolik. Je to dané tím, že je tu malé hřiště a slávisté střílejí z každé pozice," vysvětloval. V základní části občas kvůli únavě pustil na penalty do brány kolegu Sáblíka. Ve středu si věřil.

"Ale dostal jsem dva góly ze tří střel, což k úspěchu určitě nepovede. Doba, kdy jsme z deseti nájezdů devětkrát vyhráli, je pryč," litoval. "Teď jednou vyhrajeme, jednou prohrajeme," dodal. Při třetím nájezdu proti němu stál Lukáš Krenželok. "Čekal jsem střelu, pamatuju si ho ještě z Vítkovic. Jeho vynikajícího střelu mám pořád před očima." Jenže slávista zvolil blafák do forhendu a druhým gólem ukončil první zápas.

Aby se neopakoval kolaps i ve čtvrtek a třeba nedošlo na nájezdy, Mensator radí: "Když budeme hrát jako ve druhé třetině, můžeme zvítězit."