Vladimír Růžička právě dává gól Plzni

Vladimír Růžička právě dává gól Plzni | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Extralize vládne Plzeň, Kometa odvrátila ostudu. Sparta zničila Liberec

• 217
Hokejová extraliga má po 8. kole nového vládce. Je jím rozjetá Plzeň, která tentokrát zvítězila na ledě do té doby vedoucího Chomutova přesvědčivě 4:1. Západočeši tak potvrzují nejenom skvělou formu, ale také odhady, že budou černým koněm nového ročníku.

Druhá je Kometa, která odvrátila ostudu. Na ledě posledních Pardubic totiž prohrávala už 0:3, nicméně pak zabrala a pěti góly dokázala výsledek otočit. Brňané mají stejně bodů jako Plzeň, ale horší skóre.

Předposlední je Litvínov, ten potvrdil bídný vstup do sezony další porážkou, tentokrát nestačil v Mladé Boleslavi, kde padl 0:2.

Velkým překvapením kola je vítězství Olomouce 4:3 po nájezdech na ledě favorizovaného Třince. Podobně mnohé zaskočil úspěch Jihlavy, která zdolala Vítkovice 4:2. V souboji dvou propracovaných obran uspěl Zlín, jenž udolal Hradec Králové 2:1 po nájezdech.

V posledním duelu kola Sparta suverénně přejela Liberec 7:1. Další várka extraligových zápasů je na programu v neděli.

Připravujeme podrobnosti

Třinec - Olomouc 3:4N

Olomouci se povedlo vstát v Třinci překvapit. Byť dvakrát prohrávala. Poprvé na vedoucí trefu Rotha, jenž zamířil přesně k tyči, zareagoval Eberle pěkným průnikem a povedeným zakončením. A ač Roth za chvíli dostal domácí znovu do vedení, Hanáci se nesložili. Po změně stran vyrovnával Sundher a Laš dostal Olomouc ve třetí části dokonce do vedení. To sice nevydrželo dlouho, jenže v nájezdech nakonec skórovali jenom hosté.

Marek Zadina (Třinec): „Nezačali jsme moc dobře. Vstup do zápasu jsme si představovali jinak. Ale Olomouc hraje nepříjemný hokej, mají tam silné hráče vzadu. Nedají vám nic zadarmo, tlačí vás do rohů. Věděli jsme, že to bude náročné. Hlavní je, že jsme nevyužili přesilovky, které jsme měli. Navíc jsme při nich jednou i inkasovali, to by se nemělo stávat. To bylo asi rozhodující.“

Zdeněk Moták (Olomouc): „Z naší strany to byl podařený zápas. Hráli jsme zodpovědně, bojovně, podali jsme obětavý a poctivý výkon. Do první třetiny jsme vstoupili ustrašeně a myslím, že rozhodující vliv na vývoj celého utkání měla druhá třetina, kdy jsme udrželi oslabení. Bylo důležité, že jsme je ubránili a ještě v něm vstřelili gól. To bylo rozhodující. Musíme hráčům poděkovat za výborný výkon.“

Třinečtí hokejisté se radují z gólů s autorem trefy Vladimírem Rothem...
Olomoučtí útočníci Jan Eberle (vlevo) a Roman Vlach se radují z gólu

Branky a nahrávky: 6. Roth (Dravecký, Svačina), 13. Roth (Linhart, Cienciala), 48. Martin Růžička (Marcinko, Roth) - 12. Eberle (J. Galvas, Laš), 24. Sundher (L. Galvas, J. Galvas), 47. Laš (Vyrůbalík, J. Knotek), rozhodující sam. nájezd Sundher. Rozhodčí: Kalina, Kika - Rampír, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7, navíc Strapáč (Olomouc) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Třetiny: 2:1, 0:1, 1:1. Diváci: 4279.

