Zidanův příběh: vztekloun a maestro

  1:00
Praha - Z tváře mu kapaly krůpěje potu, ani si je neutíral. Jako vždycky. Byl neoholený, nakrátko ostříhaný a znovu hrál jako fotbalový virtuos. S míčem přilepeným u nohy a hlavou nahoře. Sice se k balonu dostával málo, přesto by i laik poznal, jak výjimečný talent se v tom muži skrývá.
Francie, Zidane

Francie, Zidane - Francouzský záložník Zidane se soustředí při poslechu národní hymny před začátkem finálového zápasu MS 2006. | foto: Reuters

A pak, minutu před koncem, vletěl v přerušené hry do šarvátky s fotbalisty Villarrealu a dostal červenou kartu. Seznamte se: Zinedine Zidane.

Sedmnáct kamer mířilo loni 23. dubna pouze na něj, 150 lidí ze speciálního štábu se staralo o 93minutový dokument o Zidanovi. A on je vyloučený. Není to paradox? Není. Přesnější charakteristika být nemůže.

Šampion, který pouze tím, jak umí hrát fotbal, rozdával radost milionům lidí.

A zároveň čtyřiatřicetiletý živel, který problémy řešil s krvavýma očima.

"Je to záznam jednoho špatného dne v práci – portrét pracujícího muže," řekl Dougles Gordon, skotský režisér Zidanova filmu.

Třikrát byl nejlepším fotbalistou planety, vyhrál mistrovství světa, mistrovství Evropy i Ligu mistrů. Před osmi dny však celou svou kariéru očernil. Ve finále mistrovství světa, při posledním utkání své osmnáctileté kariéry se nechal vyprovokovat a udeřil italského obránce Materazziho do hrudníku. Kdo je vlastně Zinédine Zidane?

V alžírských horách v městečku Aguemoune stojí kavárna Zizou. Slavná Zidanova přezdívka je všudypřítomná. Tady se scházejí bratranci i bratr Džamel, tady vyrůstal Zidanův otec. A mohl i Zinédine, kdyby se rodiče v roce 1962 nerozhodli prchnout před občanskou válkou do Francie. O 10 let později se jim narodilo páté dítě. Zinédine Yazid. Sourozenci mu říkali Yaz.>

Protloukal se nebezpečným předměstím Marseille v La Castellane, na betonových pláccích kopal do omšelé mičudy a toužil být fotbalistou. "Začínal jako pouliční hráč na předměstí a končí jako pouliční rváč před očima celého světa," napsal britský list The Guardian po finále. Stačilo, že uslyšel: "Jsi syn teroristické děvky."

Fotbalové zápasy jsou plné urážek, ale minulou neděli Zidanovi před očima vzplála pomsta. Musel praštit. Ten génius fotbalového míče, ten plachý muž, který se při rozhovorech chová stydlivě a mluví potichu.

Miloval uruguayského špílmachra Enza Francescoliho z Marseille. Když mu jednou při ligovém zápase podal míč od postranní čáry, byl to pro malého Zidana vrcholný zážitek, po Francescolim pak pojmenoval svého nejstaršího syna.

Zinédine býval vůdce, o hlavu vyšší než ostatní, o dvě třídy kvalitnější. Míč měl jako hračku, bez které se nehnul. "Nebyl týden, aby Yazid míčem něco nerozbil," vzpomínal táta Smail, který pracoval jako skladník a noční hlídač.

Symbolem neutěšeného předměstí La Castellane byl jakýsi snědý driblér s míčem přišpendleným u nohy. A taky vztekloun, který se chtěl rvát s fanoušky, kteří uráželi jeho rodinu.

Zidanovi odjakživa ujížděly nervy.

Někdy v sobě hněv udusil, někdy vybuchnul. V Cannes vzpomínají, jak první týdny na fotbalové akademii neustále uklízel ubytovnu. Tak ho trestali pokaždé, když udeřil soupeře, který se posmíval jeho původu.

Zidanovo soukromí

Jako páté dítě se narodil alžírským přistěhovalcům 23. června 1972 v Marseille.

Celý jménem Zinedine Yazid Zidane.

Nepíše se Zinédine, správně bez čárky nad e.

S manželkou Véronique mají čtyři syny Enza, Lucase, Théa a Elyaze.

Rád hraje tenis a v televizi sleduje
formuli 1.

Před dvěma lety prohlásil: "Těším se na život se ženou a dětmi někde daleko od fotbalu. Nebude mi chybět." Opravdu?

Před osmi lety při Lize mistrů zuřivě hlavičkoval do tváře ležícího obránce Kientze z Hamburku. Nepřipomíná vám to něco? Útok na Itala Materazziho ve finále šampionátu vypadal podobně. Jen ho viděl celý svět v přímém přenosu.

