Liberec - Sparta: domácí se radují ze vstřeleného gólu, vlevo Radek Matějovský, vpravo Jan Víšek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kometa slaví výhru za tři body, Liberec zničil Spartu. Do čela poskočila Plzeň

• 51
V Brně je veselo, tamní Kometa totiž po dlouhé době vyhrála za tři body. Ve 31. kole hokejové extraligy doma zdolala Třinec 4:2 a přehoupla se přes hranici dvaceti získaných bodů. Na předposlední Kladno jich však stále ztrácí dvanáct.

Nadšení vládne i v Liberci, Bílí Tygři totiž podruhé v sezoně smetli Spartu rozdílem třídy. Po říjnovém debaklu 5:0 tentokrát slaví výhru 4:0.

Do čela extraligy se vyhoupla Plzeň, která v dramatickém zápase s Mladou Boleslaví vyválčila dva body za vítězství 4:3 v prodloužení a o stejný počet vede před duem Vítkovice, Zlín. Ten si poradil doma s Karlovými Vary těsně 3:2.

Slávisté po vítězství v derby zvládli i duel v Českých Budějovicích, kde díky Červenkově gólu z prodloužení vyhráli 4:3. Pardubice pak překvapivě nestačily doma na Litvínov a padly 3:4.

V předehrávce porazily Vítkovice 3:2 Kladno - více ZDE

Liberec - Sparta 4:0

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Liberec nasměrovala k vítězství využitá přesilovka pět na tři, když se po rychlé komibnaci trefil v čase 25:54 Víšek. Na akci, která se nakonec ukázala býti rozhodující, se podílel muž večera Milan Bartovič, jenž byl o pár minut později v úniku faulován a sám z trestného střílení zvýšil. Sparta poté zabrala, ale když se gólově neprosadila, inkasovala další branky.

Jiří Kalous (Liberec): "Utkání rozhodla naše proměněná přesilovka a pak to trestné střílení. Poté co jsme přidali třetí branku, utkání se definitivně zlomilo v náš prospěch a za to jsme moc rádi."
Miloš Holaň (Sparta): "Nejprve bych chtěl poznamenat, že jsme do Liberce přijeli bez šesti hráčů prvních dvou pětek a to nás dosti oslabilo. Chtěli jsme tomu podřídit taktiku, ze začátku zápasu se nám to celkem dařilo, ale pak přišla branka v oslabení, nato hned další z trestného střílení."

Branky a nahrávky: 26. Víšek (Podkonický, Bartovič), 32. Bartovič z trestného střílení, 42. Blatný, 50. Bartovič (Hunkes, Víšek). Rozhodčí: Fraňo, Mikula - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9, navíc Jan Hanzlík (Sparta) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 2:0, 2:0.

Liberec: Pinc - Holub, Čakajík, Rýgl, Derner, Malkamäki, Hunkes, Jareš - Bartovič, Podkonický, Matějovský - Špaček, Dušek, Kica - Víšek, Blatný, Klimenta - Jech, Urban, Bárta. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Sparta: Přikryl (43. Chábera) - Macholda, Černošek, J. Mrázek, Gulaši, Jan Hanzlík, Vydarený, od 21. navíc Bolf - Ton, D. Výborný, Podlešák - Látal, Langhammer, Ručinský - Kafka, Hrdel, Koreis. Trenéři: Volek a Holaň.

zlín - karlovy vary 3:2

Rozhodnutí přišlo v čase 45:46, kdy zvyšoval na 3:1 pro domácí kanonýr Jaroslav Balaštík, který tečoval nenápadnou Hamrlíkovu střelu od modré. Za hosty sice utkání ještě zdramatizoval gólem na 3:2 útočník Pletka, Zlín si však už tři body sebrat nenechal.

Zdeněk Venera (Zlín): "První třetina nám vyšla parádně, hráli jsme dobře a dali dva góly. Po přestávce se to otočilo, naštěstí jsme dostali jen jednu branku. Třetí třetina už byla vyrovnaná."
Pavel Hynek (Karlovy Vary): "Výsledek je pro nás zklamáním, minimálně bod jsme si zasloužili. Nechtěli jsme domácí pustit do přesilovek, ale první gól jsme dostali v oslabení ve třech, a ke konci třetiny inkasovali po naší stupidní chybě. Tím jsme Zlín nastartovali."

Branky a nahrávky: 12. Hamrlík (Nosek, Leška), 20. Důras (Rachůnek), 46. Balaštík (Hamrlík, Leška) - 31. Kumstát (Dobroň, Skuhravý), 52. Pletka (Kristek, Melenovský). Rozhodčí: Minář, Rudý (SR) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. Diváci: 4378. Třetiny: 2:0, 0:1, 1:1.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Nosek, Lučka, Míka, Švrček, Kučný - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Balán, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Ondráček, Finsterle, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdira.

