Takhle vypadá začátek hráčské smlouvy v hokejové extralize

Takhle vypadá začátek hráčské smlouvy v hokejové extralize | foto: iDNES.cz

Pohled do zákulisí: Jak vypadají smlouvy hokejistů

  • 99
Sazebníky, pokuty, dodatky... Tahle slova létají kolem hokejové extraligy v nové sezoně snad častěji než puky nad ledem. "Na finanční postihy máme právo, protože pokutový řád je součástí podepsaných kontraktů," hájí se manažeři. Podívejte se, jak vlastně vypadá taková smlouva hráče s elitním českým klubem.

Redakce iDNES.cz získala kopie smluv v extralize a v ruské KHL. Co všechno vlastně hráči a kluboví manažeři podepisují? A jak se české a ruské hokejové kontrakty liší?

Sazebníky pokut

Portál iDNES.cz získal disciplinární řád budějovického Mountfieldu. Zde jsou příklady pokut – srážky jsou vždy v procentech z platu.

Zbytečné vyloučení 5–10 %
Pozdní příchod na trénink 3 %
Vykázání z tréninku 5 %
Pozdní příchod na zápas 20 %
Neomluvená účast na zápase 50 %
Porušení večerky od klubu 10 %
Podrývání autority trenéra 10 %
Nadměrné požívání alkoholu 30 %
Neúčast na klubem organizované a hráči oznámené akci 20 %
Neúčast na dopingové zkoušce (či prokázaný doping) 300 %

V Česku chybí status profesionálního sportovce
Extraligové smlouvy, vydávané pod hlavičkou Asociace profesionálních klubů, nemají pevnější zakotvení v právním řádu. Je v nich pouze zmínka, že jsou uzavřené podle paragrafu 51 občanského zákoníku.

Naproti tomu třeba v Kontinentální lize se hned v úvodu kontraktu píše, že se řídí zákonem O tělesné výchově a sportu v Ruské federaci. Podobný v Česku neexistuje. "U nás není legislativně ošetřen status profesionálního sportovce," říká agent Jaromír Henyš.

Platy: v nižší lize až o 80 procent dolů
Druhý odstavec hráčského kontraktu řeší odměny, jejich výše je ale ošetřená ve zvláštním dodatku, protože pro každého hráče je gáže pochopitelně jiná. Podle smlouvy "berou" extraligoví hokejisté vždy nejpozději do 15. dne následujícího měsíce.

V praxi se to ne vždy podaří, například Plzeň v minulé sezoně dlužila hráčům výplatu i za několik měsíců. Peníze se občas zpožďují i jinde. "Není to příjemné, například to komplikuje splácení hypoték. Ale hlavní je, když klub nakonec zaplatí," prozradil jeden z někdejších hokejistů-věřitelů.

Druhý odstavec řeší i případ, kdy vedení pošle hráče z extraligy do nižší soutěže. Pak mu může krátit odměnu až na 20 procent původní částky. "Ještě v roce 2007 to bylo o dvacet procent, teď je to na dvacet. Kluby toho zneužívají, hráčům tím často vyhrožují," zlobí se Henyš.

"Naopak. My raději přistupujeme k dohodě nebo v krajním případě k udělení pokuty, než abychom hokejisty posílali o soutěž níž," ohrazuje se proti tomuto tvrzení jeden z klubových manažerů.

kolik bere Zraněný...

... pokud se zraní v zápase nebo tréninku
1.-4. týden: 100 % platu
5.-7. týden: 70 %
8.-10. týden: 60 %
od 11. týdne: 50 %

... pokud se zraní v letní přípravě
1.-3. týden: 100 %
4.-6. týden: 70 %
7.-10. týden: 60 %
od 11. týdne: 50 %

... pokud onemocní
1.-2. týden: 100 %
3.-5. týden: 80 %
6.-8. týden: 60 %
od 9. týdne: 50 %

Zranění za polovic
Další úskalí pro hráče představuje šestý odstavec smlouvy, pojednávající o zdravotní nezpůsobilosti. Pokud se hokejista v zápase zraní, po několika týdnech může jeho plat klesnout až na padesát procent. "Proč by hráč padal do střely, když mu hrozí, že za pár týdnů bude brát polovinu platu?" ptá se Henyš.

Podle informací iDNES.cz sice existuje "gentlemanská dohoda", podle níž klub zraněným hvězdám platí dál stoprocentní odměny, "pěšáků" se to ale netýká.

A to je problém především proto, že kontrakty jsou v Česku nepojistitelné. Pojištěním profesionálních sportovců se zabývá firma Pojist Sport-Servis, ale ta uzavírá většinou jen klasické úrazové pojištění. Pojistit doplacení gáže, o niž hokejista přijde kvůli zranění, v extralize nelze.

"Hokej je rizikový sport, běžná pojišťovna to neudělá. Jinde to přitom funguje, v NHL nebo v Rusku o tom smlouvu mají," říká Henyš.

Pokuty jako rozbuška
Samostatnou kapitolou je pak disciplinární řád, který hráči podepisují jako dodatek smlouvy. Právě kvůli pokutám se vzbouřili hokejisté v Pardubicích. Po téhle kauze se začalo hovořit i o dalších bodech, které hráčům ve smlouvách vadí.

Úprava kontraktů v budoucnu by měla být jedním z hlavních úkolů hráčské asociace, o jejímž vzniku nyní hokejisté uvažují. V čele nově vzniklých odborů má podle hlasů ze zákulisí figurovat jeden zkušený funkcionář a vedle něj Dominik Hašek - více ZDE.

Pohled

Nemají zastání? Jejich chyba

Tak extraligové kluby prý šikanují hokejisty. Chudák útočník Kůrka, Budějovice ho zlovolně vyřadily z kádru. Chudáci hráči Pardubic, nehorázné pokuty musí platit. A nikdo se jich nezastane.

Myslete si o "utrpení" českých profíků, co chcete, ale jedna věc je
jistá: Můžou si za ně sami. Kdyby aspoň trochu dokázali myslet na budoucnost a drželi pohromadě, mohli by se bránit.

Parta kolem Reichla a Dopity tu před lety odbory založila. AHLH nevybírala příspěvky, aby se vyhnula podezření ze ziskuchtivosti. Členství bylo dobrovolné. Ale čestná idea se obrátila proti ní. Líná a netečná hráčská většina ji nechala padnout: "No a co? Svoje peníze v tom nemám."

Hokejisté NHL jsou povinně v NHLPA a pravidelně platí danou částku. Proto se zajímají o její činnost, spolurozhodují o ní. A následně využívají spousty ohromných výhod.

Něco za něco.

Dokud si to tvrdé hokejové palice neuvědomí, můžou pořád jenom naříkat, že je kluby šikanují.                            Karel Knap, MF DNES


Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.