Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Pamětník Havlát nenáviděl Kometu: Kdo se bouřil, skončil v ocelárnách

  8:59
Pamatuje časy, kdy se Kometa jmenovala Rudá hvězda a lidé v Brně ji kulantně řečeno moc nemuseli. „A já ji nenáviděl,“ vypálí Miloslav Havlát. Řevnivost z 50. let minulého století dávno vyprchala, teď brněnská chlouba dělá radost i jemu. Ale opět se v něm mísí zvláštní pocity.

Miloslav Havlát žije s manželkou v Říčkách nedaleko Brna. Jejich zeď v obýváku zdobí velký obraz syna Martina v dresu Ottawy, kde odehrál čtyři sezony. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Extraligoví obhájci titulu čelí v semifinále Liberci, který Havlátovi přirostl k srdci. V 70. letech tam trénoval, na severu republiky poznal manželku Hanu i kamarády, s nimiž se dodnes pravidelně navštěvuje. „Zapustil jsem tam kořínky,“ usměje se sedmaosmdesátiletý vitální chlapík.

Podobně do havlátovských genů prorostla vášeň k hokeji. Miloslavův jedenadvacetiletý vnuk Robert z prvního manželství trénuje s Kometou a v play off vyčkává na šanci. Syn Martin měl báječnou kariéru, což jeho otci doma v Říčkách připomínají dresy, medaile a velikánský obraz v obýváku.

„Nečekal jsem, že dosáhne takových met. Měl jsem za to, že musí žít v kolektivu. Musí umět jednat v týmu i se soupeři, přijímat a dávat ránu. To je důležité pro život,“ ví Havlát.

Tohle jste se naučil v hokeji i vy?
Přesně tak. Za Královo Pole jsem hrával i fotbal, ale hokej vedl. I proto, že jsme v roce 1949 jako první mimopražský tým vyhráli dorostenecký titul.

Miloslav Havlát

Rodákovi z Brna je 87 let. Hokej hrával za tamní Královo Pole a ATK Praha.

Miloslav Havlát

Po konci hráčské kariéry trénoval v mateřském klubu, Hodoníně, Liberci, Mladé Boleslavi a Ytongu Brno, kde působil také jako manažer. Z prvního manželství má dceru a syna. Vnuci mají sportovní geny - hokejista Robert Havlát odehrál sezonu v prvoligové Třebíči a Borek Sedlák byl reprezentantem ve skoku na lyžích. Poté, co ovdověl, se v Liberci seznámil s manželkou Hanou. V roce 1981 se jim narodil syn Martin, který v NHL odehrál 790 utkání.

Velká sláva?
No jasně! Praha byla Praha, my tam vlítli a porazili LTC 7:1, které tehdy trénoval Vovka Zábrodský. Ten po čtvrtém gólu raději utekl ze střídačky. Pamatuju si, že jsme byli i přijati tehdejším tajemníkem KSČ, nějaký Otto Šling. A za nějakou dobu poté, co jsme ho viděli, ho pověsili.

Politika zasahovala i do sportu. Nařízením ministra národní bezpečnosti vznikl v roce 1953 v Brně nový klub, do kterého byli převeleni nejlepší hokejisté z Králova Pole a Zbrojovky.
A to mi dlouho dělalo zle! S kluky jsme zůstali dál kamarádi, ale těžko jsem nesl, jak nás Kometa válcovala. Válcovala nás kvůli politice.

Mohli jste s tím něco dělat?
Naši funkcionáři se bouřili, pár si jich pustilo hubu na špacír a vím o třech čtyřech, které poslali do Ostravy. Jak tomu říkali? (přemýšlí) No, prostě je poslali za trest pracovat do oceláren.

Vám nenařídili, abyste hrál za nový klub?
Málem jsem tam skončil. Už jsem stál na schodech, Vlasta Bubník mě tam vedl, ale předseda Králova Pole mě tahal za rukáv: Slávečku, prosím, to nám nemůžeš udělat. Nechtěl jsem nechat mančaft na holičkách, byl jsem už ženatý a také nám nabídli byt, což tehdy bylo něco neskutečného. Navíc si dodnes pamatuju ta slova: Nejlepší je, když máš za sebou továrenský komín. To je kus jistoty! Jiní kluci odešli, třeba Olejník nebo Vaněk se dostávali do popředí našeho hokeje.

