Dřevěné a kompozitové hole: jaké zvolit?

  • 8
Pro laika je to pořád jenom kus dřeva. Kdo má ale k hokeji blíž a hraje jej alespoň na amatérské úrovni, ví, že hokejky jsou dnes o zcela něčem jiném. Mnoho hokejistů si pohrává s myšlenkou nákupu celokompozitové hole a v hlavě se jim honí otázka: Stojí za ty peníze? Podívejme se blíž do světa holí, jejich vlastností, výhod jedněch proti druhým a naopak.

Kdo dnes zvažuje koupi nové hole má vlastně tři možnosti. Koupit si hůl dřevěnou, koupit si shaft a k němu čepel, nebo si pořídit hokejku celokompozitovou.

Dřevěné hokejky

Hrálo se s nimi vždy, hraje se s nimi nyní a pravděpodobně ještě několik let hrávat bude. Jednoznačnou výhodou je cena, která se pohybuje mezi 400 a 1500 Kč.

Záleží na typu a především značce. Kvalitní dřevěnou hůl pořídíte za cca 600 korun, „legendární“ titanka 4020 se prodává zhruba mezi 900 a 1000Kč.

Amatérskému hráči vydrží jedna hůl na rok i déle, lepšímu amatérskému hráči stačí na sezónu cca 5 holí. Většina se pohybuje někde mezi. V nejvyšších ligových soutěžích se tyto počty berou na desítky na jednoho hráče.

Nová móda celokompozit

V roce 1980 přišla na trh novinka, aluminiová hůl. Tedy jakýsi hybrid hliníku a dřeva. Vývoj šel kupředu a celokompozitové hole z materiálů jako Karbon, Kevlar, které se používají nyní, se objevily v roce 1990.

Samozřejmě dnes je vývoj zcela jinde, tak jako se vším hokejovým vybavením, ať sáhnete na jakýkoliv kus výstroje, je vše lehčí, lépe chráněno, odolnější...

Co to vlastně je ten celokompozit?

Není celokompozit, jako celokompozit. Materiálem je epoxidovaná matrice s uhlíkovými, grafitovými, kevlarovými, titanovými či skelnými vlákny. Jednoduše se dá říct, že čím více skelných vláken, tím je hůl méně kvalitnější. Čím více karbonu, tím je pak hůl kvalitnější.

Tedy pevnější, odolnější atd. Přesnou technologii a novinky si samozřejmě každý výrobce chrání. Přesný počet karbonových pásků v holi a návod, jak si celokompozitku upéct doma v troubě proto na internetu nehledejte.

Výhody a nevýhody celokompozitových hokejek

Jednoznačnou výhodou je váha a rychlost střelby. Váha dnešní kompozitové hole se pohybuje okolo 400 – 450 gramů. Čím se však stal tento nástroj tak používaným, je rychlost střelby.

Srovnáte-li dřevěnou a celokompozitovou hůl při střelbě, každý hráč a především brankář vám řekne, že tak, jak to lítá nyní to ještě nelétalo. Při dotyku hole s ledem, se hůl ohne, nahromadí se v ní energie, která se při výstřelu puku uvolní a dodá mu razanci a rychlost.

Jde o stejný efekt, jako u dřevěné hole, jenom díky lepšímu materiálu je vypružení hole podstatně efektivnější a puk letí značně rychleji.

Vzhledem k tomuto faktu, jsou dnes celokompozitové hole nejpoužívanější na profesionální úrovni a hraje s nimi naprostá většina hokejistů.

Další výhodou je rovněž větší výdrž hole. Jestliže dříve hráč zlomil za sezonu jedenáct dřevěných holí, dnes zlomí tak tři kompozitky. Samozřejmě záleží na úrovni, dnešní hokejisté jsou schopni polámat dvanáct celokompozitových holí za sezónu, ale také pětadvacet a více.

Amatér, který řeší dilema nákupu celokompozitové hole počítá se dvěma faktory. Dřevěná mne vyjde na pár stovek, celokompozitová bude stát v průměru pět tisíc. Stojí to za to? Vydrží to?

