Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Pamětník Havlát nenáviděl Kometu: Kdo se bouřil, skončil v ocelárnách

  8:59
Pamatuje časy, kdy se Kometa jmenovala Rudá hvězda a lidé v Brně ji kulantně řečeno moc nemuseli. „A já ji nenáviděl,“ vypálí Miloslav Havlát. Řevnivost z 50. let minulého století dávno vyprchala, teď brněnská chlouba dělá radost i jemu. Ale opět se v něm mísí zvláštní pocity.

Miloslav Havlát žije s manželkou v Říčkách nedaleko Brna. Jejich zeď v obýváku zdobí velký obraz syna Martina v dresu Ottawy, kde odehrál čtyři sezony. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Extraligoví obhájci titulu čelí v semifinále Liberci, který Havlátovi přirostl k srdci. V 70. letech tam trénoval, na severu republiky poznal manželku Hanu i kamarády, s nimiž se dodnes pravidelně navštěvuje. „Zapustil jsem tam kořínky,“ usměje se sedmaosmdesátiletý vitální chlapík.

Podobně do havlátovských genů prorostla vášeň k hokeji. Miloslavův jedenadvacetiletý vnuk Robert z prvního manželství trénuje s Kometou a v play off vyčkává na šanci. Syn Martin měl báječnou kariéru, což jeho otci doma v Říčkách připomínají dresy, medaile a velikánský obraz v obýváku.

„Nečekal jsem, že dosáhne takových met. Měl jsem za to, že musí žít v kolektivu. Musí umět jednat v týmu i se soupeři, přijímat a dávat ránu. To je důležité pro život,“ ví Havlát.

Tohle jste se naučil v hokeji i vy?
Přesně tak. Za Královo Pole jsem hrával i fotbal, ale hokej vedl. I proto, že jsme v roce 1949 jako první mimopražský tým vyhráli dorostenecký titul.

Miloslav Havlát

Rodákovi z Brna je 87 let. Hokej hrával za tamní Královo Pole a ATK Praha.

Miloslav Havlát

Po konci hráčské kariéry trénoval v mateřském klubu, Hodoníně, Liberci, Mladé Boleslavi a Ytongu Brno, kde působil také jako manažer. Z prvního manželství má dceru a syna. Vnuci mají sportovní geny - hokejista Robert Havlát odehrál sezonu v prvoligové Třebíči a Borek Sedlák byl reprezentantem ve skoku na lyžích. Poté, co ovdověl, se v Liberci seznámil s manželkou Hanou. V roce 1981 se jim narodil syn Martin, který v NHL odehrál 790 utkání.

Velká sláva?
No jasně! Praha byla Praha, my tam vlítli a porazili LTC 7:1, které tehdy trénoval Vovka Zábrodský. Ten po čtvrtém gólu raději utekl ze střídačky. Pamatuju si, že jsme byli i přijati tehdejším tajemníkem KSČ, nějaký Otto Šling. A za nějakou dobu poté, co jsme ho viděli, ho pověsili.

Politika zasahovala i do sportu. Nařízením ministra národní bezpečnosti vznikl v roce 1953 v Brně nový klub, do kterého byli převeleni nejlepší hokejisté z Králova Pole a Zbrojovky.
A to mi dlouho dělalo zle! S kluky jsme zůstali dál kamarádi, ale těžko jsem nesl, jak nás Kometa válcovala. Válcovala nás kvůli politice.

Mohli jste s tím něco dělat?
Naši funkcionáři se bouřili, pár si jich pustilo hubu na špacír a vím o třech čtyřech, které poslali do Ostravy. Jak tomu říkali? (přemýšlí) No, prostě je poslali za trest pracovat do oceláren.

Vám nenařídili, abyste hrál za nový klub?
Málem jsem tam skončil. Už jsem stál na schodech, Vlasta Bubník mě tam vedl, ale předseda Králova Pole mě tahal za rukáv: Slávečku, prosím, to nám nemůžeš udělat. Nechtěl jsem nechat mančaft na holičkách, byl jsem už ženatý a také nám nabídli byt, což tehdy bylo něco neskutečného. Navíc si dodnes pamatuju ta slova: Nejlepší je, když máš za sebou továrenský komín. To je kus jistoty! Jiní kluci odešli, třeba Olejník nebo Vaněk se dostávali do popředí našeho hokeje.

Nelitoval jste někdy, že jste to nezkusil?
Určitě. Nebyl jsem plejer, ale to svoje jsem si odehrál. Kluci si jezdili po světě a kvůli kolizi s olympiádou ve Squaw Valley potřebovali doplnit kádr, tak jsem s nimi letěl do Novosibirska. Hráli jsme v minus třiceti, soupeři nám radili, ať si rukavice a tělo kvůli lepší izolaci vycpeme novinami. A co jsme si tenkrát dovezli! Televize, elektronika. Kapitán letadla nám nadával, že se zřítíme. (usměje se)

Tehdejší Kometa posbírala do roku 1966 jedenáct titulů, to vy už jste s hraním skončil, že?
A díky tomu, jak skvělý hokej produkovala, si ji lidé oblíbili. Jinak já začal v Králově Poli u dorostu a potom přes Hodonín a Kopřivnici jsem se v roce 1972 dostal do Liberce.

