Patrik Poulíček, Vladimír Svačina a Matěj Paulovič z Pardubic se radují z...

Patrik Poulíček, Vladimír Svačina a Matěj Paulovič z Pardubic se radují z branky. | foto: ČTK

ANALÝZA: Pět důvodů záchrany Pardubic v hokejové extralize

• 13
Baráž na 52 kol. Takhle se o letošním ročníku hokejové extraligy, který nově zavedl přímý sestup, někdy hovořilo v souvislosti s ohroženými celky. V podání pardubického Dynama (jež původně věřilo, že se mezi nimi vůbec nebude vyskytovat) ji však lze zredukovat jen na posledních zhruba 13 kol, tedy finální čtvrtinu základní části.

Do té doby to totiž vypadalo dost beznadějně - pak mužstvo devětkrát vyhrálo a získalo 28 bodů z 39 možných, což bylo pro záchranu zásadní. Následující analýza uvádí pět hlavních důvodů, díky nimž se to podařilo a zásluhou kterých jubilejní 70. sezonu mezi tuzemskou hokejovou elitou v řadě nepošpinil premiérový pád o patro níž.

1. Přivedení zvučných posil

V lednu se o dění v Dynamu začal intenzivněji zajímat miliardář Petr Dědek, který zpět do klubu přivedl jednak jeho někdejšího manažera Ondřeje Heřmana, ale postupně také duo posil: útočníky Tomáše Rolinka a Michala Vondrku. ¨

Kteří hráči obzvlášť vynikli v boji Pardubic o udržení

• Pavel Kantor
    Brankáři Pardubic se nedá vytknout prakticky nic. Parádní výkony ze závěru sezony korunoval čistým kontem na ledě Komety v posledním kole základní části, kde se definitivně rozhodlo.
  • Michal Vondrka
    Ve 14 zápasech za Dynamo dala tahle exkluzivní posila 5 gólů a přidala 7 asistencí. Několikrát nahrála na vítěznou trefu, proti Třinci ji obstarala sama, proti Plzni zařídila pojistku.
  • Stěpan Zacharčuk
    Ruský bohatýr od prvního okamžiku ukazoval, proč odehrál tolik sezon v KHL. Přehled, důraz, tvrdá rána od modré, herní sebedůvěra - to jsou atributy, které jej zdobí. Ve 12 utkáních měl bilanci 1+5 a v kolonce +/7 kladných bodů.
  • Patrik Poulíček
    Dařilo se mu hlavně v posledních osmi kolech. Přímému konkurentu v boji o záchranu z Vítkovic dal dvě branky a postaral se o gól sezony v Brně, který Dynamo nasměroval k udržení.
  • Tomáš Rolinek
    Trenéři si hodně přáli jeho návrat, pověsti hecíře mužstva dostál dokonale. Svoje si odvedl i na ledě, i když třeba nesbíral tolik bodů.
  • Jan Mandát
    Pomáhal rozjet povedené období, na jeho začátku dal 5 branek v 5 zápasech, v Hradci vstřelil vítěznou. Nahrál Poulíčkovi na gól sezony.
  • Robert Kousal
    Pravidelně bodoval, zkraje úspěšné série dal vítězný gól s Brnem, výraznou postavou byl hlavně v derby v Hradci a také ve Vítkovicích.

První z nich, jenž na podzim po rozepři s tehdejším trenérem prvního týmu Lubinou z klubu odcházel ve zlém, se vrátil ze druholigového Vrchlabí s jasným úkolem. Dát do pořádku kabinu Dynama a pomoci při plnění defenzivních úkolů, zejména v oslabení. Obojí se bezezbytku povedlo.

Vondrkův přestup z Mladé Boleslavi a jeho plat Dědek přímo uhradil jednorázovou finanční injekcí do klubu. Přehled zkušeného forvarda ve hře a jeho šikovné ruce byly v následujících kolech hodně cítit; později kromě přesných nahrávek přidal i důležité góly a od doby, co přišel, byl nejproduktivnějším hráčem Dynama.

Za angažmá dalšího borce, ruského obra Stěpana Zacharčuka, pak Dynamo vděčí kontaktům člena představenstva Dušana Salfického a faktu, že předchozí zaměstnavatel Nižněkamsk zadákovi vypověděl smlouvu pro KHL poté, co utekl od dopravní nehody. To rozhodně není lichotivá věc, nicméně v Pardubicích Zacharčuk působil jako zjevení - na ledě je extraklasa.

Dlouhými pažemi dokáže odzbrojit prakticky kohokoliv, o jeho technických dovednostech svědčí, že jednou dokonce objal protihráče a hokejkou míchal s pukem za jeho zády... Vyniká i důrazem - při jeho střídání se každý soupeř musí mít na pozoru, aby od Zacharčuka neschytal bolestivý „strom“ nebo bombu příklepem, z níž mrazí.

