Zlínský Rihards Bukarts slaví gól v síti Litvínova.

Zlínský Rihards Bukarts slaví gól v síti Litvínova. | foto: ČTK

Chomutov poprvé padl, Zlín slaví. Pardubice zvládly přestřelku s Duklou

• 45
Neporazitelnost Chomutova po 6. kole hokejové extraligy nevydržela. Jeho bilanci pokazily Vítkovice, které vedoucí tým tabulky přehrály 2:1 po prodloužení. Zlínští hokejisté ukončili domácí trápení, když díky těsné výhře nad Litvínovem 3:2 získali první body od úvodního kola.

A to nebyla jediná extraligová „poprvé“. Plzeň až na třetí pokus dokázala vybojovat vítězství na kluzišti soupeře. V Mladé Boleslavi přitom prohrávala, následně přišla o těsný náskok. O výhře 3:2 tak rozhodl až v prodloužení produktivní Milan Gulaš.

Na vítězné vlně se veze hradecký Mountfield. Svěřenci Václava Sýkory se nenechali složit vedením Olomouce a na Hané díky třem trefám v posledním dějství zvítězili 3:1.

Na zápas jihlavské Dukly v Pardubicích nebudou v dobrém vzpomínat oba brankáři, Ondřej Kacetl a Jakub Škarek. Dynamo ztratilo tříbrankové vedení, v závěru si ho ale vzalo zpět a po výhře 7:5 slaví po třech zápasech zisk bodů.

Zlín - Litvínov 3:2

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Zlínský strašák v podobě domácí gólové bezmoci byl zažehnán v šesté minutě, kdy se trefil domácí Rihards Bukarts. Ranou od modré propálil vše, co mu stálo v cestě, následně si Berani udrželi střeleckou převahu po celé první dějství. V tom druhém však vzalo za své, když Severočeši srovnali ve vlastním oslabení. Martin Hanzl zaskočil Kašíka, kdy pohotově obkroužil branku a zasunul kotouč vedle brankářova levého betonu.

Zlínští se však radovali ze znovunabytého vedení díky gólu druhého z bratří Bukartsů. Roberts si vyměnil puk s Ondráčkem a zakončení za rozhozeného Kantora nebylo pro Lotyše těžkým úkolem. Dramatický závěr přineslo vyrovnání Františka Lukeše a všichni na stadionu Luďka Čajky očekávali prodloužení. Jenže v poslední minutě se prosadil domácí Kubiš a dopřál tak Beranům první domácí body.

Martin Hamrlík (Zlín): „V první třetině jsme byli trochu lepší a zaslouženě jsme šli do vedení. Ve druhé části se to ale srovnalo, našim kiksem jsme Litvínov dostali do zápasu a pak už to bylo vyrovnané. Možná měl soupeř i víc šancí než my, ale my jsme byli šťastnější. Máme tři body, došli jsme k nim, ani nevíme jak. Kluci zabojovali, snad se jim zvedne psychika.“

Radim Rulík (Litvínov): „Dostali jsme zbytečné branky a dalo se jim předejít. První gól byla špatná organizace, ten druhý zase brejk, na což jsme se upozorňovali. Nedostřídali jsme a soupeř nám ujel. Postupně jsme se dostávali do zápasu, vsadili jsme na aktivitu a zaslouženě vyrovnali. Závěr zápasu jsme ale nezvládli a hrubá chyba v obranném pásmu dala soupeři možnost rozhodnout. Je to velká škoda.“

Branky a nahrávky: 6. Rihards Bukarts (Illo), 46. Roberts Bukarts (J. Ondráček), 60. Kubiš - 27. M. Hanzl (J. Černý), 57. F. Lukeš (V. Hübl). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Třetiny: 1:0, 0:1, 2:1. Diváci: 4 308.

Zlín: Kašík - Matějíček, Řezníček, Ferenc, Freibegs, Padrnos, Žižka, Valenta - J. Ondráček, P. Sedláček, O. Veselý - D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts - Kubiš, Popelka, Klhůfek - Rihards Bukarts, Fryšara, Illo. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Litvínov: Kantor - Sörvik, Dietz, Gula, L. Doudera, K. Pilař, Baránek, Z. Sklenička - Jánský, V. Hübl, F. Lukeš - Matoušek, M. Hanzl, J. Černý - Jurčík, Válek, Trávníček - Nicholls, M. Hořava, Nejezchleb. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Chomutov - Vítkovice 1:2 po prodl.