Karlovy Vary: Mensator - Němec, Parýzek, Dobroň, Čutta, Mucha, Tribuncovs, Prošek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Pletka, Kristek, Dej - Skladaný, Melenovský, Hluchý - Zaťovič, Kuběna, Zucker. Trenéři: Hynek, Baďouček a Kněžický.

kometa - třinec  4:2

Vytoužené vítězství daroval zoufalé Kometě veterán Jiří Dopita. Brněnský kapitán v čase 49:33 zakončil rychlý brejk Dlouhého střelou zápěstím a dostal domácí do vedení 3:2. To pak pečetil těsně před koncem svou druhou brankou v utkání Brabenec.

Vladimír Jeřábek (Brno): "Chtěli jsme hrát s takovým nasazením jako v Kladně první třetinu. Jsem rád, že nás nepoložil vyrovnávací gól soupeře tři sekundy před koncem první třetiny. Dokázali jsme hrát celý zápas s vysokým nasazením."
Pavel Marek (Třinec): "Výkon našeho týmu a přístup některých klíčových hráčů mě rozčaroval. Měli by tým táhnout a přitom se podíleli na prohře. Musíme se zamyslet nad jejich dalším účinkování v týmu. Pokud chceme hrát na špici tabulky, tak musíme podávat mnohem lepší výkony. Za dnešní výkon dostanou hráči pokutu."

Branky a nahrávky: 5. Brabenec (J. Svoboda, Huml), 40. Huml (J. Novák, Erat), 50. Dopita (R. Dlouhý, J. Novák), 58. Brabenec (Dopita) - 20. Kohn (Zíb, M. Růžička), 47. Kohn (M. Růžička, Zíb). Rozhodčí: Hribik, Polák - Guth, Rittich. Vyloučení: 8:10, navíc Zubíček - Tomas oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 6927. Třetiny: 1:1, 1:0, 2:1.

Brno: Trvaj - Bičánek, Houdek, Mojžíš, Zubíček, J. Novák, Ovčačík - Varaďa, Dopita, R. Dlouhý - Erat, Šindel, Vondráček - J. Svoboda, Huml, Brabenec - Ludvík, R. Procházka, Selingr. Trenéři: Jeřábek, Lubina a Trličík.

Třinec: Duba - Zíb, Hrabal, Malec, Seman, Cartelli, Výtisk, Lojek, Andersons - M. Růžička, Polanský, Kohn - Martynek, Peterek, D. Květoň - Tomas, Bonk, V. Polák - Hampl, Kanko, Podešva. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

české budějovice - slavia 3:4 pp

Bonusový bod Slavii nevystřelil nikdo jiný než Roman Červenka. Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec extraligy si vylepšil osobní statisticky přihrávkou a hlavně vítězným gólem z prodloužení, ve kterém sám před brankářem Turkem nezaváhal a přesnou střelou pod horní tyčku ukončil zápas.

Milan Kupka (České Budějovice): "Viděli jsme vyrovnané utkání se šťastnějším koncem pro hosty. Mrzí nás vysoký počet vyloučených, třikrát jsme hráli ve třech proti pěti a ztratili přitom hodně sil."
Jiří Čelanský (Slavia): "Zpočátku byl souboj opatrný, oba týmy vycházely ze zajištěné obrany. Postupně utkání nabíralo na kvalitě a my jsme lépe než domácí zvládli hru v přesilovkách. Kůrkovo gesto směrem k divákům jsme ze střídačky neviděli, ale myslím, že nemohlo zápas ovlivnit. Tomáš jinak podal výborný výkon."

Branky a nahrávky: 34. L. Květoň (Gulaš), 47. Vak (Sailer), 52. Gulaš (Veselý, Ptáček) - 19. Kadlec (Sloboda, Červenka), 41. Kůrka (Beránek, Roth), 58. Roth (Žižka, Tomica), 62. Červenka (Žižka). Rozhodčí: Pešina, Souček - Bláha, Kostka. Vyloučení: 10:8, navíc Vondrka (Slavia) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 5133. Třetiny: 0:1, 1:0, 2:2 - 0:1.

České Budějovice: Turek - Ptáček, Jank, Snopek, Tůma, Kotaška, Melichar - Micka, Vak, Veselý - Gulaš, Mikeska, L. Květoň - Melichárek, Šimánek, Sailer - Hřebejk, Mertl, Kotrla. Trenéři: F. Výborný, Kupka a Gula.

