NA LEDĚ SOUPEŘI, U STOLU SPOJENCI. V neděli proti sobě Mladá Boleslav a Plzeň nastoupí jako protivníci, v zákulisí jsou však úzkými spolupracovníky

NA LEDĚ SOUPEŘI, U STOLU SPOJENCI. V neděli proti sobě Mladá Boleslav a Plzeň nastoupí jako protivníci, v zákulisí jsou však úzkými spolupracovníky | foto: Daniel Beran, MAFRA

Plzeň a Mladá Boleslav chystají u APK odvolání. Dojde případ až k soudu?

  • 81
Patnáct dnů mají na odvolání proti rozhodnutí ředitele extraligy tři hokejové kluby, které vinou startu špatně registrovaných hokejistů přišly celkem o 47 bodů v tabulce. Zatímco vedení Kladna verdikt Stanislava Šulce přijalo, šéfové Mladé Boleslavi a Plzně možnost odvolat se na 99 procent využijí. Pokud by neuspěli ani tak, mohou se obrátit i k civilnímu soudu.

Kladno na celém případu relativně vydělalo, ztratilo totiž jen šest bodů a místo beznadějně posledního místa je rázem třinácté. Mladá Boleslav naopak přišla kvůli startům hráčů bez platných svazových registrací o 22 bodů, Plzeň o 19 (o Šulcově verdiktu čtěte ZDE).

Proto je velmi pravděpodobné, že se oba kluby, které se od začátku dohodly na společném postupu, odvolají. "Vyjádříme se poté, co budeme analyzovat odůvodnění tohoto rozhodnutí. Je však samozřejmě na místě podat proti němu odvolání," uvedl právní zástupce plzeňského klubu Tomáš Tesař.

Odvolací komise APK

Mojmír Šatava: někdejší manažer Českých Budějovic a šéf marketingové firmy spojené s hokejovým svazem, předseda odvolací komise.
Martin Urban: generální sekretář hokejového svazu.
Zdeněk Haber: bývalý manažer Plzně, působil i jako šéf APK.
Bohumil Kožela: někdejší šéf zlínského klubu a bývalý prezident APK.
Vladimír Šubrt: bývalý mezinárodní rozhodčí

"Poradíme se s právníky a poté z toho vyvodíme nějaké další důsledky. A samozřejmě další proces, který bude následovat," uvedl generální manažer boleslavského celku Cyril Suk (více ZDE).

Prvním krokem je poslat případ před odvolací komisi Asociace profesionálních klubů. Jejími členy jsou Mojmír Šatava, Martin Urban, Zdeněk Haber, Bohumil Kožela a Vladimír Šubrt.

Odvolací komise může Šulcovo rozhodnutí potvrdit, nebo změnit. V ideálním případě pro zmiňované kluby rozhodne o změně, výsledky zápasů ponechá a pošle záležitost do disciplinárního řízení. Z něj by klubům plynuly jen pokuty.

Pokud však pětice mužů verdikt ředitele soutěže potvrdí, nezbude klubům nic jiného než rozhodnutí přijmout. Anebo se obrátit na soud.

Hokejový svaz má sice svou arbitrážní komisi, která řeší spory tak, aby se případ nedostal až k civilnímu soudu. Obě strany arbitráže jsou zavázány k tomu, že budou rozhodnutí smírčího orgánu respektovat a spor se tak vyřeší na "hokejové" půdě.

Podobné řešení si však ředitel extraligy Stanislav Šulc nedovede představit. "Současný případ nespadá do té roviny, kterou by měla řešit svazová arbitráž," míní.

Pokud tedy odvolací komise jeho verdikt vedoucí k odebrání bodů potvrdí a kluby se budou chtít dál bránit, může dojít až k vleklým tahanicím u civilního soudu.

Zástupci Plzně i Boleslavi už o soudním řešení mluvili, opírají se o analýzy uznávaných institucí: Legislativní rady vlády a Ústavu státu a práva Akademie věd. APK má však k dispozici rozbory těchto analýz, které dávají za pravdu Šulcovu výkladu.

Na stadionech v Plzni i v Boleslavi nyní studují devítistránkový dokument, jenž odůvodňuje rozhodnutí ředitele extraligy o odebrání bodů. Jak budou postupovat dál, bude jasné až po vyřešení jejich odvolání.

Nemilý případ, který hýbe ligou hokejových mistrů světa, se tedy potáhne nejspíš až do prosince. A dost možná ještě déle.

Jak se kauza vyvíjela

29. října: Při realizaci hostování Petra Přikryla v prvoligových Litoměřicích se zjistilo, že gólman je stále registrován jako hráč Sparty. Plzeň požádala o kontrolu dalších hráčů a bylo zjištěno, že Tomáš Frolo je stále evidován v Českých Budějovicích. Následná kontrola na svazu ukázala, že ve starých klubech jsou stále evidováni Jiří Marušák a Tomáš Divíšek z Mladé Boleslavi a kladenský Jindřich Kotrla (více ZDE).

2. listopadu: Ředitel extraligy Stanislav Šulc oficiálně oznámil, že příslušné oddělení svazu zjistilo nesrovnalosti v registraci zmíněných hráčů. Chybělo u nich ohlášení o přestupu nebo prohlášení o podstoupení Hráčské smlouvy, na jehož základě probíhá na svazu přeevidování do nového klubu. Nad třemi kluby se poprvé objevila hrozba kontumace (čtěte ZDE).

4. listopadu: Zástupci Plzně a Mladé Boleslavi požádali Asociaci profesionálních klubů (APK) o desetidenní lhůtu pro vyjádření k údajným neoprávněným startům, vedení soutěže jim vyhovělo (více ZDE).

8. listopadu: Svolané představenstvo APK si nechalo vypracovat posudek od tří na sobě nezávislých právníků. Zároveň rozhodlo o svolání mimořádné valné hromady (více ZDE).

12. listopadu: Zástupci Plzně a Mladé Boleslavi předali Šulcovi písemné podklady svých právníků s argumentací, proč by jejich kluby neměly být potrestány za neoprávněný start neregistrovaných hráčů. Následná valná hromada dala Šulcovi 12 hlasy důvěru, aby rozhodl o trestech za provinění tří klubů (více ZDE).

19. listopadu: Ředitel extraligy Šulc rozhodl, že o body získané při startu hráčů s neplatnými registracemi přijdou v extralize Mladá Boleslav, Plzeň a Kladno. Utkání však nebyla kontumována, a tak si jejich soupeři bodově nepolepší. Mladá Boleslav ztratí 22 bodů, Plzeň 19 bodů a Kladno šest (čtěte ZDE).


Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Pardubice
3:3
Třinec
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.