Výrazná střelecká převaha se lídrovi tabulky z Chomutova nezúročila. Hlavním důvodem byl vítkovický brankář Patrik Bartošák, který celkem lapil 27 střel. Utkání, v němž trestné minuty létaly na obou stranách, přineslo první branku až na konci druhé periody. Roman Szturc nahrál v brejku, kde čekal Patrik Zdráhal. Ten zakončil kličkou do forhendu a gólmana Laca překonal v pádu.

Piráti tak museli ještě více zabrat, aby se vyhnuli první letošní porážce, jenže nejblíže gólu byli jen při Vondrkově tyčce. Bartošákovo kouzlo konečně prolomil až Jaroslav Mrázek, i když opět za zvuku tyče. Puk se ale po prudké ráně od modré čáry odrazil do vítkovické sítě a skóre bylo srovnané. Rozuzlení tak přineslo až prodloužení, v němž využil pozorného Romanova pasu Radoslav Tybor a trefil bod navíc pro Vítkovice.

Petr Martínek (Chomutov): „Chtěli jsme navázat na výborné utkání v Brně, ale začátek od nás nebyl kvalitní. Měli jsme horší pohyb, což se později zvedlo. Ve druhé třetině bylo parádně ubráněné oslabení tři na čtyři. Na druhou stranu bylo špatně, že jsme nevyužili dvojnásobnou přesilovku. Ve třetí třetině jsme začali více bruslit, napadat a nedávali hostům tolik prostoru. Škoda nevyužité šance Michala Vondrky a také několika v prodloužení. Bylo to vabank. Vyzdvihl bych výkony obou brankářů, kteří odehráli výborné utkání.“

Jakub Petr (Vítkovice): „Věděli jsme, ke komu přijíždíme. Chomutov je jeden z top týmů extraligy a víme o jeho síle. Chtěli jsme získat body a přerušit jejich super šňůru, ale pro mě bylo už před zápasem důležité hlavně to, jakým hokejem se budeme prezentovat. Mrzí mě úsek, kdy jsme vypadli z role. Při takovém vývoji jsme mysleli na tři body, ale musíme být skromní, i dva jsou pro nás velkým úspěchem. A nějaká ta pochvala proto v kabině také zazněla.“

Na vítkovickém brankáři Patriku Bartošákovi si ustlal obránce Jan Výtisk.
Chomutovský Jaroslav Mrázek (vlevo) nahání Petra Koloucha z Vítkovic.
Brankář Vítkovic Patrik Bartošák vyráží střelu Dávida Skokana z Chomutova.

Branky a nahrávky: 48. J. Mrázek (V. Tomeček) - 40. P. Zdráhal (Szturc), 63. Tybor (O. Roman). Rozhodčí: Pavlovič, Hodek - J. Ondráček, D. Hynek. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 0:1. Diváci: 4 445.

Chomutov: J. Laco - Flemming, J. Mrázek, Valach, Dlapa, Slovák, Rašner, Grman - Vondrka, Huml, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - V. Tomeček, Chlouba, Koblasa - Hlava, Lauko, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Vítkovice: Bartošák - Baranka, Hrbas, Sloboda, Klok, Trška, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Dej, Lev, Olesz - P. Zdráhal, Kolouch, Kucsera - Szturc, Š. Stránský, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Mladá Boleslav - Plzeň 2:3 po prodl.

Po několika nadějných šancích na obou stranách přišla trefa z hole mladoboleslavského Jakuba Orsavy. Domácí útočník využil přihrávky po kličkované Lukáše Žejdla a poslal puk z první do odkryté Svobodovy branky. Nejproduktivnější celek ligy z Plzně ale dokázal zanedlouho vyrovnat. Po vytrvalém tlaku našel Kracík od zadního mantinelu najíždějícího Kratěnu a zkušený útočník střelou švihem překonal Růžičku.

V polovině zápasu navíc otáčel plzeňský kanonýr Dominik Kubalík a rázem bylo vše naopak. Dvě a půl minuty před koncem ovšem srovnal Lukáš Žejdl, který za pomoci spoluhráčů procpal puk za ležícího Svobodu. V Mladé Boleslavi tak muselo dojít na prodloužení, v němž byli šťastnější hosté. Milan Gulaš si po Mertlově pasu vychutnal gólmana Jana Růžičku a rozhodl o prvním plzeňském triumfu na ledě soupeře.

