Pardubický Daniel Rákos padá v mlýnici vítkovických hokejistů.

Pardubický Daniel Rákos padá v mlýnici vítkovických hokejistů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hokejisté Vítkovic uťali v extraligové dohrávce vítěznou sérii Pardubic

• 26
Po třech výhrách za sebou skončila série hokejistů Pardubic, kteří po porážce 3:5 v dohrávce úvodního kola ve Vítkovicích přišli o šanci dostat se do bezprostřední blízkosti vedoucího tria extraligy.

Moravanům v repríze jarního semifinálového souboje v play-off, které vyhráli 4:1 na zápasy, pomohl dvěma góly Jan Káňa, na druhé straně se stejnou bilancí blýskl Pavel Brendl. Východočeši před reprezentační pauzou zůstávají na čtvrté příčce tabulky s pěti bodovým odstupem na vedoucí Liberec, čtyři body ztrácejí na duo Sparta - České Budějovice. Vítkovice jsou osmé.

Vítkovice - Pardubice 5:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Vítkovice celou první část na soupeře dorážely tradičním tlakem a živým pohybem, hosté však využívali mezery v jejich defenzivě. Zatímco Ujčík a Rehák mířili v zahajovací desetiminutovce jen do tyček, Brendl po domácí chybě ve středním pásmu převzal Sičákův pas za obranu a Málka znehybnil dělovkou k tyči.

Na jediný gól Ostravané spotřebovali příliš mnoho šancí. Poté, co Strapáč v oslabení minul odkrytou bránu, se prosadil až dorážkou v přesilovce Jan Káňa. A to už domácí mohli prohrávat o dva góly, ale branka po Píšově nahození neplatila pro vysokou hůl.

Převaha vicemistrů v druhé části polevila, příležitosti jim však nescházely. Burger vypíchl v 30. minutě v oslabení kotouč Borerovi, jenže Růžička jeho sólo s blafákem přečetl. ¨

Vedení na stranu Vítkovic přece jen strhl australský junior Walker, který střelou bez přípravy zužitkoval přesilovku.

Jenže dalším oknem ve vítkovické obraně se protáhl Brendl a už o 73 sekund později chladnokrevně vyrovnal.

Vítkovice, či Pardubice?

Podpořte oblíbený tým ve velkém sčítání hokejových fanoušků

Když hned v nástupu do třetí dvacetiminutovky projel středem kluziště Buchtele a zavěsil, těsného náskoku se opět zmocnili Východočeši.

Vydržel jim jen 41 sekund a Szturc ranou pod břevno znovu vyrovnal.

Zápas zvratů pak podtrhl svou druhou trefou Jan Káňa, který v 57. minutě do Píšova odpalu od branky strčil hůl a od ní se puk kuriózně dostal až za Růžičkova záda. V power play tři body pro Vítkovice potvrdil gólem do prázdné branky Rehák.

Mojmír Trličík (Vítkovice): "V první třetině jsme měli na víc, soupeř jen využil naši chybu. Ceníme si ale vítězství po výkonu, kdy hráči šli jasně na krev. Hráli jsme doma třetí zápas v řadě, což je při našem stylu, při kterém se doma snažíme nahánět soupeře, hrát aktivně a agresivně, strašně těžké. To se jednoznačně projevilo ve druhé třetině, kdy hráči šlapali vodu. Tohle vítězství je strašně cenné tím, že hráči šli na krev."

Ladislav Lubina (Pardubice): "Na nás se projevila únava z dlouhé série zápasů v říjnu. Myslím, že jsme doplatili na náročný program. Jinak zápas ovlivnila čtyři zbytečná vyloučení, kdy se hráči dopustili faulů v útočné třetině, což by se v tak vyrovnaném zápase stávat nemělo. Dva zákroky také byly potrestány gólem. Byli jsme absolutně neplodní v přesilových hrách. To byly dva rozhodující faktory."

Branky a nahrávky: 18. J. Káňa (Kudělka, Burger), 36. Walker (Sloboda, Pohl), 42. Szturc (Strapáč), 56. J. Káňa (Pohl, Burger), 60. Rehák (Burger, Štefanka) - 8. Brendl (Sičák), 37. Brendl, 42. Buchtele (Kousal, V. Kočí). Rozhodčí: Blecha, Trombík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 4 017. Třetiny: 1:1, 1:1, 3:1.

Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Sloboda, Rehák, Bartoň, Ovčačík - Ujčík, Burger, J. Káňa - Pohl, Húževka, Walker - Šedivý, Strapáč, Szturc - Pabiška, Štefanka, T. Káňa - od 21. min. navíc Kolouch. Trenéři: Trličík a Moták.

Pardubice: M. Růžička - Sičák, Kolář II, Píša, V. Kočí, Benák, Borer, Drtina - Kolář I, Koukal, Brendl - Bartek, Buchtele, Kousal - Sim, Elkins, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Rákos. Trenéři: Hynek a Lubina.