Z duelu Kometa Brno (bílá) - Mladá Boleslav.

Z duelu Kometa Brno (bílá) - Mladá Boleslav. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kladno nezvládlo na Spartě závěr, brněnský Erat řídil demolici Boleslavi

• 86
Dalším kolapsem v koncovce zahájili hokejisté Kladna boj v extraligové skupině o udržení. V prvním ze dvanácti kol play-out padli na ledě pražské Sparty v prodloužení 3:4, ač po druhé třetině vedli o dva góly. Na poslední Mladou Boleslav však mají tříbodový náskok, protože druhý středočeský tým podlehl v Brně 1:5.

Kladenští v holešovické aréně neprolomili černou sérii a zaznamenali třináctou porážku za sebou. Vítěznou branku vstřelil v čase 61:54 v přesilovce Petr Ton, který celkem nasbíral čtyři body za gól a tři asistence.

Demolici soupeře v Brně zase řídil Roman Erat, který měl se třemi góly a dvěma asistencemi podíl na všech brankách. Mladá Boleslav nenavázala na solidní finiš v základní části soutěže, při němž notně ubrala z hrozivého manka na předposlední místo. Kometa i Sparta mají v tabulce pohodlný předstih a existenční problémy už by se jich neměly dotknout.

Kometa - Mladá Boleslav 5:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Zklamání z neúčasti v play-off bylo hmatatelné, po vyprodaných zápasech v základní části přišlo do hlediště haly Rondo pouze 1825 fanoušků, což je nejmenší počet za poslední léta. Sestava Komety s pouhými osmnácti hráči na soupisce napovídala, že tým už dohrává závěr sezony pouze z povinnosti. Trenér Lubina měl k dispozici dokonce pouze osm útočníků, na křídle třetí řady si změnil specializaci obránce Houdek.

Domácí měli většinou průběh utkání pod kontrolou, jedinou výjimkou byly zejména v úvodu časté hry v oslabení. Navzdory snaze se hokejisté Boleslavi v koncovce nedokázali prosadit. Jejich hra sice bolela, neboť hlavně u mantinelu tvrdě dohrávali osobní souboje. Překypující bojovnost ale nedoplnili přesnější kombinační souhrou.

Svatopluk Číhal (Brno): "V první třetině byla hra hodně vyrovnaná, ve druhé jsme získali rozhodující náskok. Závěr jsme už odehráli tak, abychom výsledek udrželi. Hlavně se dařilo naší útočné trojici Erat, Koreis, Kvapil, která dala všechny branky. Pro Erata, který zaznamenal tři branky, bylo utkání výjimečné. Sice je to play out, ale důležité je, že jsme vzhledem ke zraněním zápas zvládli i se třemi pětkami."

Miloš Holaň (Mladá Boleslav): "Neodehráli jsme dobré utkání. Někteří hráči jako by si neuvědomovali situaci, ve které se nacházíme. Měli jsme pár dobrých momentů, ale dělali jsme spoustu chyb v obraně. Nechávali jsme domácím hokejistům, kteří měli dobrý pohyb, možnost přečíslení. Naší nedisciplinovaností jsme utkání prohráli a Brňané získali zaslouženě všechny body."

Branky a nahrávky: 7. Erat (Kvapil, Koreis), 34. Erat (Balej, Hubáček), 36. R. Procházka (Hubáček, Erat), 43. Erat (Kvapil), 58. Koreis (Erat, Kvapil) - 9. Plodek (D. Vrbata, Demel). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 10:10, navíc D. Vrbata a Nouza (oba M. Boleslav) na 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1825. Třetiny: 1:1, 2:0, 2:0.

Brno: Hovi - Mojžíš, Malec, Ostrčil, Bičánek, Protivný, Stehlík - Erat, Koreis, Kvapil - Balej, R. Procházka, Hubáček - Houdek, Veselý, Dlouhý. Trenéři: Lubina a Číhal.

Mladá Boleslav: Schwarz - Hay, Mikuš, Dudáš, Macháček, Benda, Lehikoinen, Marušák - Nouza, Divíšek, Boháč - D. Vrbata, Plodek, Demel - Bahenský, Štefanka, Matějovský - Pabiška, Tvrdík, Hyka - Gajovský. Trenéři: Holaň a Hiadlovský.

