Kladenští hokejisté se radují z gólu Vladimíra Kameše.

Kladenští hokejisté se radují z gólu Vladimíra Kameše. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kometa padla, Litvínov toho nevyužil. Slavia musí koukat dozadu

• 117
Hokejisté Komety Brno, kteří drží poslední postupovou pozici do předkola play-off, utržili v Pardubicích debakl 1:5, ovšem jejich pronásledovatelé toho pořádně nevyužili. Jedenáctý Litvínov doma prohrál s Mladou Boleslaví 2:3 po nájezdech, dvanáctá Slavia ztratila duel v Plzni.

Pražané se tak už pomalu musí soustředit spíše na Karlovy Vary a Mladou Boleslav, tedy na soupeře ze dna tabulky. Oba totiž v posledních zápasech sbírají body a na Slavii se dotáhli už na rozdíl jednoho, resp. dvou bodů.

Z týmů bojujících o vyřazovací boje se dařilo jen Kladnu, které doma zdolalo Třinec po samostatných nájezdech 4:3 a bodově se na něj v tabulce dotáhlo. Přesto je vinou horšího skóre stále deváté.

Sparta potvrdila pozici extraligového lídra, když si doma poradila s Českými Budějovicemi 4:2, a Liberec snadno přehrál Zlín 4:1. Už ve čtvrtek zvítězily Karlovy Vary ve Vítkovicích 4:2.

Kladno - Třinec 4:3N

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Dvakrát měli Třinečtí blíže k vítězství. Nejprve dokázali otočil skóre z 0:1 na 2:1, pak na znovu vedli. Jenže pět minut před koncem vyrovnal bekhendovou střelou pod horní tyčku Látal, a když rozuzlení nepřineslo ani prodloužení, přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich byl úspěšný pouze při čtvrté sérii domácí "Američan" Jason Lepine, jenž si najel hodně rychle před branku a se štěstím se prosadil střelou nad betony padajícího gólmana Hamerlíka.

Zdeněk Vojta (Kladno): "Od druhé třetiny byl zápas vyrovnaný, o zisku dvou bodů rozhodla větší bojovnost, ale roli v tom hrálo i štěstí. Nakonec se to potvrdilo. Na postup do předkola play-off musíme získat ještě šest bodů."
Pavel Janků (Třinec): "Přijeli jsme si pro výhru za tři body. Bohužel si vezeme jenom jeden. Bylo to vyrovnané utkání, které jsme v penaltách opět nezvládli. Souhlasím se svým kolegou, že k postupu do předkola play off bude potřeba získat 70 bodů."

Branky a nahrávky: 10. Kameš (Kalla), 30. Dragoun (L. Procházka, Lepine), 55. M. Látal (Hluchý, Lukáč), rozhodující sam. nájezd Lepine - 15. Kůrka (Varaďa, Hudec), 18. Hrňa (Adamský, Peterek), 42. Zíb (Varaďa, Bonk). Rozhodčí: Šindler, Müllner (SR) - Bejček, Charvát. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Třetiny: 1:2, 1:0, 1:1. Diváci: 1967.

Kladno: Chábera - Lepine, Toman (21. Pavlů), L. Procházka, David Růžička, Kameš, J. Drtina - Bicek, Patera, Bílek - Hovorka, Dragoun, Kalla - Eberle (41. Hluchý), Lukáč, M. Látal - Valský, Melka, Kuchler. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Třinec: Hamerlík - Novotný, Zíb, Richter (35. Cartelli), Hudec, Lojek, Klouček - Kůrka, Bonk, Varaďa - Hrňa, Peterek, Adamský - D. Květoň, Polanský, M. Hořava - Orsava, Ostřížek, Hampl. Trenéři: Tlačil a Janků.

Litvínov - Mladá Boleslav 2:3N

Tahle ztráta může Litvínovské ještě hodně mrzet. Přitom v utkání dvakrát vedli. Jenže hostující útočník Roman Tomas dokázal dvakrát vyrovnat. Poprvé si při sólu položil gólmana Fraňka na led a zasunul puk k tyči, podruhé se dokázal pohotově prosadit po střele od modré. Famózní penaltovou přestřelku, při níž se prosadilo sedm z osmi exekutorů, nakonec rozhodl boleslavský Vrbata střelou k tyčce.

Viktor Lukeš (Litvínov): "Do utkání jsme nevstoupili špatně, přesilovky jsme však hráli katastrofálně. Až ve třetí třetině se to zlepšilo a to nás dovedlo až ke druhému gólu. Následovala další chyba, kdy jsme nechali hráče úplně volného před brankou. Tím jsme přišli o vítězství."
Petr Novák (Mladá Boleslav): "Musím klukům poděkovat, s vypětím všech sil a s podporou dobrého gólmana jsme vydolovali tři body. Jsme strašně rádi, stálo nás to spoustu sil. Pozítří máme další zápas, bude to hodně těžké. Věřím, že v závěrečném účtování nám tyto dva body velmi pomohou."