To nebyl nahodilý výstřelek hodného chlapce. Zidane viděl během kariéry červenou kartu celkem čtrnáctkrát, hned dvakrát na mistrovství světa, což se v historii přihodilo už jen kamerunskému tvrďákovi Songovi.

Jak vypukla "zizoumanie"

Když mu bylo 14, všiml si Alžířana s hustými vlasy Jean Varraud, vyhledávač talentů z Cannes, a začala pohádka. V roce 1991 vstřelil první profesionální gól a prezident Cannes mu za to daroval auto, malého renaulta.

Za tři roky už ho pozvali do reprezentace a on v premiéře jako náhradník během 17 minut vstřelil dva góly a vyrovnal s Českem na 2:2. Na jaře 1996 si podmanil slávisty a posunul Bordeaux do finále Poháru UEFA.

Zatímco vlasy ztrácel, ve fotbale všechny přerůstal. V létě 1998 dovedl plachý talent Francii k titulu mistrů světa. Ve finále dvěma gólovými hlavičkami pokořil Brazilce.

Přistěhovalec s berberskými kořeny, který dětství prožil v rozdrásaných teniskách, uhranul svět. Stal se legendou, inspirací a vzorem pro problematickou francouzskou mládež z černých předměstí. "Zidane, Zidane, Zidane... Byl všude. Francie byla v zajetí zizoumanie," napsal ve své biografii stoper Marcel Desailly.

Prošel Cannes, Bordeaux, Juventusem Turín a v roce 2001 přestoupil do Realu Madrid za astronomickou částku 2 a půl miliardy korun. Téměř jistě už ji nikdo nepřekoná, protože fotbal padl do recese a dnešní rekordy dosahují jen třetinové výše.

Zidanova kariéra

Zřejmě nejlepší fotbalista za posledních 10 let, báječný driblér.

S Francií mistr a vicemistr světa, mistr Evropy, vítěz Ligy mistrů, trojnásobný vítěz ankety FIFA o nejlepšího hráče světa, vítěz Zlatého míče 1998.

V reprezentaci odehrál 108 zápasů a vstřelil 31 gólů.

Nejdražší hráč světa, z Juventusu šel v roce 2001 do Realu za 2,5 miliardy korun.

Oficiálně skončil, ale mohl by hrát v Marseille, kde vyrůstal a žije. Zájem má i New York MetroStars.

Zidane měl všechno. Španělská tanečnice Véronique mu porodila čtyři syny, francouzský prezident Chirac ho považuje za přítele, nesl olympijskou pochodeň, stal se tváří Adidasu, slavná oděvní firma Christian Dior ho použila jako prvního mužského modela, vydělával miliony, lidé ho milovali. Polský fanoušek Darek za ním jel přes 5000 kilometrů na kole, jen aby dostal podpis.

Matka Tereza? Sériový vrah?

Po Euru 2004, na kterém s úřadujícími mistry Evropy propadl, ukončil reprezentační kariéru. Ten, který při fotbale komponuje jako Debussy, píše jako Victor Hugo, maluje jako Monet a zpívá jako Edith Piaf, se cítil unavený a nepochopený. Raději se stáhl a hrál jen za Real.

Francouzi v kvalifikaci ošklivě klopýtali a hrozilo, že se na mistrovství světa vůbec nedostanou. Zidane se tvářil netečně, jako by ho to nezajímalo. Po ostudné remíze s Izraelem vzkázal: "Ani jsem ten zápas neviděl, byl jsem na koncertě Madonny."

Nakonec se nechal přesvědčit. Mušketýr Zizou se vrátil. Naposledy. V květnu se rozloučil s fanoušky Realu a v očích se mu leskly slzy: "Ještě mistrovství světa a končím!"

Na šampionátu mu život připravil tři poslední zkoušky. Tu první nezvládl: po druhé žluté kartě ve druhém utkání vzteky rozkopl dveře na stadionu v Lipsku, protože třetí zápas nesměl hrát.

Tou druhou prošel jako král: ve čtvrtfinále odrovnal Brazílii. Byl k nezastavení, psal ódu na fotbal. Taky ukončil mýtus, který se s ním léta táhl. Že prý nikdy nepřihraje útočníkovi Henrymu na gól. V 53. společném utkání, v tom nejdůležitějším, to dokázal.

A třetí Zidanovu zkoušku máte před očima. Běží 108. minuta finále, Ital Materazzi provokuje a francouzský kapitán se jde mstít.

Rockový zpěvák Jean-Louis Murat má pravdu, když o svém příteli tvrdí: "Nikdo neví, jestli je Zidane anděl, nebo ďábel. Jednou se zatváří jako matka Tereza, podruhé jako sériový vrah."