Třinec: Hrubec - Adámek, Krajíček, Roth, Linhart, D. Musil, M. Doudera - Martin Růžička, Marcinko, Rákos - Irgl, Polanský, Adamský - Dravecký, Marosz, Svačina - Hrňa, Cienciala, O. Kovařčík. Trenéři: Varaďa a Zadina.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas - Sundher, J. Knotek, Laš - Eberle, Roman Vlach, Burian - Skladaný, Herman, Holec - Ostřížek, B. Mráz, Strapáč. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Mladá Boleslav - Litvínov 2:0

Vše podstatné se odehrálo už v první třetině. Domácí nasměroval k vítězství Klepiš, jenž tři vteřiny před koncem přesilovky trefil ranou z první přesně. A v čase 17:29 poté nově složená první formace Mladé Boleslavi ukázala, že by mohla fungovat skvěle. Posila Holík po přihrávce Musila také bez přípravy prostřelil gólmana Petráska. Severočeši se na odpověď ve zbytku zápasu nezmohli.

Patrik Augusta (Mladá Boleslav): „Vstup do zápasu se nám povedl a celá první třetina pak byla dobrá. Od druhé třetiny nám ale soupeř nedaroval ani metr ledu, což nám dělalo problémy. Dostali jsme se pod tlak v obranném pásmu, ale Maxwell všechno pochytal. Třetí třetinu už jsme odehráli tak, jak se má, když bráníte náskok.“

Darek Stránský (Litvínov): „Do zápasu jsme vstoupili špatně, hned jsme nabídli soupeři přesilovku a ten jí využil. Od té chvíle jsme byli na ledě ustrašení a z toho vyplynul i druhý gól. Od druhé třetiny jsme ale zlepšili pohyb, už jsme byli živější a přišly i šance, ale bohužel jsme neproduktivní. To se projevilo i ve třetí třetině, kdy už si Boleslav zkušeně hlídala výsledek a nám se to už do konce zápasu nepodařilo nastartovat. Ale alespoň nám dvě třetiny ukázaly, že máme na čem stavět. Bohužel však máme dneska nula bodů, takže musíme dál makat.“

Branky a nahrávky: 3. Klepiš (P. Holík, Stříteský), 18. P. Holík (P. Musil, Lenc). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Třetiny: 2:0, 0:0, 0:0. Diváci: 3621.

Mladá Boleslav: Maxwell - Eminger, Jan Hanzlík, Říha, Němeček, Stříteský, Hrdinka, Knot - Lenc, P. Holík, P. Musil - Valský, T. Knotek, Urban - Orsava, Žejdl, Klepiš - M. Procházka, Najman, Pacovský. Trenéři: P. Augusta, Ujčík a Žabka.

Litvínov: Petrásek - Baránek, Sörvik, L. Doudera, Gula, Dietz, K. Pilař, Z. Sklenička - Lukeš, Nejezchleb, Jánský - J. Černý, M. Hanzl, Matoušek - Trávníček, Válek, Jurčík - Doležal, Jícha, M. Hořava. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Jihlava - Vítkovice 4:2

Vítkovicím se povedlo v Jihlavě otočit na konci druhé třetině jednogólovou ztrátu a vypadalo to, že směřují k vítězství. Byl to omyl. Nejprve dorážkou vyrovnal Skořepa a v čase 57:50 strhl vedení na stranu domácích Seman. Byla to krásná akce po akci dva na dva. Definitivní podobu výsledku dal při power-play soupeře Hubáček do prázdné branky.

František Zeman (Jihlava): „Na tohle utkání jsme se připravovali celý týden. Když to řeknu naplno, tak jsme z dnešního zápasu neočekávali nic jiného než tři body. Jsme rádi, že se to povedlo. Do utkání jsme vstoupili fantasticky. Bohužel jsme nedali gól. Druhá třetina nám už delší dobu dělá problémy. Vítkovice toho využily a vyhrály ji. Síla a odhodlání v kabině ale byly obrovské. Jsem rád, že to hráči ve třetí třetině ukázali, výsledek zápasu otočili a že tři body zůstávají doma.“

