Utkání KHL, ilustrační foto

Utkání KHL, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Londýn, Paříž i Soul. KHL chce dobýt další nehokejové trhy

  • 17
Londýn. Soul. Paříž. A Berlín. Tohle není jen výčet měst, která hostila letní olympiádu, ale naopak seznam míst, kde by se už brzy mohl - na vysoké úrovni - hrát jeden ryze zimní sport. Poté, co KHL letos „ulovila“ Peking (další olympijské město), chce expandovat dál.

A podle ruského listu Sport Express jsou právě Velká Británie, Jižní Korea, Francie a Německo dalšími destinacemi, kde se (už nejen) ruská hokejová liga chce usadit.

K tomu prý uvažuje i o rakouském Salcburku.

Nejsou to jen teze, protože s hokejovou federací ve Velké Británii už KHL uzavřela dohodu, že nemá nic proti jejímu rozšíření. Klub má sídlit v Londýně, hrát domácí zápasy ve zdejší O2 areně (ta mimochodem před devíti lety hostila zápasy NHL) a pumpovat peníze do něj zvažuje i miliardář Roman Abramovič vlastnící fotbalovou Chelsea.

„Projekt byl prozatím pozastaven jen kvůli vzdálenostem, ale vždyť z Moskvy či Petrohradu je to jen tříhodinový let. Londýn je světové a finanční centrum, je domovem statisíců našich krajanů. Navíc zdejší přítomnost KHL připraví prostor pro další expanzi do západní Evropy,“ píše Sport Express.

V Londýně se přitom hokej na elitní úrovni nehraje už víc než deset let – i to může napomáhat představám KHL. Děsí jen některé divoké přelety, vždyť třeba do Vladivostoku je to 8 600 kilometrů.

O Paříži, která je pro ruskou ligu lákavou destinací č. 2, lze napsat totéž co o Londýně. Navíc už v květnu 2017 se tu odehraje světový šampionát (spolupořadatelem je Kolín nad Rýnem), v pařížské skupině bude i česká reprezentace. Uvažovaný francouzský klub by navíc mohl složit kádr pro KHL z řady reprezentantů.

Berlín by byl sázkou na hokejovou tradici a silnou ruskou menšinu. Salcburk zase láká kvůli bohatému mecenáši (Red Bull). A konečně Soul, kde se očekává rostoucí zájem o hokej po zimní olympiádě 2018, kterou hostí právě Jižní Korea.

Je jasné, že všech pět klubů jen těžko KHL přijme lusknutím prstů. I proto, že šéf ligy Dmitrij Černyšenko v létě uvedl, že by liga neměla mít víc než 30 klubů. V současnosti jich je 29, jenže znáte to: kluby v KHL vznikají a zase zanikají. Potkalo to pražského Lva, který se jako jediný z mimoruských klubů probil až do finále, jenže po něm zkrachoval. Nedokázal získat finance od tuzemských partnerů.

Bratislavský Slovan i Záhřeb často bojují s financemi, hrozí odchodem. Trable mají i přímo ruské kluby, po minulé sezoně hrozilo vyloučení kvůli dluhům hned několika z nich.

Navíc už v minulosti KHL zveřejňovala megalomanské plány, že se liga bude hrát v Miláně, Dubaji.

Přesto je jasné, že Rusové se víc a víc snaží dobýt trhy, kde k hokeji patří nálepka „hic sunt leones – zde jsou lvi“. Etablované ligy, jako je švédská či švýcarská, se příchodu KHL brání, jedinou současnou výjimkou je Finsko (Jokerit Helsinky). I Česko by už po „lví“ zkušenosti asi přemýšlelo jinak. Tehdy ale svaz k souhlasu přemluvil lukrativní sponzoring.

„Přilákat do KHL tým z tradičních trhů nedává vzhledem ke konzervatismu fanoušků velký smysl. Jde vždy o dlouhý proces s nejistým výsledkem,“ tvrdí Sport Express. A přidává ještě jeden velmi logický argument: „Nový klub musí mít zdravý finanční základ a nesmí záviset výhradně na ruských partnerech.“

To je klíč k expanzi.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.