Očima rozhodčího: Jako by hrál šachy. Nerušit!

Pro rozhodčí to byl zvláštní hráč, velmi těžko se s ním komunikovalo. Mluvil jen očima. Když jsem pískal Francii nebo Real Madrid, všímal jsem si, že Zidane od 1. minuty kouzlil jen ve vlastním světě. Jako by seděl za šachovnicí a tahal figurkami. Nerušit! S okolím téměř nemluvil. A s rozhodčími vůbec.

 Když se mu něco nelíbilo, nic říkat nemusel. Z jeho očí bylo cítit, jestli se mu verdikt líbil nebo ne. Jednou dvakrát za zápas se stalo, že mě sjel očima.

Snažil se hrát bez zákeřností, i když ho soupeř obvykle okopával. Dneska si říkám, jaké jsem měl štěstí, že jsem nikdy nerozhodoval zápas, ve kterém vybouchnul. Býval totiž jako štvaná zvěř. Vždycky se na něj zavěsil nějaký raubíř a pokoušel se ho otrávit. On to musel ustát, dusil to v sobě – a někdy neudusil.

Jako ve finále. Zkuste se vžít do jeho role: poslední zápas v kariéře, finále mistrovství světa, šílený tlak a do toho provokace.

Na šampionátu jsem viděl jediný zápas jako divák. Francii proti Brazilcům ve čtvrtfinále. Seděl jsem na tribuně a říkal: Ten člověk vzdoruje.

Na Zidanovi bylo vidět, že nechce, aby to byl jeho poslední zápas v životě. Bál se konce. A já mu přál, ať se dostane dál.

Každý génius má své hříchy – a Zidane je příliš horkokrevný. Kdyby se choval tuctově, nikdy by nebyl tak výjimečný. Svět mu odpustí.

LUBOŠ MICHEĽ, slovenský rozhodčí   

Očima režiséra: Je to plachý aristokrat

Před mistrovstvím světa jsem točil reklamu pro Adidas, jak dva malí kluci svolávají slavné hráče na plácek a hrají s nimi fotbal.  Zidana jsme natáčel v Madridu, měl na mě hodinu dvě, takže jsem se pořád díval na hodinky, abych věděl, kdy už mi odejde. Choval se úplně klidně a působil na mě jako plachý aristokrat.

Elegán.

Jak na mě reagoval? Nezkřivil mi ani chloupek, fakt.

Mám s ním společnou fotku. Stojí mi na pracovním stole a hned tak asi nezmizí...

IVAN ZACHARIÁŠ, český reklamní režisér

Očima novináře: Zidane ještě neskončí

Ještě v dorostu měl Zinedine Zidane pověst vynikajícího, ale vzteklého hráče, kterého je snadné vyprovokovat. Postupem času se trochu uklidnil, určitě k tomu přispělo i to, že se brzy oženil s baletkou Véronique. Stabilní rodinné zázemí na něj mělo blahodárný vliv, ale jeho charakter změnit nemohlo.

Mnoho z nás žije v představě, že pokud je Zidane výjimečný fotbalista, dokáže zvládnout i svůj temperament. Nesmysl. Po letech se však na něj určitě bude vzpomínat jako na někoho, kdo výrazně ovlivnil fotbal, a ne jako na trochu záludného a často vylučovaného hráče. Sledujeme-li záběry Maradony, jak při zápasech Argentiny skáče jako opice, také přece nezapomeneme na to, co dokázal na trávníku.

Ve Francii je Zidane ikonou i proto, že společnost integruje. Není náhoda, že v posledním čísle týdeníku Paris Match se jeho přátelstvím chlubí populární komik Jamel Debbouze, přitroublý zelinář z Amelie z Montmartru, sám také alžírského původu.

Pro mě nebude Zidane nezapomenutelný za dva góly ve finále mistrovství světa 1998 proti Brazílii, ale kvůli tomu, co předváděl před třemi lety v Lize mistrů, kdy i jeho spoluhráči z Realu přiznávali, že občas přestávají hrát a sledují Zidana, co to na trávníku se soupeřem dělá.

Po návratu do reprezentace se těšil mimořádnému postavení. Před šampionátem se dokonce žertem říkalo, že trenér Domenech ještě neoznámil nominaci, protože nedostal od Zidana fax se jmény. Tak velký byl jeho vliv.

Rok 2006 byl ve znamení jeho posledních zápasů. Ale troufám si říct, že jsme Zidana ve fotbalovém dresu neviděli naposledy. Ke svému rozhodnutí skončit dospěl ve chvíli, kdy byl zraněný, docházely mu síly a cítil, že už přestává stačit rychlostí.

To, co ukázal v Německu, možná překvapilo i jeho samotného. Proto očekávám, že za pár týdnů ho uvidíme znovu na trávníku. V dresu Olympique Marseille.

