Detroit - Toronto: Ponikarovskij a Zetterberg

Detroit - Toronto: Ponikarovskij a Zetterberg - Levé křídlo Toronta Ponikarovskij v souboji s centrem Detroitu Zetterbergem. | foto: Reuters

Ruská hokejová KHL se nemůže měřit se slavnou NHL

  • 62
Ty zkratky by se vám mohly plést. Dvě hokejové ligy se spoustou klubů, které působí na ohromném území. Nadnárodní hvězdy v nich vydělávají miliony dolarů. Ale pozor, KHL není NHL. Ruská Kontinentální hokejová liga nemůže konkurovat severoamerické National Hockey League. Důvodů je spousta.

Smrt Alexeje Čerepanova odhalila další z nich.

Nechme stranou ekonomické základy lig, jsou rozdílné přinejmenším tak, jako se ruští oligarchové liší od amerických byznysmenů. I v hokeji jsou věci, které ani za miliardu petrodolarů nekoupíte.

KHL nemá tradici. Dresy, příběhy, rekordy, prestiž trofejí... NHL si tradici pěstuje 90 let. KHL tu ztrátu asi nikdy nedožene. To platí i v jiných ohledech.

KHL prohrává v propagaci. Zkuste porovnat internetové stránky.

I na televizních přenosech KHL a NHL poznáte rozdíly – barvy, světlo, grafika, komentář...

KHL zaostává i v organizaci. Je to v podstatě  partyzánský podnik, v němž se řešení řady nedostatků odkládá. Nebo se o nich vůbec neví. Než se něco stane.

Křištálová lupa

Před třemi lety se v Detroitu při utkání NHL zastavilo srdce Jiřího Fischera, aréna ztichla, přiběhli zdravotníci. Zápas byl přerušen a pak odložen. Díky defibrilátoru, který v USA najdete na každém veřejném místě, a díky převozu do nemocnice Fischera zachránili.

Když v úterý při zápase Čechov – Omsk na střídačce zkolaboval Čerepanov, halou duněla hudba. Bezvládné tělo do šatny ve zmatku neslo pár dobrovolníků. Hrálo se dál. Na stadionu nebyly přístroje ani sanitka, čekalo se na pomoc. A z mladíka vyprchával život.

Čerepanov v létě o rok odložil přestup z Omsku do NHL, do New York Rangers. Člověk nikdy neví, ale kdyby ho úplně stejná nehoda postihla v newyorské Madison Square Garden, měl by mnohem větší šanci přežít.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.