Jakub Petr (Vítkovice): „Vývoj utkání ani jeho průběh nás nepřekvapil. My jsme na styl hokeje Dukly hráče přesně připravovali. Známe mentalitu tohoto týmu, oni za jakéhokoliv stavu hrají celoplošně agresivní hokej. V první třetině nám to dělalo problémy. Naopak ve druhé třetině jsme hru dokázali zrychlit a hodně času jsme strávili v útočném pásmu. Tam byl náš výkon solidní. Co se stalo ve třetí části, je přesně to, o čem jsem mluvil - o mentalitě jihlavské Dukly. Viděli jsme zápas se Zlínem, s Kometou, kde byli nepříjemným soupeřem i za nepříznivého stavu. Za třetí třetinu jsme si body určitě nezasloužili a nemohli jsme pomýšlet na vítězství.“

Branky a nahrávky: 25. M. Hlinka, 48. Skořepa (Suchánek), 58. Seman (Žalčík, De la Rose), 60. R. Hubáček (Jiránek)- 37. Olesz (Š. Stránský), 40. Olesz (D. Květoň, Trška). Rozhodčí: Pražák, Souček - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Třetiny: 0:0, 1:2, 3:0. Diváků: 3944.

Jihlava: Škarek - Suchánek, De la Rose, Půža, Šidlík, Ulrych, Bryhnisveen, Váňa - Jiránek, Skořepa, Macík - Rys, Čachotský, T. Kubalík - Anděl, M. Hlinka, Žálčík - Seman, R. Hubáček, Protasenja. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Vítkovice: Bartošák - Hrbas, Baranka, Sloboda, Klok, Trška, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Dej, Lev, Olesz - Kucsera, Š. Stránský, Szturc - Kurovský, Kolouch, P. Zdráhal. Trenéři: Petr a Trnka.

Chomutov - Plzeň 1:4

Vladimír Růžička právě vstřelil gól a chomutovští fanoušci jásají

Pro Chomutov se zápas vyvíjel dobře. Vytvářel si šance a jednu dokonce ve 12. minutě proměnil Růžička, který po přihrávce zpoza branky pohotově a přesně pálil. Jenže Plzeň ukázala sílu. Devátým gólem v sezoně vyrovnal kanonýr Kubalík a výsledek minutu před přestávkou otočil Mertl v přesilovce. Definitivně rozhodnuto bylo v 51. minutě, kdy přidal třetí gól Stach a za dvě minuty udeřil ještě Mertl.

Jan Šťastný (Chomutov): „Přivítali jsme velmi dobrého soupeře. Začátek utkání nám dělal velké problémy. Soupeř hodně bruslil a byl aktivní, jen díky brankáři Jánkovi Lacovi jsme neprohrávali. Oklepali jsme se a dali gól na 1:0, po čemž se hra srovnala. Klíčový moment byl, že Vojta Tomeček neproměnil nájezd. Kdybychom odskočili do dvoubrankového vedení, utkání by vypadalo jinak. Plzeň si následně vytvářela šance a dala nám lekci v zakončení. Soupeři musím pogratulovat, protože hrál výborně.“

Jiří Hanzlík (Plzeň): „Do utkání jsme výborně vstoupili. I přes obdržený gól jsme byli v celém zápase lepší a zaslouženě jsme vyhráli. Snažíme se hrát aktivně a v pohybu. Pokud budeme dnešní výkon opakovat, v každém zápase máme šanci na body.“

Branky a nahrávky: 12. V. Růžička ml. (V. Tomeček, Poletín) - 29. D. Kubalík, 39. Mertl (Čerešňák, Kindl), 51. Stach (Moravčík), 53. Mertl (Gulaš, Jones). Rozhodčí: Bejček, Hradil - Zíka, Klouček. Vyloučení: 4:4, navíc Valach (Chomutov) 10 min. Využití: 0:1. Třetiny: 1:0, 0:2, 0:2. Diváci: 5028.

Chomutov: J. Laco - Flemming, J. Mrázek, Valach, Grman, Slovák, Rašner, Szathmáry - Vondrka, Huml, Tomica - V. Tomeček, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Skokan, Poletín - Hlava, Chlouba. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Plzeň: M. Svoboda - Jones, Moravčík, P. Kadlec, D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán - Gulaš, Mertl, Indrák - Kindl, Stach, D. Kubalík - Kratěna, Kracík, Schleiss - P. Straka, Preisinger, Kodýtek - Hollweg. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Jiří Hanzlík a Čihák.

