Šampion, který odehrál tři zápasy. Teď spálím výstroj, plánuje Špaček

• 26
Odehrál jen tři zápasy, ale jeho přínos novým hokejovým mistrům je mnohem větší. Jaroslav Špaček má za sebou krásný rok, v němž nejdřív pomáhal Plzni na střídačce jako poradce, ale titul nakonec slavil jako hráč. "Jsem rád, že to mám za sebou, je to paráda," říká olympijský, světový a teď už i extraligový šampion.

Jak jste prožíval už definitivně poslední zápas kariéry?
Já myslím, že jsme ho odehráli výborně. Plnili jsme to, co jsme chtěli. Zlín hrál nádherně, klobouk dolů před nimi i za to, jakou měli sezonu. Ale oni už jeden titul mají, my ho potřebovali víc.

Blízko jste byli už na konci třetí třetiny, kdy Zlín vyrovnal deset vteřin před koncem.
Jo, bylo to i díky tomu, že se Tomáš Slovák přiznal, že tečoval puk, a vhazovalo se u nás. Pak jsme dostali gól, ale prodloužení jsme dotáhli do konce, Martin (Straka) to dorazil. Zaslouží si to za to, jaký je hokejista, co dokázal za celou kariéru, za to, že přišel do Plzně a klub zvedl.

Co jste říkali Tomáši Slovákovi v kabině po třetí třetině?
On je hrozně pobožnej, věří, že kdyby zalhal, vyčítal by si to do konce života. To, co udělal, je krásná ukázka fair play. Klidně by za to mohl dostat cenu. On do hry dává všechno, celé srdce, celého člověka, je to jeden z největších tahounů našeho týmu.

Vy jste zápas nedohrál, po prvním prodloužení jste odstoupil. Proč?
Obnovil jsem si zranění kolena. Věděl jsem už před zápasem, že to trošku pobolívá, další dva beci byli připravení. Záleželo, jak dlouho vydržím. První prodloužení jakžtakž, ale pak se to zvrtlo a bolelo to tak, že se už to nešlo ani rozcvičit. Nemělo to cenu tam bruslit na jedný noze a ještě to třeba týmu prohrát. Jsem rád, že to tak dopadlo.

Plzni se nepodařilo dotáhnout vedení 3:2 na zápasy na domácím ledě, teď ani vedení 3:2 ve třetí třetině. Ale nakonec to přesto vyšlo...
My jsme strašně chtěli vyhrát doma, ale jsme mančaft, co hrál celou sezonu líp u soupeřů. Tam jsme získávali hodně zápasů, věřili jsme, že to bude platit dál. Když u nás v Plzni začne Zlín nebo někdo jiný bránit, nejsme schopní dodržovat, co bychom měli. Ale za tou porážkou v šestém finále jsme udělali velkou čáru a vyšlo to.

Co jste po výhře řekl kamarádovi ze zlaté generace Martinu Strakovi, který finále rozhodl?
Doporučil jsem mu, aby zamknul zimák a odjel někam na dovolenou. S rodinou, vyčistit si hlavu. Asi bude chvilku slavit, dotáhl Plzeň k titulu, a ať už bude, nebo nebude hrát dál, příští rok si to bude už jen užívat. Už to všechno dokázal, spadlo to z něj.

A co teď budete dělat vy?
Nejdřív spálím výstroj. Já chci vidět svoji ženu a děti. Užiju si to s klukama, ale už jsem skončil. Už budu hrát jenom za starý pány. Na ně se těším, bude pohoda. V sobotu vyhráli turnaj, tak nám posílali trofej. Oni chtěli, abych za ně naskočil, ale nějak mi to nevyšlo. Musel jsem do Zlína.