Patrik Augusta (Mladá Boleslav): „Musíme respektovat sílu dnešního soupeře. Kladnou věcí je, že se nám podařilo vyrovnat po odvolání brankáře. Ale ten bod navíc nám pak soupeř sebral. My jsme v tu chvíli poslali na led tři útočníky, protože jsme nechtěli prodloužení odbránit. Chtěli jsme ho vyhrát.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Trošku sice zamrzí ztráta bodu ve třetí třetině, ale s dvěma body jsme spokojení. Herní projev byl také relativně dobrý, ještě hra z obrany nám trošku hapruje. Proti Boleslavi to rozhodně dnes nebylo jednoduché, ale odvážíme si dva body.“

Momentka z utkání 6. kola extraligy mezi Mladou Boleslaví (v tmavém) a Plzní.

Branky a nahrávky: 7. Orsava (Žejdl), 58. Žejdl (Urban, Orsava) - 15. Kratěna (Kracík), 34. D. Kubalík (D. Kindl, Jones), 63. Gulaš (Mertl). Rozhodčí: M. Petružálek, Pražák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:6 navíc M. Látal a Orsava (oba Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:0. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:1. Diváci: 3 389.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Eminger, Jan Hanzlík, Říha, Hrdinka, Knot, Němeček, Pastor - M. Procházka, P. Musil, Lenc - Valský, Klepiš, Urban - Orsava, Žejdl, M. Látal - Kousal, Najman, Pacovský. Trenéři: P. Augusta, Ujčík a Žabka.

Plzeň: M. Svoboda - Moravčík, Jones, D. Sklenička, Kadlec, Pulpán, Čerešňák - P. Straka, Mertl, Gulaš - D. Kubalík, Stach, D. Kindl - Schleiss, Kracík, Kratěna - Vracovský, Preisinger, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Jiří Hanzlík a Čihák.

Olomouc - Hr. Králové 1:3

Hradečtí po mizerném stratu sezony našli formu a hodlali ji potvrdit také na ledě Olomouce. Jenže domácí tým Východočechy zaskočil v oslabení, když Sedláčka propálil z velké vzdálenosti střelou příklepem Vilém Burian.

Třetí třetina ovšem patřila Hradci, za nějž hned zkraje dějství vyrovnal po zmatcích před Konrádem Zigo. Vedoucí gól hostí doslova vybojoval Lukáš Vopelka, který pracně vyšťoural puk z výstroje olomouckého gólmana a zasunul jej do branky. Pojistku přidal do prázdné kasy veterán Jaroslav Bednář.

Zdeněk Venera (Olomouc): „Prohra nás mrzí, měli jsme to přitom dobře rozehrané. Dali jsme gól ve druhé části, kdy byli hosté aktivnější. Utkání rozhodly dva rychlé góly ve třetí části. Pak jsme měli velké šance, třikrát na nás zívala branka, ale nedokázali jsme už skórovat. Na jeden gól se doma nevyhrává. Obě branky jsme navíc dostali z předbrankového prostoru, tam to musí obránci čistit.“

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Jeli jsme sem s respektem, vzhledem k výsledkům Olomouce, která dva zápasy nedostala gól. A tak se to odvíjelo první dvě třetiny, kdy jsme se nemohli prosadit proti výborně zorganizované obraně domácích. Inkasovali jsme navíc při vlastní přesilovce. Hodně důležitý byl brzký gól ve třetí třetině, po kterém jsme hned přidali druhý. Se štěstím a bojovností jsme v duelu ubránili tři body.“

Olomoucký Jakub Herman (v červeném) ujíždí Dominiku Graňákovi z Hradce.
Mislav Rosandič z Hradce (v bílém) doráží na olomouckého soupeře.