Branky a nahrávky: 2. Majdan (Trávníček), 55. Frolík (V. Hübl) - 5. Tomas (Žabka, Čutta), 57. Tomas (D. Výborný), rozhodující sam. nájezd Vrbata. Rozhodčí: Husička, Trombík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:11, navíc Kubinčák (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Třetiny: 1:1, 0:0, 1:1. Diváci: 3110.

Litvínov: Franěk (na 4. nájezd Nechvátal) - Černošek, Kubát, Jareš, Gula, Stříteský, Kousalík, Brejčák, od 41. navíc Skuhrovec - Šrámek, V. Hübl, F. Lukeš - Gerhát, Jenáček, Ručinský - Majdan, Černý, Trávníček - Frolík, Hujsa, Kubinčák. Trenéři: Kučera a V. Lukeš.

Mladá Boleslav: J. Hübl - Žabka, Čutta, Hay, Chaloupka, Mozík, Baldwin, Rýgl, Beňovič - Mikulík, D. Výborný, Tomas - Balaštík, Podkonický, Pabiška - Říha, Vrbata, Goertzen - Jiránek, Stieler, Demel. Trenéři: P. Novák a Hiadlovský.

Pardubice - Kometa 5:1

Domácí k vítězství nasměrovala šťastná trefa Koláře, který se jako poslední dotknul puku, jenž se odrazil od brněnského protihráče a zamířil mezi betony nic netušícího gólmana Hovi, jenž dostal po dlouhé době šanci od začátku zápasu. A nebude na něj vzpomínat v dobrém, inkasoval totiž další čtyři góly. Kometa tentokrát nemohla myslet na bodový zisk, po celý zápas byla o krok za soupeřem.

Pavel Hynek (Pardubice): "Myslím, že jsme odehráli výbornou první třetinu a vytěžili jsme z toho dvougólové vedení. Utkání jsme za stavu 3:1 zlomili přesilovkami. Dneska jsme měli hodně gólových šancí, se kterými jsme špatně naložili."
Zdeněk Venera (Kometa): "Domácí byli jednoznačně lepší, celý zápas nás přehrávali. Nám trochu svitla naděje za stavu 3:1, kdy jsme se dostali trošku do hry, ale v útoku jsme byli hodně bezzubí a zmohli jsme se jen na jeden gól. A to je málo."

Branky a nahrávky: 4. Kolář I, 11. Radil (V. Kočí, Benák), 35. Buchtele (Havíř, Markovič), 50. Kolář II (Starý, Koukal), 53. Píša (Kolář II, Koukal) - 47. L. Čermák (Koreis, Jakub Svoboda). Rozhodčí: Minář, Hodek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7, navíc T. Svoboda, Bičánek (oba Brno) oba 10 min. Využití: 3:1. Třetiny: 2:0, 1:0, 2:1. Diváci: 9120.

Pardubice: Salfický - Píša, V. Kočí, Benák, Kolář II, Drtina, Borer, Havíř - Kolář I, Koukal, Starý - Radil, Nahodil, Somík - Markovič, Kousal, Buchtele - Šagát, T. Zohorna, Cetkovský. Trenéři: Hynek a Lubina.

Kometa: Hovi - Žižka, Kováčik, Malec, M. Hruška, Vašíček, Švrček, Bičánek - Jakub Svoboda, L. Čermák, T. Svoboda - Erat, Petrovický, Holec - Němec, Balej, H. Zohorna - Jankovič, Koreis, J. Káňa (21. Křivohlávek). Trenéři: Venera a Oslizlo.

Plzeň - Slavia 5:2

Dlouho slávisté doufali v bodový zisk. Dokázali držet s jasným favoritem krok, ubránili i řadu oslabení, jenže pak přišel gól Martina Straky v přesilovce pět na tři a bylo rozhodnuto: Plzeň se dostala do vedení, které za čtyři minuty pojistil ranou od modré Marušák. Hostujícímu Vondrkovi se sice povedlo snížit, ovšem za minutu skóroval poprvé od obnovení kariéry veterán Modrý. Bylo rozhodnuto.

Milan Razým (Plzeň): "Slavia hrála velmi dobře v obraně, o čemž svědčí našich pouhých třináct střel za čtyřicet minut. Pak jsme ale proměnili dvě přesilovky, i díky tomu jsme poté zaslouženě vyhráli. V poslední době máme problémy s útočnými fauly, protože se snažíme hrát agresivní hokej."
Jiří Čelanský (Slavia): "Začali jsme špatně třetí třetinu a Plzeň nám dala branku při přesilovce pět na tři. Pak nám odskočila dalším gólem z přesilovky na dvoubrankový rozdíl. Jsme teď v těžké situaci, ale nikdo jiný než my sami nás z toho nedostane."