Sparta - Kladno 4:3 v prodloužení

Ve 12. minutě se radovali hosté, když po střele Valského otevřel skóre dorážkou do odkryté branky Bělohlav. Druhého gólu se dočkali kladenští hokejisté ve 23. minutě, kdy při Hromasově vyloučení po Drtinově přihrávce zamířil z mezikruží přesně k levé tyči Pöpperleho branky Bicek. Při následném trestu Bartánuse Sparta odolala a pak při vyloučení Kameše šest sekund před koncem své přesilovky snížila, když Hanzlíkovu střelu od modré čáry tečoval kapitán Výborný.

V 32. minutě už zvýšil na 3:1 Kotrla, který se trefil z mezikruží po předchozím zaváhání domácí defenzívy, když akci založil zachycením puku na modré čáře Drtina. Kladno na přelomu druhé a třetí části se sice ubránilo při Paterově vyloučení, ale tři vteřiny po návratu hostujícího kapitána na led se prosadil tečí Philippova nahození Sacha Treille, který přišel do Sparty právě z Kladna.

Vyrovnání se dočkala Sparta 77 vteřin před koncem třetí třetiny, když v power play skóroval z pozice na modré čáře Kratěna. V nastavení rozhodl při Paterově vyloučení za vyhození puku do hlediště Ton.

Miloslav Hořava (Sparta): "Občas se ve sportu stává, že jedno mužstvo má štěstí, hraje špatně, a vyhraje zápas. To se dneska stalo nám. Kladno bylo celý zápas lepší. Lépe bruslili, byli prostě ve všech činnostech lepší, a nakonec stejně v prodloužení prohráli. Měli jsme obrovské štěstí, že jsme získali dva body."

Jiří Kopecký (Kladno): "Těžko se mi hledají slova, protože je to snad už desátá porážka, kdy po dvou třetinách vedeme, a nakonec závěr nezvládneme. Mužstvo je nervózní, jakmile se blíží konec zápasu, a čeká, co se stane. Vždycky o tom rozhodnou i takové náhodné věci, které jsou trošku i proti přírodě, ale bohužel nám se to stává pravidelně, takže už to asi příroda nebude, ale asi něco špatného v hlavách celého mužstva. Asi opravdu rozhodnou zápasy mezi námi a Mladou Boleslaví. Nemůžeme se ohlížet, jestli oni třeba vyhrajou nebo prohrajou se Spartou. Myslím si, že to bude vyrovnané až do konce."

Branky a nahrávky: 30. D. Výborný (Jan Hanzlík, Ton), 42. S. Treille (Philipp, Ton), 59. Kratěna (Ton, D. Výborný), 62. Ton (D. Výborný, Kratěna) - 12. Bělohlav (Valský), 23. Bicek (J. Drtina, Patera), 32. Kotrla (Eberle, J. Drtina). Rozhodčí: Blecha, Trombík - Bryška, Novák. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. Diváci: 2219. Třetiny: 0:1, 1:2, 2:0 - 1:0.

Sparta: Pöpperle - Macholda, Gulaši, Philipp, Husák, Zacpálek, Jan Hanzlík - Kratěna, Broš, Bartánus - Ton, Výborný, S. Treille - Žálčík, Karpov, Luňák - Pacovský, Kafka, Hromas - od 21. navíc D. Tůma. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.

Kladno: Cikánek - J. Nedvěd, J. Drtina, Kameš, Mrázek, L. Procházka, Piskáček - Bicek, Patera, Kuchler - Smoleňák, Kalla, Bílek - Bělohlav, Melka, Valský - Eberle, Kotrla, Stieler - od 58. navíc Hašek. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

Extraliga - skupina o udržení

Tým Z V VP PP P S B
11. Kometa 53 20 5 1 27 135:147 71
12. Sparta 53 14 7 3 29 119:145 59
13. Kladno 53 10 3 6 34 108:176 36
14. Mladá Boleslav 53 14 4 5 30 124:163 33

Poznámka: Mladé Boleslavi bylo odečteno 22 a Kladnu 6 bodů za neoprávněný start hráčů.