Nelitoval jste někdy, že jste to nezkusil?
Určitě. Nebyl jsem plejer, ale to svoje jsem si odehrál. Kluci si jezdili po světě a kvůli kolizi s olympiádou ve Squaw Valley potřebovali doplnit kádr, tak jsem s nimi letěl do Novosibirska. Hráli jsme v minus třiceti, soupeři nám radili, ať si rukavice a tělo kvůli lepší izolaci vycpeme novinami. A co jsme si tenkrát dovezli! Televize, elektronika. Kapitán letadla nám nadával, že se zřítíme. (usměje se)

Tehdejší Kometa posbírala do roku 1966 jedenáct titulů, to vy už jste s hraním skončil, že?
A díky tomu, jak skvělý hokej produkovala, si ji lidé oblíbili. Jinak já začal v Králově Poli u dorostu a potom přes Hodonín a Kopřivnici jsem se v roce 1972 dostal do Liberce.

Trochu z ruky pro Brňáka, ne?
To ano, ale onemocněla mi manželka. V Kopřivnici kvůli Tatrovce a slévárnám byly ve vzduchu různé zplodiny a lékař mi doporučil, abychom se přestěhovali. A zrovna jsem dostal nabídku z Liberce.

Miloslav Havlát
Miloslav Havlát

Co se vám vybaví při vzpomínce na Liberec?
Nádherné podmínky, lidi zažraní do hokeje, což jim vydrželo dodneška. Tehdejší klubový doktor za mnou každý rok jezdí, v Jablonci mám dcerku. Moje druhá žena tam má maminku a bráchu. Se spoustou lidí se každý měsíc vídám. Sice to už není spojené s tím, že si pozvedneme náladu alkoholem, ale zajdeme aspoň do cukrárny. Klub mně i přál před zápasem, když jsem slavil 75. narozeniny.

Nedivím se, strávil jste tam osm let. Nechtěl jste se v Liberci usadit?
Tehdy jsem o tom tak neuvažoval, už jsem tam zacláněl, přišel jsem do kabiny a slyšel, jak si o mně hráči šuškají. Navíc jsem pořád dýchal jako Brňák, to z člověka nezmizí. Ať jsem byl kdekoliv, v pondělí jsem otevíral noviny a jako první jsem hledal výsledky Brna. I když...

Kometa Brno - Liberec

Třetí semifinále sledujte v neděli od 17 hodin online.

Povídejte.
Teď se to trochu obrátilo. Když o víkendu liberečtí fotbalisté sebrali body Slavii, volal jsem tam známým a gratuloval jim.

Komu tedy přejete v hokejovém semifinále?
Tomu lepšímu! (usměje se) Liberec je mladý mančaft, trenér je velice ambiciózní, svému řemeslu rozumí. Na druhou stranu Kometa je zkušený mančaft, což prokázala ve čtvrtfinále, kde to bylo mistrné trenérské dílo.

Jaký trenér jste býval vy?
Myslím, že řada kluků si na mě vzpomene, když teď nemůže chodit a bolí je záda nebo kolena (usměje se). Dost jsme si tenkrát brali věci od ruských trenérů - třeba Tarasova. Měl velmi tvrdé metody a člověk o tom dvakrát nepřemýšlel jako teď, kdy je trenérské řemeslo rozpitváváno na vědecké úrovni. Však také na vlastního Martina jsem byl dost přísný. Vedl jsem ho do dorostu. Pak mě měl plné oči, já jeho taky a musel jít dál.

Martin Havlát
Martin Havlát v souboji s Jasonem Spezzou (vlevo).
Martin Havlát (uprostřed) ze San Jose se dere před brankáře Kevina Poulina z...
GÓLOVÁ OSLAVA. Martin Havlát ze San Jose jásá po brance v síti Edmontonu.
Martin Havlát z New Jersey v zápase s Chicagem.
Martin Havlát při svém loučení s kariérou.

Martin Havlát svou hokejovou kariéru slavnostně uzavřel v roce 2017.

Hokejové prostředí jste definitivně opustil zhruba v době, když se Martin dostával do NHL.
Psali jsme si tehdy přes fax. Byli jsme v Bulharsku a on nám psal ze soustředění Ottawy - je tu šest pětek. Potom pět pětek, potom čtyři. Táto, vypadá to dobře!

Neschází vám zámořské výlety za hokejem?
Žena by jezdila, já už na to fyzicky nemám. Ale vzpomínky to jsou neskutečné! Pamatuju si, jak jsme tam byli na zápase, po kterém se mělo rozhodnout, jestli si ho nechají v prvním týmu, nebo půjde na farmu. Kdyby neuspěl, chtěli jsme, aby místo farmy hrál raději ligu v Třinci. Při zápase nad námi seděl manažer Johnston, a když dal Martin gól, schválně jsem se na něj ohlédl. On mi jen ukazoval zdvižené palce, tak jsem manželce říkal: No, kluka doma dlouho neuvidíme.