Slavia: Neruda - Kadlec, Špelda, Roth, Žižka, J. Drtina, Kolařík, Sloboda - Kůrka, Červenka, Vondrka - Havel, Beránek, Tomica - D. Hruška, V. Růžička ml., Doležal - P. Jelínek, M. Čermák, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

mladá boleslav - plzeň 3:4 pp

Marně se snažil domácí veterán Richard Král, nic nebyly platné jeho tři kanadské body. Plzeň v utkání, ve kterém se skóre otáčelo ze strany na stranu, rozhodla v prodloužení. To se po 25 vteřinách trefil po rychlé kombinaci do odkryté branky obránce Jiří Hanzlík.

Jiří Šejba (Mladá Boleslav): "Viděli jsme, že Plzeň má výbornou formu. A není to jenom Martin Straka, ale celý tým hraje dobře. Zápas se lámal v prostřední třetině, kde se stav přeléval. Pro nás bylo rozhodující, že se nám nepodařilo odskočit za stavu 2:1. V takovém utkání nám určitě chyběl důraz Tomáše Sýkory před brankou."
Marian Jelínek (Plzeň): "Přijeli jsme sem s tím, že chceme alespoň bod a věděli jsme, že to nebude lehké. Boleslav hodně dobrých týmů o body obrala. Také ten zápas byl vyrovnaný a hektický. Konec zápasu už byl hodně emotivní a pro nás je dobře, že jsme nakonec rozhodli v prodloužení, která se nám obyčejně nedaří."

Branky a nahrávky: 21. Pabiška (Král), 24. Pabiška (Král), 38. Král z trestného střílení - 17. Adamský (Vampola), 32. Vampola (Jiří Hanzlík), 37. Vlasák (Straka, Jan Kovář), 61. Jiří Hanzlík (Straka, Vlasák). Rozhodčí: Husička, Turčan - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. V oslabení: 2:1. Diváci: 3920. Třetiny: 0:1, 3:2, 0:0 - 0:1.

Mladá Boleslav: Schwarz - Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Lehikoinen, Frolo - Pabiška, Král, Sup - Bahenský, Nouza, Boháč - Fabuš, Macho, Handlovský. Trenéři: V. Čermák a Šejba.

Plzeň: Pöpperle - Jeřábek, Jiří Hanzlík, Benda, Modrý, Benák, Dresler, O'Brien - Vostřák, Straka, Vlasák - Hvila, Vampola, Adamský - Pitule, M. Heřman, Dvořák - Stránský, Jan Kovář, Lev. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.

pardubice - litvínov 3:4

Pardubice bojovaly až do konce, ale nepříznivý výsledek se jim nepodařil zvrátit, i když díky Sýkorovi se Špirkem snížily z 1:4 na 3:4. Litvínov, za který se třemi body blýsklo duo Hübl, Kubinčák, slaví cenný triumf díky dvěma gólům Jenáčka. Jak vypadaly? Nejprve dostal přihrávku, když naskočil z trestné lavice, pak s přispěním Nákládalovy teče zvýšil na 3:1.

Jan Votruba (Pardubice): "První třetina, byť jsme ji vyhráli 1:0, byla z naší strany velice špatná. Vyvrcholilo to ve druhé třetině, kdy jsme ve vlastní přesilovce inkasovali dva góly a prakticky celý zbytek zápasu jsme se z toho nedostali. Ponaučení do dalších zápasů je, že jsme podruhé za sebou doma dotahovali ve třetí třetině a nepovedlo se nám to."
Jiří Kučera (Litvínov): "Chtěl bych klukům poděkovat, protože dneska sehráli opravdu výborné utkání. Kladli jsme důraz na to, že nebudeme hodně vylučovaní. I když tam nějaké fauly byly, tak jsem přesilovky soupeře zneškodnili. Už ta první třetina byla dobrá, i když jsme ji paradoxně prohráli 0:1."

Branky a nahrávky: 18. P. Sýkora (Špirko, Jillson), 57. P. Sýkora (Píša, Nakládal), 59. Špirko (Somík) - 21. V. Hübl (Kubinčák, Kroupa), 30. Jenáček (Lukeš), 39. Jenáček (Kubinčák, V. Hübl), 54. Stříteský (Kubinčák, V. Hübl). Rozhodčí: Hodek, Zubzanda - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 7680. Třetiny: 1:0, 0:3, 2:1.

Pardubice: M. Růžička - Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie, Kolář II - P. Sýkora, Špirko, Somík - Zohorna, Koukal, Starý - Pineault, Divíšek, Pivko - Bláha, Kousal, Semorád. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Litvínov: Franěk - K. Pilař, Stříteský, Skuhrovec, Švarný, Punčochář, Gureň, Kubát, Kroupa - Majdan, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - J. Černý, Vopat, Trávníček - Bojer, Gerhát, Heinisch. Trenéři: Kučera a Šlégr.