Zlín - Hradec Králové 2:1N

Nejvíce se diváci ve Zlíně bavili na začátku druhé třetiny. To nejprve dostal hosty do vedení Červený, jenž se trefil přesně pod víko. Jenže pak se nechal vyloučit jeho parťák Cingel a domácí rychle odpověděli - v přesilovce pálil přesně od modré Matějíček. Souboj dvou dobře bránících mužstev tak dospěl až do samostatných nájezdů, v nichž byl úspěšný jediný střelec - domácí Bukarts.

Robert Svoboda (Zlín): „První třetina byla z naší strany nervózní. Ve druhé části to začalo být zajímavější, mohli jsme využít ještě přesilovky, ale povedla se nám proměnit jenom jedna. Byl to bojovný zápas a pro nás jsou dva body velmi cenné.“

Pavel Hynek (Hradec Králové): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, ale nedali jsme gól. Ve druhé třetině byli aktivnější domácí, byl to bojovný zápas. Myslím si, že bod pro oba týmy po 60 minutách byl spravedlivý. Na obou stranách byli parádní gólmani, jenom nás trochu mrzí, že jsme v prodloužení neproměnili přesilovku.“

Zlínský Dalibor Řezníček a Lukáš Cingeľ z Hradce v souboji o puk

Branky a nahrávky: 22. Matějíček (Honejsek, Freibergs), rozhodující sam. nájezd Roberts Bukarts - 21. Červený (Vopelka, P. Koukal). Rozhodčí: Horák, Hejduk - Ganger, V. Hanzlík. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Třetiny: 0:0, 1:1, 0:0. Diváci: 3813.

Zlín: Kašík - Matějíček, Řezníček, Ferenc, Freibergs, Padrnos, Valenta, T. Horák - D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts - Okál, Popelka, O. Veselý - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - Rihards Bukarts, Fryšara, Illo. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Hradec Králové: Rybár - Cibulskis, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Pláněk, Vydarený, Rosandič - Vopelka, P. Koukal, Červený - J. Bednář, Kukumberg, Cingel - Köhler, Dragoun, Šimánek - Jarůšek, Zigo, J. Dvořák. Trenéři: V. Sýkora, Hynek, T. Martinec.

Pardubice - Kometa 4:5

Pardubice si lepší vývoj utkání nemohly přát. Do vedení je dostal na konci první třetiny Vondráček a po změně stran přidali další dva góly Treille a Quenneville. Jenže Brno se nevzdalo a nakonec zápas senzačně otočilo. Nezlomila ho ani trefa Sýkory, jenž dával na začátku třetí třetiny 4:2. Vítězný gól vstřelil hostující Mallet v čase 57:19. Pardubičtí fanoušci se zlobili, protože mu předcházel zásah sudího, po němž se Kometa dostala do přečíslení.

Pavel Marek (Pardubice): „Utkání jsme dnes měli rozehrané výborně, chtěli jsme urvat tři body za každou cenu, ale výpadky v koncentraci nás stály celý zápas.“

Kamil Pokorný (Kometa): „První třetina byla z naší strany taková vlažná, ale soupeř také nehrál moc aktivně, takže to vypadalo na 0:0, ale bohužel jsme dostali v závěru gól. Třináct minut druhé třetiny jsme pak nehráli dobře. Soupeř se dostal do tlaku a šel do tříbrankového vedení. Tam jsme byli hodně pozadu, ale zvedli jsme se a posledních šest minut jsme se nastartovali, dali na 3:2 a měli další šanci. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že vývoj otočíme, ale nastala tam komplikace, když se Pardubice po protiútoku dostaly do dvoubrankového vedení. Nakonec jsme v závěru využili takového pardubického rozpoložení a ten zápas jsme otočili, ale byla tam spousta chyb. Jsme rádi hlavně za tři body.“

Branky a nahrávky: 20. Vondráček (Tomášek), 26. S. Treille (Tomášek), 30. Quenneville (P. Sýkora, Rolinek), 42. J. Sýkora (Rolinek, Bojko) - 32. Haščák (T. Svoboda, O. Němec), 37. T. Svoboda (Zaťovič, M. Erat), 46. Zaťovič (M. Erat), 55. H. Zohorna, 58. Mallet (Nahodil, Malec). Rozhodčí: Šír, M. Sýkora - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:5, navíc Kacetl (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Třetiny: 1:0, 2:2, 1:3. Diváci: 7755.