Jak již bylo řečeno, celokompozitová hůl vydrží podstatně více, střela s ní létá rychleji, ale není nerozbitná ba naopak. Ideální pro střelu, - nevhodná na sekání a podobné praktiky.

Co celokompozitová hůl vydrží a kdy se láme?

Konstrukce hole je ideálně dělaná pro větší rychlost, navíc ji při střele nezlomíte tak často jako hokejku dřevěnou. Má podstatně vyšší torzní i podélnou tuhost. Nemiluje však údery, tečování střel apod. Jedna z vlastností karbonu je relativní křehkost a to samozřejmě platí i pro vaši hokejku.

Jestliže vám přes ní někdo sekne a padne hrana na hranu máte po zábavě. Mnohdy se zlom neprojeví hned, ale při první střele vám odpadne polovina hokejky. Proto, když v televizi vidíte hráče zlomit hůl při nahazování puku, stoprocentně se to nestalo v okamžiku, který vidíte, ale o pár vteřin dříve v souboji u mantinelu a podobně.

Vzhledem k těmto faktům se na zlomení hole nikdy nevztahuje záruka. Vytvořit odolnou hůl, která odolá výbuchu zlosti, radosti či souboje by bylo nereálné a finančně ve zcela jiných dimenzích.

Jestliže se tedy rozhodnete investovat větší peníze, dostanete hůl hezčí, lehčí, odolnější, s podstatně rychlejší střelou. Budete-li mít štěstí hůl vám vydrží delší dobu než hůl dřevěná a v konečném důsledku ušetříte i finance, nebo se dostanete na stejnou částku, jako při nákupu více dřevěných holí. Budete-li mít smůlu, hůl vám přerazí spoluhráč hned při prvním večerním sranda mači.

Kromě zmíněných výhod, je také třeba ještě zmínit možnosti pogripování hole. Tedy pogumování žerdi zajišťující drsnost. Hůl vám v rukou nebude klouzat.

Častým neduhem dřevěné hole, je rozmočení čepele, změknutí, rozštípnutí, nebo při šlápnutí soupeřovou bruslí. Poté je mnohdy hokejka dále nepoužitelná. Všechny tyto nevýhody rovněž celokompozitová hůl odstraňuje a i šlápnutí bruslí odolá neporovnatelně lépe.

Jakou hůl tedy vybrat?

Závěrem lze dodat ještě dvě základní kritéria, ať již kupujete hokejku z jakéhokoliv materiálu. Vždy se orientujte dvěma základními parametry. Tvrdostí hole a typem zahnutí čepele.

Jaké zahnutí čepele Vám vyhovuje musíte vědět pouze vy sami, jestliže nevíte, kupte si nějaký běžný ohyb a příště již budete vědět, zda-li Vám puk lítá moc nahoru a potřebujete menší vrtuli či naopak. Druhým faktorem je tvrdost hole. Pro spoustu hráčů parametr nepodstatný, pro jiné velice důležitý.

Každá hokejka má na sobě vyjádřenu tvrdost, tedy jak lehce se prohne. Nejčastěji je tvrdost vyjádřena číslem, 50 – 80 flex pro juniory, tvrdosti od 90 a výše potom pro seniory. Čím vyšší číslo, tím tvrdší hůl. Můžete se rovněž setkat s označením X-Stiff, XX-Stiff, XXX … Tvrdost vyjádřena počtem X.

Obecně lze říci, že měkčí hole užívají útočníci střílející švihem, tvrdší potom obránci často střílející nápřahem od modré. Správnou tvrdost Vám však již jistě poradí každý správný prodejce.


Minulý článek: Kolik stojí vybavení pro hokejové brankáře

Příště: Vše o tepelně tvarovatelných bruslích

                                                                                           Bc. Tomáš Mišik
Autor je majitelem jednoho z největších hokejových obchodů v České republice  www.iceshop.cz a odborníkem přes brankářskou výstroj; podílí se rovněž na vývoji a inovaci produktů.

Hokejové hole

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.