Co vlastně syn dělá teď?
Žije pro dcerky, ale takovým způsobem, který mě udivuje. Starší Terezce bude sedm a je neskutečně nadaná. Nechá ji čuchnout ke všemu, hraje kopanou, tenis, golf, chodí do houslí, maluje, zpívá, dělá čínštinu, protože má učitelku z Číny. Až jsem mu říkal: Ty ji přetáhneš! On na mě, ať to nechám být: Já jí vše ukážu, ona si vybere sama. Jinak je zažraný do fotbalu, klidně se sám sbalí a jede na týden do Londýna. Hodně se taky kamarádí s Tomášem Vokounem a dalšími českými kluky, kteří bydlí blízko Miami. Ráno odveze děti, dopoledne zajde na tenis, odpoledne na golf. Sám jsem mu říkal: To tě naplňuje?

Co on na to?
Jo, proč by ne? Co bych měl dělat? (směje se)

Třeba trénovat jako táta.
Právě Vokoun v Americe trénuje malá děcka, tak tam s ním párkrát zašel a pochopil, že na to nemá povahu. Říkal mi: Táto, kdybych to měl dělat, trénoval bych jedině starší kluky, kteří by mě už trochu vnímali. Ti malí se dívají všude okolo, jestli na zimáku nelítají vrabci. Na to nemám nervy.

Autor:

Bodování

6

Ladislav Šmíd

Liberec

5

Martin Růžička 27

Třinec

5

Jakub Orsava

H. Králové

Góly

3

Jakub Flek

K. Vary

2

Jakub Orsava

H. Králové

2

Martin Růžička 27

Třinec

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Liberec 2 2 0 0 0 11:2 6
2. Třinec 2 2 0 0 0 11:5 6
3. Hr. Králové 2 2 0 0 0 9:3 6
4. Plzeň 2 1 0 1 0 7:6 4
5. Ml. Boleslav 2 1 0 0 1 7:5 3
6. Sparta 2 1 0 0 1 6:5 3
7. Olomouc 2 1 0 0 1 5:5 3
8. K. Vary 2 1 0 0 1 5:7 3
9. Pardubice 2 0 1 0 1 4:9 2
10. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Litvínov 2 0 0 0 2 5:10 0
13. Zlín 2 0 0 0 2 1:7 0
14. Č. Budějovice 2 0 0 0 2 3:10 0
  • Nejčtenější

Překvapení ve Spartě, Kvapil nepřistoupil na snížení platu a končí

Hokejová Sparta se v začínající sezoně bude muset obejít bez jedné ze svých hvězd. Klub nečekaně oznámil ukončení...

Přerušte extraligu, žádají některé kluby kvůli omezením pro fanoušky

Podle informací iDNES.cz se začínají některé extraligové kluby, kupříkladu Plzeň a Sparta, přiklánět k přerušení...

Je otázka, zda jsem vůbec majitelem Dynama, podivuje se miliardář Dědek

Nejen, že kvůli opatření proti koronaviru většina fandů Dynama na hokej nemůže, ale nyní, aby se ještě klepali, jak to...

Plzeň porazila Spartu, slaví i Vary a Olomouc. Pardubice zkolabovaly

V největším šlágru 1. kola hokejové extraligy si Plzeň poradila se Spartou, kterou zdolala 5:3. Optimismus Pardubic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágr do Omsku? Stále věříme, v létě jsme jednali, překvapil ruský klub

Sparta, Třinec, nebo stále Kladno? Četné letní spekulace spojovaly Jaromíra Jágra s několika kluby, nakonec to však...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Hokejová extraliga se nepřeruší, hrát se bude i s omezeným počtem diváků

Aktualizujeme Česká nejvyšší hokejová soutěž se na příští dva týdny přerušovat nebude. Ve čtvrtek se na tom dohodly extraligové...

Hokejový Litvínov angažoval Demela a uvolnil Douderu do Kladna

Hokejový Litvínov pokračuje v posilování obrany. Roční smlouvu s roční opcí podepsal s ostravským rodákem Patrikem...

POHLED: Schizofrenní extraliga. Ani v krizi se kluby nedokážou spojit

Ještě minulou středu, den před startem extraligy, šéf tuzemského hokeje Tomáš Král srdnatě velel: „Pokud nám nezavřou...

Třinecké trable. Zranili se mu oba gólmani, do výstroje musel obránce

Třinecké trable s brankáři. Hokejoví Oceláři je točili v Litvínově jako figurky na orloji, do výstroje se dokonce...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...