Diskuze

VIDEO: Na broušení sekery použijte kameny tří hrubostí, úhel volte podle výrobce

Zima se neúprosně blíží a mnoho lidí finišuje s přípravou dřeva na zimu. Nestačí ho ovšem jen přivézt a uskladnit, musí se úhledně nasekat. Je to hodně namáhavá práce a usnadní ji, když máte dobře nabroušenou sekeru. Jak na to poradí mistr brusič Marek Neuman.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dívala jsem se jak štípe. Opět: je to lama dávající špatné rady. Staří fachmani naštipují kraj špalku kolmo na obvod a to často polovinou (třetinou) ostří sekyrky. Uprostřed je totiž špalek nejpevnější, takže úderem doprostřed špalku se dře zbytečně a ještě tento blud šíří dál.

Dále, sekyrka má při dopadu určitou energii. Pokud kolmo na obvod špalku dopadne polovina (třetina) ostří sekyrky, vznikne v místě dopadu větší síla. Pokud jste začátečník, sekejte klidně doprostřed. Ani já jsem nevydržela 6-8 hodin denně nasekávat špalky na třetinu. Je to vyčerpávající na pozornost. A má samozřejmě malou sekeru. Tento člověk na dědině nikdy nežil.

0 0
možnosti

A při tom, kdyby hned na začátku použil štípací sekeru na velká polena, tak by se ten kus dřeva rozletěl na první dobrou. S tím chcípákem může dělat třeba třísky.

3 0
možnosti

Nic ve zlém. Pokud máte doma starou sekyrku, je vyrobena z oceli třídy 10 až 12050. Tato ocel je "bláto" a zde uvedený postup broušení je vhodný na nože do mixéru, nebo hoblíku. Autor doma pravděpodobně stejným způsobem brousí motyky, rýče, pluhy a hřebíky. Kupovat si kameny tří hrubostí a dosahovat fazety

jemným brusným kamenem 3 000 je šaškárna. Věřte tomu, že až to pracně nabrousíte a odložíte do rohu, nastoupí do ringu koroze a o to ostří vyhlazené brusným kamenem 3000 vám během měsíce sežere. Prostě, pod mikroskopem vidíte, že ostří odrezne. Stačí nahlédnout do starých učebnic lazebnictví a chirurgie z napoleonských dob, tedy v dobách, kdy neznaly nerez, nebo oceli s přídavkem chromu. Břitvy se brousily těsně před použitím. Kdyby si porodní asistentka v neděli nabrousila nástroje a další neděli je chtěla použít, budou tupé. Pamětníci vzpomínají na poválečné žiletky, balené ve voskovaných papírcích, bránících korozi. Měly záruku 6 měsíců. Normálně upněte sekyrku do svěráku a přejeďte ostří pilníkem. Nože v sekačce brousí autor také třemi kameny? Používá k tomu nepropustnou přepravku a přes ni dřevěnou podložku?

Lze brousit i na brusce, ale tak úhel ostří od 60 st. výš a dobře chladit, aby jste materiál tepelně neposunuli. Jedině nerezové oceli a částečně chromové si udrží naostřené ostří. Ty ostatní ne, je to zbytečná práce.

0 0
možnosti

:-) Jak starou ? Já naopak rád používám ty po dědovi. Rozhodně z bláta nejsou a jsem zvědavý, zda ta nová za tři tisíce vydrží tolik.

2 0
možnosti

Jeden tolar byl dva zlaté. Po přepočtu na dnešní ceny to velmi zhruba odpovídá ceně kompletní sekery s toporem asi 600Kč.

0 0
možnosti

R43o67m19a46n 48V49o15l25n54ý

16. 10. 2021 16:14

sekerka, která řeže papír na sekání dřeva na zimu? To bych chtěl vidět, jak by si s tím autor poradil. Na sekeře na dřevo si udržuji leda tak základní ostří, slouží v podstatě jako klín, který má dřevo rozštípnout podél vláken. Příliš ostrá se zasekne do dřeva a špalek nerozštípne. Pořádné ostří se dělá např. na menší odvětvovací sekerky, se kterou potřebuji něco useknout.

3 0
možnosti

Tak. Sekera se brousí podle toho, na co ji použijete.

1 0
možnosti

J67i35ř91í 56M85a46t93u63š

16. 10. 2021 7:56

Pan redaktor tu věc asi nikdy nedržel v ruce.

3 0
možnosti

Ale nakonec si neublížil, takže to dobře dopadlo

0 0
možnosti