Gólová radost hokejistů Olomouce | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Těžký zápas na psychiku, oddechli si v Olomouci po báječném obratu

• 0
Po třiceti minutách, kdy olomoučtí hokejisté nestíhali, chybovali a s Pardubicemi doma prohrávali 0:3, jindy trpěliví fanoušci kohoutů spustili hromové: „My chceme Moru!“ Na konci zápasu pak: „To je naše Mora!“

I tato žádost téměř pěti tisícovek diváků mdlé Hanáky probrala. Olomouc po famózním obratu porazila Dynamo 4:3 po prodloužení, které ukončil bombou do šibenice Dávid Buc. „To se nestává často,“ cenil si zmrtvýchvstání další hrdina Mory Jan Knotek, autor dvou gólů.

No, v této sezoně to celkem častý jev je. Dokládá to i příběh olomoucké posily Petera Húževky. Nastoupil proti stejnému soupeři jako v minulém kole ještě v dresu Vítkovic, zatímco tehdy smutnil, neboť přišel o vedení tři nula a prohrál s Pardubicemi 3:4 v prodloužení, teď to Dynamu oplatil stejně krutým způsobem a od trenéra Jana Tomajka si vysloužil chválu: „Očekáváme od něj to, co předvedl - výborné buly, silový hráč před branku. Ukázal, v čem bude jeho síla.“

Pardubický kouč Richard Král se vcítil do kůže Vítkovic z minulého utkání. „Nyní jsme si to zažili my,“ litoval. „Do 25. minuty jsme byli lepší, vypracovali jsme si tříbrankový náskok, pak jsme nepochopitelně začali hrát něco jiného, než jsme si řekli před zápasem, ztráceli jsme kotouče, pustili jsme domácí do tlaku. Snažil jsem se to zastavit timem, ale nepodařilo se.“

Tomajko si oddechl. Vítězství šesté Olomouci bodlo. Z předchozích šesti mačů vyhrála jediný a už zase se její fanoušci strachovali, že přichází stejný útlum jako v minulém ročníku, který kohouti zachránili až v baráži. Včera začali mizerně, bek Jaroměřský si na modré čáře nevšiml, že zadák Bokroš skáče z trestné lavice, uloupil mu puk a nájezd přesně zakončil.

Peter Húževka v dresu Olomouce
Gólová radost hokejistů Olomouce
Brankář Olomouce Branislav Konrád v problémech.

„Začali jsme strašně vlažně, první střídání už nebylo ono. Poslední čtyři zápasy začínáme tím, že má soupeř náskok. Za dva body jsme rádi. Průběh zápasu byl infarktový,“ vydechoval Tomajko. „Zápas měl dvě poloviny. V první byly Pardubice lepší, my byli nervózní. Nakopl nás první gól v přesilovce, pak se to obrátilo, najednou nás byl plný led. Narostla nám křídla. Měli jsme i štěstí, Pardubice daly tyčku a my pak srovnali.“

Utkání nabíralo na tempu, gólmani předváděli skvělé zákroky. Konrád domácí chránil od většího přídělu. Američan Maxwell ve službách Pardubic zase ukázal výbornou hru holí i hereckou etudu, když před brzdícím Jerglem, který zařídil kontaktní gól, přifilmoval pád, oba dostali dvě minuty. Přibývaly srážky u mantinelu, emoce bublaly, diváci cítili naději na zvrat. A ten dokonal výstavní střelou Buc. „Těžký zápas na psychiku,“ přikývl slovenský útočník elitní olomoucké formace.

Skromní kohouti zůstávají překvapivě vysoko, ale jsou opatrní. „Sledujeme hlavně, co se děje za námi. Naše ambice jsou, abychom se dostali do desítky,“ nemíní Tomajko opakovat barážový stres.