Až pátý zápas rozhodoval série mezi Plzní a Třincem. Plzeňští i potřetí doma zvítězili a čeká je čtvrtfinále play-off. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Plzeň konečně postoupila a jde na Pardubice, Slavii čekají Vítkovice

• 103
Hokejisté Plzně si po pěti letech zahrají čtvrtfinále extraligy! V rozhodujícím duelu předkola play-off porazili Třinec 3:0 a celou sérii ovládli 3:2 na zápasy. Západočeši tak v dalších bojích narazí znovu na Pardubice, které naposledy senzačně vyřadili. Mistrovská Slavia se utká s Vítkovicemi.

Plzeň o svém postupu rozhodla hned v úvodu utkání, kdy si vytvořila obrovský tlak. A také vstřelila tři góly, o které se tentokrát nepostarali Vlasák se Strakou.

Poprvé zaplněný stadion vybuchl už v čase 4:26, kdy domácí útočník Tomas nahodil puk na branku, kde se díky Kovářově práci dostal k přesné a důrazné dorážce Dvořák.

Třinec se nemohl rozkoukat a jen se bránil. Chvílemi i úspěšně, na přelomu 16. a 17. minuty však v rozpětí 34 vteřin dvakrát selhal.

Nejprve dostal Adamský přihrávku na vlastní modrou, zatáhl puk do pásma hostí a z prostoru levého kruhu golfákem prostřelil Vojtka. Hostující brankář pak kapituloval i při následné zadovce Čakajíka z prostoru mezi kruhy - 3:0.

Bylo rozhodnuto. Severomoravané se už na nic nezmohli, ačkoli hráli několik přesilovek, ve kterých si vytvořili drtivý tlak. Gólman Chábera však odolal, i když musel několikrát čelit nepříjemným atakům.

Po jednom z nich se dokonce strhla bitka mezi hostujícím Květoněm, jenž ho lehce udeřil do masky, a domácím obráncem Redlishem.

A i když bylo o výsledku po celou dobu jasno, neslo se utkání přesto v nervózním duchu. Hlavně kvůli domácímu kotli, který se více než fandění věnoval urážkám soupeře a rozhodčích.

Pavel Hynek (Plzeň): "Chtěl bych poděkovat hráčům za vítězství v sérii a postup do play off, který byl roky přáním všech v klubu i hokejové veřejnosti tady. Chtěl bych ocenit i soupeře, protože jsme tam jeli za stavu 2:0 na zápasy, Třinec to nezabalil a dokázal sérii natáhnout na pět zápasů. Klobouk dolů jak před našimi hráči i před soupeřem, byla to parádní série. Máme pár dnů do čtvrtfinále, doléčíme šrámy, potrénujeme a věřím, že jsme neřekli poslední slovo. Kracík půjde v neděli na vyšetření a myslím si, že bude v pořádku."
Pavel Marek (Třinec): "Naše hra se v sérii postupně zlepšovala a je to paradox, že jsme dneska proti Plzni odehráli možná nejlepší zápas, a prohráli jsme ho. Takový je hokej, neměli jsme štěstí. Vytvořili jsme si asi z celé série dnes nejvíce šancí, ale nebyli jsme schopní dát gól.  tak vyhroceném zápase jako dneska by měla mít hra větší spád a nemělo by se do ní tak zasahovat, hráči pak ani nevědí, co mají na ledě dělat. Zápas se má pustit, hrát na doraz a ne třicet nebo čtyřicet minut ve čtyřech. Nakonec jsme měli nejlepšího hráče Květoně čtrnáct minut ze hry, přestože se nepustil do žádné bitky a jen se hlídal, aby ho Plzeň nevyřadila ze hry."

Plzeň - Třinec 3:0

Branky a nahrávky: 5. Dvořák (Jan Kovář, Tomas), 16. Adamský (Benák), 17. Čakajík (Vlasák). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 14:17, navíc Dvořák 5 min. a do konce utkání - D. Květoň 10 min, Výtisk do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 7017. Třetiny: 3:0, 0:0, 0:0. Konečný stav série: 3:2.

Plzeň: Chábera - Čakajík, Smrek, Cartelli, Redlihs, Benák, Dresler - Vostřák, Straka, Vlasák - Tomas, Kracík (31. Kubalík), Matějovský - Adamský, Jan Kovář, Dvořák. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.
Třinec: Vojtek - Gureň, Andersons, Sekeráš, Výtisk, Seman, Malec, od 30. navíc Vosátko - Kanko, Polák, Kováčik - Pánik, Polanský, D. Moravec - D. Květoň, Peterek, Balej - od 30. navíc Tomík, Steber. Trenéři: Marek a Kopřiva.