Jak na penaltu? Stačí se doplížit k brance

Praha - Je to podmanivá a vzrušující sonáta pro dva hráče. Zvláštní hokejová disciplína, která rozhoduje vyrovnané bitvy. Třeba první semifinále mezi Zlínem a Vítkovicemi. Samostatný nájezd čili penalta. Souboj brankáře a střelce. Jeden je obalený chrániči a vyplňuje většinu branky, druhý se na něj řítí a na jeho překonání má jednu jedinou ránu. Může přibrzdit, zastavit, ale nesmí se s pukem vracet. Tak zní pravidla.

"Neprohráli jsme s Čechy v hokejovém zápase, ale jen v dovednostní soutěži," prohlásil Gretzky po prohraném semifinálovém dramatu na olympiádě v Naganu. Kanadu vyřadila jediná proměněná penalta.

Reichel se tehdy trefil přesně vedle vyrážečky, puk se od tyčky odrazil do branky...

Ale samostatné nájezdy nejsou jen o štěstí, byť je v brance tak málo místa. K tomu, abyste při penaltě uspěli, je potřeba hned několik věcí. Hlavně drzost a sebevědomí. Přesná střela švihem, rychlost, šikovné ruce, neobvyklý blafák...

Je to kumšt.

"Šance jsou tak 40 ku 60 ve prospěch gólmana," tvrdí útočník Martin Procházka, a to je mistr nájezdů. Jeho smrtící zbraň se jmenuje bekhendový blafák. Mohl by o ní sepsat příručku. Nabruslí si před gólmana, v rychlosti si přehodí puk z forhendu do bekhendu a zvedne ho pod horní tyč, vedle brankářovy vyrážečky.

Trumfy semifinalistů na penalty

Zlín: Martin Hamrlík a jeho pověstný výlet k mantinelu. Najetím ze strany rozhodí gólmana a pak zvolí zakončení podle potřeby. Umí blafák i přesně vystřelit. V čem je jeho síla? Sebevědomí a šikovné ruce.
Pardubice: Milan Hejduk. Pan střelec, jeho trumfem je rychlé zápěstí.
Vítkovice: Jiří Burger. Drzý a šikovný, mistr blafáku.
Liberec: Radim Vrbata. Rychlík, kteří si věří.

Slavné nájezdy

Peter Forsberg, Švédsko, olympiáda v Lillehammeru 1994
Byl to rozhodující nájezd v bitvě o zlato. Naznačil dlouhou kličku, zmátl gólmana pohybem do strany, ale pak jednou rukou zasunul puk do středu brány. "Šílenec, nebo génius?" psaly švédské noviny.
 
Robert Reichel, Česko, olympiáda v Naganu 1998
Jeho trefa vyřadila pyšné Kanaďany! Reichel si zprava najel na gólmana Roy, vystřelil vedle jeho vyrážečky, puk se otřel o pravou tyč a skončil v brance. "Jsi pašák, Alby!" křičel komentátor Robert Záruba.
 
Robert Kysela, Litvínov, extraligové čtvrtfinále play-off 2001
Naznačil kličku do bekhendu. Pak si hokejku, na které měl napsáno jméno sparťanského gólmana Břízy, prostrčil mezi nohy a zvedl puk pod horní tyč. Litvínov díky tomu porazil Spartu.
 
Andy Roach, USA, mistrovství světa 2004
Neznal ho snad žádný český fanoušek, v NHL se neprosadil. Ale co provedl ve čtvrtfinále s gólmanem Vokounem! Rychle s pukem zakmital a jeho blafák do forhendu rozhodl o vyřazení Čechů. V zápase o 3. místo si podobně pohrál se Slováky.

Zní to jednoduše. Všichni gólmani o jeho libůstce vědí, přesto většinou kapitulují. "Jasně, jenže kromě toho taky skvěle střílí třeba mezi betony. Takže si nepomůžete," pravil gólman Roman Čechmánek.

To je nejdůležitější pravidlo: brankář nesmí vědět, na čem je. "Je potřeba ho nějak rozhodit, něčím překvapit, vyvést z rovnováhy, aby udělal pohyb," říká Vladimír Růžička, reprezentační kouč a kdysi úspěšný exekutor nájezdů.

To umí třeba zlínský obránce Martin Hamrlík. V prvním semifinále proměnil podobně jako vítkovický Jiří Burger oba nájezdy. V letošním play-off není na penalty větší přeborník. Když poprvé předvedl svůj trik a při penaltě se vydal s pukem k mantinelu, mnozí nechápavě kroutili hlavou. A přitom je téměř neomylný. "Brankáři to nemají rádi, taky jsem při nájezdu šel trochu do strany," vzpomíná Růžička.

Když proti gólmanovi jede střelec přímo od středu, stačí mu kopírovat jeho pohyb couváním. Při nájezdu od mantinelu se musí pohnout do strany. "A pak stačí mít rychlé ruce. Vystřelit, udělat blafák. Vždyť Hamrlík se k bráně skoro plíží," říká s úsměvem bývalý reprezentant Martin Hosták.

Vrcholné finesy při nájezdech nejsou výsadou jen hvězdných jmen. Když Česko vypadlo ve čtvrtfinále z minulého mistrovství světa, rozhodující penaltu dal americký bek Roach... Kdo je to ve srovnání s Jágrem? A ten přitom při dvou posledních nájezdech v reprezentaci trefil pokaždé jen tyč.


Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.