Branky a nahrávky: 25. Martin Straka (Dvořák), 44. Martin Straka (Jan Kovář, Vykoukal), 48. Marušák (Stránský, Martin Straka), 55. Modrý (Stránský, Martin Straka), 60. Johnson (Pitule) - 30. Alinč (Kadlec, Vondrka), 54. Vondrka (Pospíšil, Kadlec). Rozhodčí: Homola, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:7. Využití: 2:2. Třetiny: 0:0, 1:1, 4:1. Diváci: 5903.

Plzeň: A. Svoboda - Vykoukal, Kaberle, Marušák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Modrý, Frolo - Duda, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Martin Straka, Kratěna - Stránský, Pitule, Johnson - Petruška, M. Heřman, Mrňa. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Slavia: Furch - Kadlec, J. Krejčík, Krejčí, Kolařík, Šulc, Dresler, Valach - Vondrka, Alinč, Krenželok - Micka, V. Růžička ml., Tomica - Dušek, P. Jelínek, Doležal - Sklenář, T. Hertl, Jaškin - od 22. navíc Pospíšil. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann, Čelanský a Beránek.

Sparta - České Budějovice 4:2

Vítězství domácím zajistil povedený vstup do třetí třetiny, kdy se dostali do tříbrankového náskoku. Nejprve našel Broš před brankou zcela volného Tona, pak byl gólman Kovář bezmocný proti skryté střele obránce Milama. Jihočechům se sice povedlo ještě snížit, ale žádné drama se už nekonalo, i když Sparta hrála v závěru oslabení.

Patrik Martinec (Sparta): "Ze začátku nás Budějovice zaskočily tím, že nebránily a napadaly nás ve třech hráčích. Hrály otevřený hokej. Chvilku nám trvalo, než jsme se s tím srovnali. Tak od desáté minuty první třetiny, kdy jsme si na to zvykli, se hrál pěkný hokej nahoru dolů."
Milan Kupka (České Budějovice): "I když jsme prohráli, tak jsme neodehráli špatně a byli jsme domácím rovnocenným soupeřem. Akorát se v poslední době potápíme tím, že neproměňujeme šance. V tom nás dnes Sparta předčila."

Branky a nahrávky: 17. S. Treille, 24. Sersen, 44. Ton (Broš, I. Rachůnek), 49. Milam (Pacovský, Lapšanský) - 18. Šimánek (Kašpařík), 57. Mertl (Burian, Kranjc). Rozhodčí: Hribik, Souček - Rozlínek, Horinek. Vyloučení: 3:5, navíc D. Kočí (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Třetiny: 1:1, 1:0, 2:1. Diváci: 5554.

Sparta: Pöpperle - Košťálek, Sersen, Milam, Kasík, Philipp, D. Kočí, Kučný - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Jánský, Lapšanský, S. Treille. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vráblík, Kolarz, Němeček - Červený, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Kotalík, L. Květoň, - Burian, Langhammer, Švihálek - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Liberec - Zlín 4:1

O vítězi bylo rozhodnuto už na začátku druhé třetiny. To v čase 21:03 zvyšoval už na 3:0 Tomáš Urban, jenž před brankou uplatnil důraz. Před ním vstřelil svůj dvaadvacátý gól v sezoně veterán Petr Nedvěd, na vítěznou vlnu Severočechy naladil využitou přesilovkou jeho parťák Jaroslav Kudrna. A když navnadil Zlín pohotovou střelou z mezikruží Köhler, zareagoval za 42 vteřin navrátitec z hostování v Třinci Klimenta.

Filip Pešán (Liberec): "Viděli jsme oboustranně nedisciplinované utkání, ve kterém padlo hodně trestů. V přesilovkách jsme byli šikovnější. My jsme v nich dali tři branky a to rozhodlo. V brance opět vynikající Marek Pinc."
Rostislav Vlach (Zlín): "Utkání bylo z naší strany velmi špatné. Už na začátku jsme byli vyloučeni a dostali jsme dva góly. To rozhodlo a utkání se pak jen těžko otáčelo. Nevyužili jsme přesilové hry a naopak Liberec ano."

Branky a nahrávky: 6. Kudrna (Trončinský, Klimenta), 8. P. Nedvěd (Klimenta, Roth), 22. T. Urban (Vantuch, Bulíř), 32. Klimenta (P. Nedvěd, Roth) - 31. Köhler (Holík). Rozhodčí: Kalivoda, Polák - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 9:15, navíc Čajánek (Zlín) 10 min. Využití: 3:0. Třetiny: 2:0, 2:1, 0:0. Diváci: 5080.

Liberec: Pinc - Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Holub, Roth, Moravec, Ulrych - Kudrna, P. Nedvěd, Klimenta - Bulíř, T. Urban, Vantuch - Špaček, Vak, Kica - Bárta, Bortňák, Víšek. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Galvas, Tesařík, Řezníček - Holík, Leška, Köhler - Důras, Čakajík, O. Veselý - Melenovský, Roman Vlach, Ondráček - Finsterle, Honejsek, Šlahař. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.