JAN ŠMÍD, zpravodaj Radiožurnálu ve Francii

Očima soupeře: Ta jeho klička zidanovka...

Už tenkrát v dubnu před 10 lety nás Zidane školil. Přitom o něm nikdo netvrdil, že jednou bude nejlepším fotbalistou světa. Vysoký, šikovný chlap v dresu Bordeaux. A to jsme si říkali, že v semifinále Poháru UEFA jsme se Slavií narazili na nejpřijatelnějšího soupeře. V druhém zápase totiž hrála Barcelona s Bayernem.

Věděli jsme, že Zidane umí. Dva roky předtím dal dva góly reprezentaci v přáteláku a trenér Cipro nám říkal: Pozor na něj! A on hned v 9. minutě na Strahově připravil gól pro Dugarryho. Když měl míč, nikdo ho nedokázal zastavit.

Když jsme na jaře hráli s AS Řím, dávali jsme bacha na útočníky Fonseku s Balbem, to byly světové hvězdy. A nějaký Zidane? Kdo by to tenkrát tušil... Když na to semifinále vzpomínám, vybavuje se mi jeho unikátní klička. Zidanovka. Je v pohybu, šlápne na balon a otočí se na něm o 360 stupňů.

Ale zdaleka to nebylo jediné, čím vybočoval. Byl to typický špílmachr, tvořil hru. Přihrál balon a hned hledal volné místo, aby mohl v akci pokračovat. Tenhle styl pak vybrousil. I když nepatřil mezi nejrychlejší, chytrostí byl o krok napřed. Výborně si kryl míč a byl nebezpečný v koncovce. Kouzelník.

Jen občas všechno pokazil svou horkokrevností. Snadno se nechal vyprovokovat. Ale i největší z největších mají své slabiny.

LUBOŠ KOZEL, bývalý hráč Slavie 

Autor:

Evropská liga: Do Prahy míří Liverpool a AC Milán

Sparťanští fotbalisté se v osmifinále Evropské ligy utkají s Liverpoolem a slávisté vyzvou ve stejné fázi soutěže AC Milán. Hrát se bude ve čtvrtek 7. a 14. března. Konferenční liga nabízí zápasy Plzně se Servette Ženeva.

Online: Sparta - Liverpool, AC Milán - Slavia, Servette - Plzeň
  • Nejčtenější

Vedoucí Slavie odmítl po derby potvrdit zápis. Tvrdík: Chybí nám vysvětlení karet

29. února 2024  13:06,  aktualizováno  20:04

Vedoucí mužstva slávistických fotbalistů Stanislav Vlček odmítl po středečním pohárovém derby...

Slavia - Sparta 2:3, hosté otočili z 0:2. V prodloužení rozhodl Karabec z penalty

28. února 2024  17:14,  aktualizováno  20:49

Sparťanští fotbalisté otočili derby v Edenu z 0:2 na 3:2 a jsou v semifinále poháru. Rozhodující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozhodčí ošklivě narazila do televizní kamery. Ta natáčela oslavy na hřišti

26. února 2024  11:24

Gól! Domácí fotbalisté utíkají slavit, což si nemůže nechat ujít televizní kameraman, aby zblízka...

Chcete na Liverpool a AC Milán? Pražská S zveřejnila, jak to bude se vstupenkami

26. února 2024  15:25

Fotbalová Sparta v úterý 27. února spustí prodej vstupenek na osmifinále Evropské ligy, které proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko - Sparta 1:3, vyrovnaná půle, po pauze úřadovali Birmančevič a Haraslín

25. února 2024  17:35,  aktualizováno  19:36

Poločas nervy, pak pohoda. Sparťanští fotbalisté obávaný zápas na Slovácku zvládli a v 22. kole...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

A z kluka je chlap. Jak Foden táhne City a z jeho syna je hvězda Instagramu

3. března 2024

Premium Bylo mu osmnáct, když mu přítelkyně Rebecca ukázala dvě čárky na těhotenském testu: „Budeš táta!“...

Jako tehdy v Barceloně. Messi a Suárez oba skórovali dva góly

3. března 2024  11:45

Někdejší hvězdní spoluhráči z Barcelony Lionel Messi a Luis Suárez zazářili v zámořské MLS shodně...

Dva postupné cíle Jihlavy? Generální partner a diváci na stadionu

3. března 2024  9:19

S nadsázkou se dá říct, že je neomezeným vládcem druholigového jihlavského fotbalového klubu....

Boj o záchranu jako nová zkušenost. Do Zlína jsem chtěl, říká Holík

3. března 2024  7:57

Další Holík je zpátky ve Zlíně. Hokejového útočníka Petra následoval fotbalový univerzál Libor,...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...