Branky a nahrávky: 27. Burian (Herman) - 41. Zigo (Jarůšek), 46. Vopelka (Graňák, Cingel), 60. Jaroslav Bednář. Rozhodčí: Pešina, Šír - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 1:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Třetiny: 0:0, 1:0, 0:3. Diváci: 4 006.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Ondrušek, Houdek, L. Galvas, J. Galvas, Dujsík - Buc, J. Knotek, Laš - Eberle, Roman Vlach, Burian - Skladaný, Herman, Holec, - Jergl, Rác, Strapáč. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Hradec Králové: J. Sedláček - Cibulskis, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Pláněk, Vydarený, Rosandič - Jaroslav Bednář, Džerinš, Červený - Jarůšek, Koukal, Cingel - Köhler, Zigo, Šimánek - J. Dvořák, Kukumberg, Vopelka. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Pardubice - Jihlava 7:5

Pardubice představily před několika dny novou defenzivní dvojku Mojžíš – Hunkes, jenže ti si vstup do utkání jistě představovali jinak. Právě nové posily byly na ledě při prvním inkasovaném gólu již ve druhé minutě. Tomáš Mojžíš si ale dluh vůči příznivcům odpracoval, když navázal na trefy Petra Sýkory a Sachy Treilleho. Poté, co přidal gól z dorážky ještě Ján Sýkora, měly Pardubice na své straně pohodlný tříbrankový náskok.

Dynamo však nezřídka ztrácí i větší vedení, čehož Jihlava využila brankami Hubáčka, Semana a Diviše. Na začátku třetího dějství tak byli domácí fanoušci jako na trní, radost jim udělal dorážkou za Škarka David Tomášek. Ten se trefil ještě jednou, to když zvyšoval už na 7:4. Dukla sice provedla kosmetickou úpravu skóre, na rozdělení bodů to ovšem nezměnilo.

Miloš Holaň (Pardubice): „Hráli jsme o šest bodů, protože Jihlava je soupeř, se kterým se budeme bít o pozice v tabulce. Ze začátku jsme zápas zvládali dobře, i když nás trošku zmrazil rychlý gól. Naštěstí jsme se ob střídání vrátili do hry vyrovnávací brankou a pak jsme dominovali. Měli jsme spoustu příležitostí, za stavu 4:1 jsme trochu odkopli štěstí, protože jsme neproměnili šanci na pátý gól a po chybě naopak inkasovali na 4:2. Pro diváky to musel být skvělý zápas, pro trenéry už tolik ne, ty infarktové stavy nebyly jednoduché. Musím pochválit mužstvo, že to zvládlo i po tom vyrovnání na 4:4. Stáhli jsme sestavu na tři útoky, mělo to efekt, ale stále tam bylo spoustu chyb. Každopádně máme to, co jsme chtěli.“

Petr Vlk (Jihlava): „Do utkání jsme vstoupili dobře, ale po vlastních chybách jsme nechali soupeře odskočit. Nesmírná bojovnost a ochota pracovat nás sice dovedla k vyrovnání. Jenže opět přišly tři individuální chyby, po kterých se Pardubice znovu dostaly do vedení. Naše branka na 7:5 už jen korigovala stav. Soupeři musím pogratulovat, ale je potřeba říct, že na pět gólů venku nevyhrát, to je od nás špatné.“

Pardubický bek Tomáš Mojžíš (vestoje) blokuje pokus Lukáše Žálčíka z Jihlavy.

Branky a nahrávky: 3. S. Treille (Tomášek, Trončinský), 7. P. Sýkora (Perret, Bojko), 10. Mojžíš (Hunkes, Poulíček), 13. J. Sýkora (Rolinek), 49. Tomášek (Vondráček, Treille), 52. M. Kaut (Wishart, Cardwell), 55. Tomášek (Cardwell, Wishart) - 2. Žalčík (J. Zdráhal), 15. R. Hubáček (De la Rose), 37. F. Seman (Jiránek, De la Rose), 42. Diviš (Žálčík, Anděl), 58. Rys. Rozhodčí: R. Svoboda, Hribik - Frodl, Komárek. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:0. Třetiny: 4:2, 0:1, 3:2. Diváci: 7 277.

Pardubice: Kacetl - Wishart, Cardwell, Trončinský, Čáslava, Hunkes, Mojžíš, Holland - J. Sýkora, Dušek, Rolinek - M. Kaut, Tomášek, S. Treille - P. Sýkora, Bojko, Perret - Vondráček, Poulíček, M. Beran. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Jihlava: Škarek - De la Rose, Suchánek, Šidlík, Bryhnisveen, J. Zdráhal, D. Kajínek, Váňa - T. Kubalík, R. Hubáček, Jiránek - Čachotský, F. Seman, Rys - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Macík, Diviš, Protasenja. Trenéři: Vlk a F. Zeman.