Pardubice: Kacetl - Wishart, Cardwell, Trončinský, Hunkes, Čáslava, Mojžíš, Ščotka - Vondráček, Tomášek, S. Treille - J. Sýkora, Bojko, Rolinek - P. Sýkora, Poulíček, Perret - Quenneville, Dušek, M. Kaut. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Kometa: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Malec, Bartejs - M. Erat, J. Hruška, Zaťovič - Haščák, V. Němec, T. Svoboda - Vincour, L. Čermák, Dočekal - H. Zohorna, Nahodil, Mallet. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

Souboj před pardubickou brankou

Sparta - Liberec 7:1

Sparťanskou jízdu odstartoval v čase 12:16 Pech, jenž po drtivém tlaku v přesilovce trefil horní růžek branky. Po něm se prosadil Smejkal kuriózním nahozením od modré, které propadlo gólmanu Willovi do sítě, a Reichenberg. Ve druhé části se obrázek hry nezměnil a Pražané přidali další tři branky. Nejhezčí vstřelil Kudrna, jenž ve vlastním oslabení ujel do úniku a vychutnal si gólmana Stezku (vystřídal Willa) kličkou ala Forsberg. Chvílemi to byla exhibice, Liberec ale ve třetí části inkasoval už jen jednou.

Jaroslav Nedvěd (Sparta):Odehráli jsme dva předchozí zápasy v Hradci a v Brně velmi dobře a chtěli jsme na to navázat. V Brně jsme sice prohráli, ale výkon tam byl opravdu dobrý. Pár věcí jsme trošku změnili a začíná nám to fungovat. Dnes jsem strašně rád za kluky, že po takové dvouměsíční předehře to z nich konečně začalo lítat ven a měli z hokeje zase radost. Užili jsme si ten zápas všichni včetně diváků úplně naplno. Budeme slavit do půlnoci a od zítřka se budeme připravovat na další zápas. Jedeme v neděli do Olomouce, abychom na tento výkon navázali a nebylo to takové to svatba - pohřeb.“

Filip Pešán (Liberec): „Myslím si, že výsledek je pro nás krutý. Bojovali jsme do prvního inkasovaného gólu. Udělali jsme ale zbytečný faul a dostali jsme na 0:1. Z toho stavu se nám od začátku sezony moc nedaří se zvednout a Sparta potom přidala další branky. Dala tři góly v přesilovkách a byla maximálně efektivní. Hrála potom s velkým přehledem po zbytek zápasu. My jsme nechtěli složit zbraně a myslím si, že jsme je ani nesložili. Zlobili jsme i za toho velmi nepříznivého, až trapného stavu až do konce. Jsem rád, že jsme aspoň vstřelil branku, což pro nás může být aspoň odraz do domácího zápasu s Pardubicemi.“

Branky a nahrávky: 13. Pech (Kalina, Forman), 17. Smejkal (Nedomlel, Pech), 20. Reichenberg, 29. Říčka (Reichenberg), 31. A. Kudrna (T. Pavelka), 34. Černoch (Uher), 43. Forman (Pech, Kalina) - 55. Ordoš (Pyrochta). Rozhodčí: Pešina, Hribik - Frodl, Špůr. Vyloučení: 7:5, navíc Nedomlel (Sparta) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Třetiny: 3:0, 3:0, 1:1. Diváci: 8032.

Sparta: Aittokallio - T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Zámorský, Nedomlel, Kalina, J. Mikuš - Forman, Reichenberg, Říčka - Klimek, P. Vrána, J. Hlinka - Smejkal, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Černoch, Uher. Trenéři: Kalous a J. Nedvěd.

Liberec: Will (21. Stezka) - Pyrochta, Ševc, Plutnar, Jánošík, Kolmann, Derner, od 41. navíc Havlín - Bakoš, Bulíř, Jakeš - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - J. Stránský, Vantuch, Ordoš - Hrabík, D. Špaček, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a Mlejnek.