Prokletí trvá, Plzeň na Spartu zase nestačila

Plzeň - Hokejová bitva plná potyček a trestů přinesla jedinou branku. V prodloužení rozhodl o třetím vítězství Sparty nad Plzní v tomto ročníku útočník Jan Marek. Pražané si tak upevňují pozici lídra soutěže, na druhý Zlín mají náskok čtyř bodů. Západočechům potom bod za remízu v základní hrací době ze sedmé pozice výš nepomohl.

Od začátku utkání obě mužstva předváděla aktivní hru s mnoha tvrdými střety a minimem chyb v defenzivě. První šanci si vytvořili hosté zásluhou Hlaváče, který nebezpečně pálil z oslabení po skvělém pasu Výborného. Domácí gólman Duba však skvěle zasáhl.

Strážci hostující klece Pöpperlemu poprvé zatrnulo při nebezpečné teči Paroulka, která těsně minula branku.

V polovině první části hráli hosté přesilovku a Nedvědův útok na 75 sekund uzavřel domácí čtveřici v jejím obranném pásmu. Hosté příliš kombinovali, a tak Duba zasahoval pouze při Hanzlíkově bombě od modré čáry. Po uplynutí přesilovky mohl otevřít skóre hostující Kašpařík, který po nevinné akci trefil levou tyč domácí
branky.

Na začátku druhé třetiny se osamocen před Pöpperlem ocitl Cibák, hostující gólman však jeho rychlou střelu vytěsnil ramenem. Pak přišly velké chvíle Martina Straky, který dlouho kroužil obranným pásmem hostí a svou individuální akci zakončil
střelou švihem, kterou pozorný Pöpperle ztlumil v náručí.

Převahu domácích ve druhé třetině mohl zúročit ve vedoucí gól Martin Výborný po přihrávce Kudrny, ale v dobré pozici těsně minul branku.

Hosté znervózněli a vyplynulo z toho pět pěstních soubojů v krátkém časovém sledu. Když byl poté ještě na dvě minuty vyloučen hostující bek Richter, tísnilo se na trestné lavici šest sparťanů.

Série těchto vyloučení rozkouskovala hru, a ta tak ztratila na plynulosti. Minutu před koncem druhé části přiťukl Moravec kotouč Jindřichovi a ten uháněl sám na brankáře. Pöpperle však znovu uchránil hosty od pohromy.

Na začátku třetí třetiny jel po přihrávce Pospíšila sám na brankáře i Kudrna. Zkusil Pöpperlemu prostrčit puk mezi nohama, hostující gólman ho neztlumil a kotouč klouzal za brankovou čáru. Naštěstí pro hosty ho obránci včas odpálili do bezpečí.

Hosté se z vlastního obranného pásma vymanili až při přesilovce, nebezpečný pokus Hlaváče však Duba vyrazil. Výhodu přesilovky málem využili i domácí, Pöppperle ale zázračně vleže vyrazil Trnkovu dorážku.

Domácí v závěru nevyužili 33 vteřin trvající přesilovku pět na tři. Utkání tak dospělo do prodloužení, které v jeho 4. minutě ukončil dorážkou Řezníčkovy střely pohotový Marek. Hosté si tak z Plzně odvážejí dva body.

Miroslav Přerost (Plzeň): "Jsem rád, že se zde na konci roku hrál tak vynikající hokej, byli jsme Spartě více než rovnocenným soupeřem. V závěru jsme navíc hráli přesilovku pět na tři, bohužel jsme ji však nevyužili a v prodloužení nešťastně inkasovali, když Cibák zlomil hůl a než se další hráč dostal na led, už jsme inkasovali."
Slavomír Lener (Sparta): "Nebyl to pěkný zápas z hlediska plynulosti. My jsme chtěli dostat do hry hodně hráčů, protože máme nahuštěný program. Zápas byl ve druhé třetině zbytečně nervózní. Musím vyzdvihnout výkony obou gólmanů. Nebýt jich,
utkání by skončilo 3:3. Jsem rád, že jsme nakonec v prodloužení rozhodli o zisku dvou bodů."

Plzeň - Sparta 0:1 (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka a nahrávka:
64. Marek (Řezníček). Rozhodčí: Minář - Chytil, Dědek. Vyloučení: 11:12, navíc Matějovský 10 min. - Jan Hanzlík a Chabada oba 10 min. a Broš do konce utkání. Bez využití. Diváci: 6460.
Plzeň: Duba - M. Výborný, Špaček, Cartelli, Trnka, Nedoma, Jindřich - D. Moravec, Martin Straka, Cibák - Kudrna, D. Pospíšil, Matějovský - Paroulek, Michal Straka, Andrašovský - Mrázek, Kracík, Důras. Trenéři: Přerost a Kučera.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, Řezníček, Majeský, Richter, L. Procházka, Schnábel - D. Výborný, Nedvěd, Hlaváč - Ton, Marek, Chabada - Kratěna, Broš, Kašpařík - Netík, J. Straka, Kotrla. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.