Tak jako Vondrka výrazně zvedl pardubický útok, postavil Zacharčuk na nohy tápající pardubickou obranu, především kapitána týmu Koláře, který se předtím, nejspíš i tíhou odpovědnosti za nefungující tým, ve hře ukrutně trápil. Ale platí to i o dalších - po hluchém období znovu našel jistotu třeba Slovák Mikuš, který se jediný ještě s parťákem Zdráhalem a Kanaďanem Hollandem v zadních řadách Dynama může ohlédnout za svými výkony zkraje sezony.

2. Sázka na brankáře Kantora

I po závěrečném kole sezony má na svém kontě víc startů za Dynamo Ondřej Kacetl, k tomu při velmi solidní úspěšnosti zákroků 91,25 %. Gólový průměr na utkání u hrdiny loňské baráže ovšem tak skvělý nebyl a hlavně: mužstvo s Kacetlem letos téměř nevítězilo. Což byla v honbě za extraligovou záchranou nutnost.

Brankář Pardubic Pavel Kantor.

Po Pavlu Kantorovi trenéři Razým s Mikeskou sáhli před začátkem třetí třetiny zápasu v Liberci v 35. kole za nepříznivého stavu 1:4 (výsledná porážka 2:5) a v brance už ho nechali až do konce - opouštěl ji jenom při power play Pardubic.

Vyplatilo se. Kantor mezi tyčemi působil suverénně; nedostával hloupé góly, hráčům jiných týmů většinou nedovolil dorážky a pravidelně ohromoval fantastickými reflexy. Pod zmíněnou poslední čtvrtinou sezony je podepsán úspěšností zákroků 91,6 %.

3. Mužstvo ustálo tvrdé direkty

Prohýřit dva body v zápase s Mladou Boleslaví, ve kterém vedete, góly necelé dvě minuty před vypršením normální hrací doby a pouhých devět vteřin před sirénou prodloužení? Přijít v dalším kole o vítězství v Karlových Varech brankou dvě vteřiny před koncem? A následně nezvládnout jeden z existenčních duelů doma s Litvínovem? To by položilo nejeden mančaft v krizi.

Ne tak Pardubice. Měnící se klima v týmu naznačilo již to, že v nastavení v Karlových Varech bylo Dynamo výrazně aktivnější a posléze s velkým přehledem ovládlo nájezdy. Po Litvínovu pak rozjelo parádní sérii čtyř vítězství v řadě, což jeho fanoušci nezažili několik let.

4. Excelentní únor

Už o tom byla trochu řeč v předchozím odstavci. Ze šesti zápasů Pardubičtí vyhráli hned pět, všechny v šedesáti minutách a tedy za tři body. Redakce svazového serveru hokej.cz je vyhlásila mužstvem měsíce.

Venku byli bezchybní - postupně tam porazili v derby Hradec Králové (4:3) a oba zbývající rivaly v boji o záchranu z Vítkovic (5:3) a Kladna (5:2). Doma ve vyrovnaném klání předčili Zlín (3:2) a na závěr i silnou Plzeň (3:1), nestačili jen na vítěze Prezidentského poháru z Liberce (1:4).

Tyhle výsledky hráčům Dynama dodaly sebevědomí i víru, že to se záchranou přece jen nakonec může dopadnout dobře. Ostatně - ve Vítkovicích se po dlouhatánské době dokázali odpoutat ode dna tabulky a více se na ně nevrátili.

5. Zvládnutý duel pravdy

V předposledním kole se Spartou si Pardubice doma mohly uhrát klid, vzhledem k výsledkům dalších utkání stačilo k udržení přetlačit Spartu v nastavení. To ovšem neklaplo, když ve druhé minutě prodloužení střetnutí rozhodl Pražan Dvořák.

I přesto byl bod z této partie před derniérou základní části v Brně nesmírně důležitý - před 13. Litvínovem, který měl lepší vzájemné zápasy, i 14. Kladnem, jež je mělo horší, získalo Dynamo výhodu.

Sestoupilo by jedině ve chvíli, kdyby na Kometě padlo a kdyby si zároveň Litvínov z partie s Kladnem odnesl jeden bod a hostující Rytíři dva. To byl vcelku nepravděpodobný scénář a nenaplnil se ani zčásti.

Pardubice, které přes identický začátek střetnutí hrály v Brně rychleji, se ke konci první třetiny díky parádní kombinaci završené Poulíčkem dostaly do vedení a výhru pojistily Rolinkovým gólem na 2:0 do prázdné branky.

Nemusely se tudíž na nikoho ohlížet, ba dokonce v tabulce ještě předskočily už dříve zachráněné Vítkovice. Litvínov k tomu po dvou v zásadě vyrovnaných třetinách Kladno nakonec smetl 6:2 a poslal je z ligy dolů.