Kladenský Jan Kloz se proplétá mezi Michalem Hlinkou (vlevo) a Davidem Kajínkem...

Kladenský Jan Kloz se proplétá mezi Michalem Hlinkou (vlevo) a Davidem Kajínkem z Jihlavy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vary jsou po výhře v čele baráže, Jihlava i Litvínov znovu prohrály

• 99
V 7. kole baráže o hokejovou extraligu triumfovali oba adepti na postup z 1. ligy. Litvínov prohrál podruhé za sebou a zůstává na posledním místě, naopak Karlovy Vary se výhrou 5:1 vyšvihly na vedoucí příčku. Dukla ztratila už třetí zápas v řadě a po prohře s Kladnem 0:2 spadla z prvního na třetí místo.

Litvínov - K. Vary 1:5

Litvínovská domácí mizérie pokračuje, i když to tak po úvodní třetině ještě nevypadalo. První velkou příležitost skórovat měl karlovarský Vrdlovec, přesilovkovou akci ale nedokázal zakončit přesně. Na druhé straně sice Závorka nejprve vychytal Šestáka, dorážka Černého už však byla nad jeho síly.

Tím ale mohla radost Vervy skončit. Hned v úvodu druhého dějství tečoval Gríger střelu od modré čáry a srovnal. O minutu později lovil Petrásek kotouč z branky podruhé, když inkasoval po sólu Stloukala.

Další políček zasadil domácím Rachůnek, a když nedokázal z trestného střílení snížit Hanzl, litvínovská frustrace rostla. Pracovní doba brankáře Petráska skončila po brejku Varů, na jehož konci stál přesně pálící Vrdlovec, který zvyšoval už na 4:1.

V závěru si Litvínov dokázal vypracovat tlak, proti pokusům domácích střelců ale zasahoval pozorný Závorka. Severočeši podlehli na domácím ledě potřetí v řadě.

Litvínovský Viktor Hübl slaví gól v síti Karlových Varů.
Karlovarský Petr Stloukal slaví gól v síti Litvínova.
Litvínovský trenér Jiří Šlégr po prohře

Jiří Šlégr (Litvínov): „Byli jsme rádi, že jsme dali konečně první branku, ale asi nás to uspokojilo. Ve druhé části jsme totálně propadli. Dostat čtyři branky za třetinu, to se těžko otáčí. Těžko se mi to hodnotí, hosté vyhráli zcela zaslouženě.“

Tomáš Mariška (Karlovy Vary) „Nevstoupili jsme do utkání dobře. Na hokejkách jsme měli zbytečnou nervozitu a přeskakovaly nám kotouče. O přestávce místo bouřky jsme spíše hráčům říkali, že umí hrát, ať jsou v klidu. Jsem velmi rád, jakým způsobem jsme ve druhé třetině hráli. Tím jsme si utkání dostali na naší stranu. Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, kteří nám tady vytvořili domácí atmosféru. Dnes byly důležité dva faktory - brankář Závorka a neskutečná chuť týmu zvítězit.“

Branky a nahrávky: 14. J. Černý (Šesták, Gerhát) - 21. Gríger (Plutnar, O. Beránek), 22. Stloukal, 25. T. Rachůnek (Kovačevič, Flek), 36. Vrdlovec (Kverka, Plutnar), 43. Šik (Kovačevič). Rozhodčí: Kika, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 874.

Litvínov: Petrásek (36. Kantor) - Baránek, Sörvik, Hunkes, Iberer, Frolo, Šesták, L. Doudera - M. Hanzl, J. Mikúš, J. Černý - Gerhát, V. Hübl, F. Lukeš - Matoušek, Řehoř, Trávníček - Jícha, Válek, Jurčík. Trenéři: Šlégr, Weissmann, Skuhrovec a D. Stránský.

Karlovy Vary: Závorka - Šafář, Podlipnik, Plutnar, M. Rohan, Kovačevič, Krejčí - Flek, Balán, T. Rachůnek - Kohout, Gríger, O. Beránek - A. Rulík, Skuhravý, Vrdlovec - Šik, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Jihlava - Kladno 0:2

Hráči Dukly si na začátku utkání sami ztěžovali práci, když vlastními chybami vystavovali soupeře do šancí. Nepřesnou přihrávku Kajínka ještě stačil spoluhráč Čachotský napravit, po další minele domácích už ale rozvlnil síť jihlavské branky nejproduktivnější hráč baráže Adam Kubík.

Ač střelecky aktivnější, tým z Vysočiny se nedostával do větších gólových příležitostí ani v početních výhodách, s výjimkou zajímavé možnosti Stříteského. Srovnat se nepovedlo ani Semanovi, jehož samostatný únik zastavila Cikánkova vyrážečka.

Duklu nasměroval k třetí porážce v řadě přesný zásah Tůmy zkraje třetího dějství. Domácí snahu o vyrovnání hatila také vyloučení tahounů Semana a Čachotského. Jihlava tak čisté konto kladenského gólmana Cikánka nepřekazila a prohrála potřetí v řadě.

Kladenský útočník Adam Kubík střílí gól brankáři Jakubu Škarkovi z Jihlavy.
Jaromír Jágr radí na kladenské střídačce.
Jihlavský Petr Straka se tlačí do kladenské branky.

František Zeman (Jihlava): „Snaha a úsilí hráčům vytknout nejdou. Když nedáme gól, tak nemůžeme myslet na vítězství. Bohužel. Za poslední tři zápasy jsme dali dva góly a s prvoligovými týmy jsme ztratili devět bodů. To je špatně. Hráče musíme uklidnit, protože jsou ve stresu a pod tlakem. Dělají věci, které normálně v sezoně nedělali. Věděli jsme, že baráž bude těžká. To se potvrdilo. Stále je ve hře 15 bodů. Myslím si, že jsme schopni extraligu zachránit, když budeme předvádět to, co máme. Síla v mančaftu je.“

Pavel Patera (Kladno): „Do zápasu jsme vstoupili velice slušně a podpořili jsme to gólem, který nám dodal klid na hokejky. Možná ho bylo až moc, protože na konci první třetiny jsme tam začali dělat kraviny a mysleli si, bůhví co nejsme. Od druhé třetiny už byla hra lepší a začali jsme hrát jednoduchý hokej, který byl podpořený výborným gólmanem. Měli jsme také dost štěstí, ale v takhle vyrovnaných zápasech ho potřebujete. Šli jsme mu naproti.“

Branky a nahrávky: 4. Kubík (D. Tůma), 42. D. Tůma (J. Kloz, M. Hořava ml.). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Frodl, D. Jelínek. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Třetiny: 0:1, 0:0, 0:1. Diváci: 4 567.

Jihlava: Škarek - De la Rose, Suchánek, Stříteský, D. Kajínek, Šidlík, Váňa, J. Zdráhal - P. Straka, Skořepa, Diviš - Čachotský, R. Hubáček, A. Zeman - Rabbit, M. Hlinka, Anděl - D. Čermák, F. Seman, Rys. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Kladno: Cikánek - Štich, Zelingr, Repe, Svedlund, Lenďák, Kehar - Kružík, T. Kaut, Redlich - D. Tůma, Kubík, J. Kloz - Zikmund, Machač, M. Hořava ml. - Pekr, Přikryl, Strnad. Trenéři: M. Hořava st. a Patera.