Trochu z ruky pro Brňáka, ne?
To ano, ale onemocněla mi manželka. V Kopřivnici kvůli Tatrovce a slévárnám byly ve vzduchu různé zplodiny a lékař mi doporučil, abychom se přestěhovali. A zrovna jsem dostal nabídku z Liberce.

Miloslav Havlát
Miloslav Havlát

Co se vám vybaví při vzpomínce na Liberec?
Nádherné podmínky, lidi zažraní do hokeje, což jim vydrželo dodneška. Tehdejší klubový doktor za mnou každý rok jezdí, v Jablonci mám dcerku. Moje druhá žena tam má maminku a bráchu. Se spoustou lidí se každý měsíc vídám. Sice to už není spojené s tím, že si pozvedneme náladu alkoholem, ale zajdeme aspoň do cukrárny. Klub mně i přál před zápasem, když jsem slavil 75. narozeniny.

Nedivím se, strávil jste tam osm let. Nechtěl jste se v Liberci usadit?
Tehdy jsem o tom tak neuvažoval, už jsem tam zacláněl, přišel jsem do kabiny a slyšel, jak si o mně hráči šuškají. Navíc jsem pořád dýchal jako Brňák, to z člověka nezmizí. Ať jsem byl kdekoliv, v pondělí jsem otevíral noviny a jako první jsem hledal výsledky Brna. I když...

Kometa Brno - Liberec

Třetí semifinále sledujte v neděli od 17 hodin online.

Povídejte.
Teď se to trochu obrátilo. Když o víkendu liberečtí fotbalisté sebrali body Slavii, volal jsem tam známým a gratuloval jim.

Komu tedy přejete v hokejovém semifinále?
Tomu lepšímu! (usměje se) Liberec je mladý mančaft, trenér je velice ambiciózní, svému řemeslu rozumí. Na druhou stranu Kometa je zkušený mančaft, což prokázala ve čtvrtfinále, kde to bylo mistrné trenérské dílo.

Jaký trenér jste býval vy?
Myslím, že řada kluků si na mě vzpomene, když teď nemůže chodit a bolí je záda nebo kolena (usměje se). Dost jsme si tenkrát brali věci od ruských trenérů - třeba Tarasova. Měl velmi tvrdé metody a člověk o tom dvakrát nepřemýšlel jako teď, kdy je trenérské řemeslo rozpitváváno na vědecké úrovni. Však také na vlastního Martina jsem byl dost přísný. Vedl jsem ho do dorostu. Pak mě měl plné oči, já jeho taky a musel jít dál.

Martin Havlát
Martin Havlát v souboji s Jasonem Spezzou (vlevo).
Martin Havlát (uprostřed) ze San Jose se dere před brankáře Kevina Poulina z...
GÓLOVÁ OSLAVA. Martin Havlát ze San Jose jásá po brance v síti Edmontonu.
Martin Havlát z New Jersey v zápase s Chicagem.
Martin Havlát při svém loučení s kariérou.

Martin Havlát svou hokejovou kariéru slavnostně uzavřel v roce 2017.

Hokejové prostředí jste definitivně opustil zhruba v době, když se Martin dostával do NHL.
Psali jsme si tehdy přes fax. Byli jsme v Bulharsku a on nám psal ze soustředění Ottawy - je tu šest pětek. Potom pět pětek, potom čtyři. Táto, vypadá to dobře!

Neschází vám zámořské výlety za hokejem?
Žena by jezdila, já už na to fyzicky nemám. Ale vzpomínky to jsou neskutečné! Pamatuju si, jak jsme tam byli na zápase, po kterém se mělo rozhodnout, jestli si ho nechají v prvním týmu, nebo půjde na farmu. Kdyby neuspěl, chtěli jsme, aby místo farmy hrál raději ligu v Třinci. Při zápase nad námi seděl manažer Johnston, a když dal Martin gól, schválně jsem se na něj ohlédl. On mi jen ukazoval zdvižené palce, tak jsem manželce říkal: No, kluka doma dlouho neuvidíme.

