Sparta - Liberec: Klimenta před Dubou

Sparta - Liberec: Klimenta před Dubou | foto: ČTK

Mistr končí! Spartu vyřadil Liberec

• 110
Praha - Trefou do prázdné branky při sparťanské power-play završil liberecký útočník Leoš Čermák hattrick. A zároveň pečetil postup Severočechů do semifinále play-off hokejové extraligy. Liberec ukončil pouť úřadujícího mistra vyřazovacími boji v nejkratším možném termínu, porazil Spartu 4:0 na zápasy.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Sparta musela dnes vyhrát a její hráči si jen těžko mohli představit horší začátek. Už po 42 vteřinách totiž Dubu překonal se štěstím Čermák a Liberec tak i počtvrté v sérii otevřel skóre.

Domácí se okamžitě snažili odpovědět, tlačili se do útoku, šanci si však proti pozorné
obraně soupeře vytvořit nedokázali. V šesté minutě navíc mohli podruhé inkasovat, když se do dobré pozice dostal Procházka, jenž v sestavě hostů nahradil zraněného Nedorosta.

Ve 13. minutě však Sparta mohla vyrovnat, ale zřejmě tečovaný pokus Jerofejevse skončil na tyčce. Nakonec se svěřencům trenéra Výborného podařilo vyrovnat a zasloužil se o to Štrba. Jeho gól však musel potvrdit videorozhodčí, neboť Pinc chytil puk do lapačky za brankovou čarou.

Vydřené vyrovnání však domácí lehce ztratili. Po 36 vteřinách druhé třetiny se individuálně prosadil Čermák a hosté opět vedli. Psychika sparťanů tak dostala další ránu.

Přesto se Spartě i podruhé podařilo srovnat s Libercem krok, když rozhodčí Šindler nařídil po Moravcově faulu na Tona trestné střílení a sám faulovaný jej proměnil. Ton se prvního gólu v play-off dočkal díky tradičnímu bekhendovému blafáku.

Ve 34. minutě však mimo hru zbytečně fauloval Vykoukal a důrazný Pletka zajistil hostům potřetí vedení. Opět vyrovnat mohl Sivek, ale výborně chytajícího Pince nepřekonal.

Místo srovnání stavu tak přišel další gól týmu slovenského kouče Gregora. V poslední minutě druhé třetiny se v další přesilové hře, po přečíslení tři na jednoho, prosadil Pabiška a výrazně přiblížil Tygry nečekaně rychlému postupu do semifinále. V domácí brance se poté místo Duby objevil Štefl.

Liberec, který se Spartou prohrál v semifinále play off před rokem, si výsledek před nejvyšší návštěvou v dosavadním průběhu play off ve třetí části dlouho zkušeně hlídal. V 54. minutě se ale Vykoukalovi podařilo snížit na 3:4 a začalo drama.

Rozhodčí vzápětí odpustili domácím trestné střílení, ale v 55. minutě vyloučili Nedvěda. Ve čtyřech však mohl vyrovnat Ton, v samostatném nájezdu ale vystřelil vedle. O pár vteřin později se neprosadil ani Vykoukal a na druhé straně mohl rozhodnout Pabiška.

Poslední slovo však měl až při power-play Sparty nejlepší hráč série Čermák, který definitivně ukončil cestu Sparty v boji za třetím titulem v řadě.

František Výborný (Sparta): "Před sérií jsem říkal, že Liberec je po základní části favoritem, má velice kompaktní tým a výborného gólmana, což se v sérii prokázalo. My jsme propadli v prvním utkání v Liberci, ve druhém přesto, že si myslím, že jsme hráli dobře, tak jsme dostali 5:0, ale oba domácí zápasy kluci sehráli se ctí. Jsem rád, že publikum to ocenilo, i když je to slabá náplast po dvou titulech. Řekl bych ale, že je to i daň těm titulům, protože nám odešli střelci, kteří se starali o góly. Potýkali jsme se s tím celou sezonu a Liberec, i když byl hratelný, tak na důležitých postech byl lepší a zaslouženě vyhrál."
Dušan Gregor (Liberec): "Podařilo se nám udělat jeden krok v play off proti velmi kvalitnímu soupeři. Uspěli jsme takovým skórem, v jaké jsme ani nevěřili, ale tento tým to dokázal. Myslím si, že zaslouží absolutorium. Sparta se i dnes za nepříznivého stavu 0:3 na zápasy rvala o vítězství až do konce. Jsme nesmírně šťastní, že jsme to zvládli a těšíme se na další zápasy."

Sparta - Liberec 3:5
Branky a nahrávky: 16. Štrba (Vykoukal), 32. Ton z trest. střílení, 54. Vykoukal (Štrba) - 1. L. Čermák (J. Moravec), 21. L. Čermák (Pletka), 35. Pletka (J. Moravec), 40. Pabiška (Blatný), 60. L. Čermák (Jiruš). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:6, navíc P. Nedvěd (Sparta) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 11.328. Třetiny: 1:1, 1:3, 1:1. Konečný stav série: 0:4.

Sparta: Duba (40. Štefl) - Ptáček, Jerofejevs, Jan Hanzlík, Cook, Černošek, Stehlík - Netík, P. Nedvěd, Sivek - Ton, Štrba, M. Hlinka - Melichárek, Langhammer, Vaic - Dragoun, Podlešák, Hromas. Trenéři: F. Výborný a Jelínek.
Liberec: Pinc - J. Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Derner, Zíb - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Pabiška, Kašpařík, S. Procházka - Bartovič, Blatný, Šachl. Trenéři: Gregor, V. Čermák a Kapoun.