Co vlastně syn dělá teď?
Žije pro dcerky, ale takovým způsobem, který mě udivuje. Starší Terezce bude sedm a je neskutečně nadaná. Nechá ji čuchnout ke všemu, hraje kopanou, tenis, golf, chodí do houslí, maluje, zpívá, dělá čínštinu, protože má učitelku z Číny. Až jsem mu říkal: Ty ji přetáhneš! On na mě, ať to nechám být: Já jí vše ukážu, ona si vybere sama. Jinak je zažraný do fotbalu, klidně se sám sbalí a jede na týden do Londýna. Hodně se taky kamarádí s Tomášem Vokounem a dalšími českými kluky, kteří bydlí blízko Miami. Ráno odveze děti, dopoledne zajde na tenis, odpoledne na golf. Sám jsem mu říkal: To tě naplňuje?

Co on na to?
Jo, proč by ne? Co bych měl dělat? (směje se)

Třeba trénovat jako táta.
Právě Vokoun v Americe trénuje malá děcka, tak tam s ním párkrát zašel a pochopil, že na to nemá povahu. Říkal mi: Táto, kdybych to měl dělat, trénoval bych jedině starší kluky, kteří by mě už trochu vnímali. Ti malí se dívají všude okolo, jestli na zimáku nelítají vrabci. Na to nemám nervy.

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Extraliga má rekordních patnáct účastníků. Titul obhajuje Třinec, nováčkem je Kladno. Základní část se hraje od 8. září do 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

David Krejčí, Andrej Nestrašil, Michal Řepík, Dominik Hrachovina, Roman Horák, Jaromír Jágr, Alexandre Mallet, Tomáš Plekanec

Bodování

10

David Šťastný

Boleslav

10

Lukáš Pech

Č. Buděj.

9

Erik Thorell

Sparta

Góly

7

David Krejčí

Olomouc

6

Milan Gulaš

Č. Buděj.

5

Erik Thorell

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Ml. Boleslav 8 5 0 1 2 27:16 16
2. Hr. Králové 7 4 1 0 2 19:12 14
3. K. Vary 7 4 0 1 2 24:17 13
4. Sparta 6 3 2 0 1 25:19 13
5. Třinec 7 3 1 2 1 25:19 13
6. Pardubice 7 4 0 0 3 24:22 12
7. Liberec 7 3 0 2 2 14:16 11
8. Olomouc 6 2 2 0 2 17:14 10
9. Kometa 7 1 3 1 2 21:23 10
10. Č. Budějovice 7 3 0 1 3 22:27 10
11. Plzeň 8 2 1 2 3 23:29 10
12. Kladno 8 1 2 0 5 22:29 7
13. Vítkovice 4 2 0 0 2 10:12 6
14. Litvínov 7 1 1 1 4 22:29 6
15. Zlín 8 0 1 3 4 18:29 5
  • Nejčtenější

Pozor, Wayne! Číslo 68 se vrací do závodu. Jágr ztrácí už jen sedm gólů

Premium Už se zdálo, že světovým rekordmanem v počtu gólů nasázených ve špičkových hokejových ligách (včetně play off) a...

Kladno už není poslední, Kometa porazila Třinec, slaví i Sparta a Olomouc

Kladno má v extraligové sezoně po pátém kole první body. Utkání s Litvínovem (3:2) rozhodl dvěma góly a jednou...

Prostředníčky na Jágra? Akce vyvolá reakci, tolerují mu moc, tvrdí šéf Ropáků

Fotografie, jak několik fanoušků z litvínovského kotle vztyčilo prostředníček na kladenskou legendu Jaromíra Jágra, je...

Köhler vstřelil čtyři góly, Vondrka tři a Jágr stý. Ligu nově vede Liberec

Jaromír Jágr sice pokračuje ve fazoně, vstřelil stý gól v extralize a přidal k němu dvě asistence, ovšem jeho Kladno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další gól Krejčího, derby pro Hradec. Sparta zdolala Kometu, slaví i Kladno

Hokejová extraliga pokračovala šesti zápasy osmého kola. Sparta i Kometa nastoupily k vzájemnému střetnutí se třemi...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Krejčí: Tvrdá hra mě nakopne. Po hráčích půjdu tak, jak oni po mně

Hokejový centr David Krejčí stále dokazuje extratřídu. Za Olomouc se trefil i v šestém zápase po návratu z NHL a je...

Olomoucký brankář Sedláček proti Liberci nadchnul. Mám toho plné brejle, přiznal

Povedená premiéra. Fandové jeho jméno vyvolávali hned několikrát. Nová akvizice olomouckých hokejistů gólman Jakub...

Jsme lepší a uděláme z toho blamáž, ulevil si plzeňský Schleiss

Potřetí za sebou bodovali, jenže nálada zůstala rozpačitá. Hokejisté Plzně proti Brnu v sedmém kole extraligy ztratili...

Krejčí se trefil i v pátém zápase, ale Olomouci to bylo málo

Také v pátém zápase sezony skóroval. Leč ze svého šestého gólu hvězdný centr hokejové Olomouce David Krejčí nakonec...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...