Alexander Isak coby nejmladší střelec švédské fotbalové reprezentace

Alexander Isak coby nejmladší střelec švédské fotbalové reprezentace | foto: Profimedia.cz

Proč platit stamiliony za fotbalové teenagery? Je to dobrý kšeft

  • 20
Bylo mu 17 let a 113 dní. Pravým nártem si připravil míč ke střele a levačkou načal demolici (6:0) Slovenska v přípravném zápase. Je to týden, co se Alexander Isak stal nejmladším střelcem švédské fotbalové historie.

„Že mám rekord? Já tyhle věci moc neřeším, ale pořád je lepší být první než druhý,“ řekl s nádechem slušného sebevědomí.

Nechme stranou, že Isak překonal rekord, pod kterým byl nekonečných 105 let podepsaný Erik Dahlström, daleko důležitější je, že vytáhlý útočník s eritrejskými kořeny zaujal Real Madrid.

Představme si další pokus, jak z talentovaného teenagera udělat světovou megastar.

Ustojí to Isak? Má na to? Může být druhým Ibrahimovicem, jak mu od loňska přezdívají ve švédských listech?

Nebo se Real plete, když za teenagera platí 270 milionů korun?

Jeden podobný obchod vymyslel Real předloni, když koupil zlatého chlapce z Norska. Ofenzivní záložník Martin Odegaard se začal prosazovat ještě dřív než Švéd Isak a stál přes 100 milionů. A teď fakta: premiéru za áčko si odbyl až 679 dní po podpisu smlouvy a nyní se připravuje jako host v nizozemském Heerenveenu.

Pokus - omyl? To je omyl!

„Real pracuje systémem pokus - omyl. Mladým klukům jen blbne hlavu,“ stěžují si fanoušci.

Real v tom samozřejmě není sám, kdo se poohlíží po náctiletých. Barcelona si za 40 milionů pořídila Alena Haliloviče, nedala mu šanci ani na minutu, načež problematický chorvatský zázrak odešel za víc než dvojnásobek do Hamburku.

Dánský obránce Andreas Christensen přestoupil do Chelsea v necelých šestnácti a po čtyřleté zkušenosti tvrdí: „Radši chci dál hostovat v Mönchengladbachu než sedět v Chelsea na lavičce.“

Andreas Christensen (uprostřed) z Mönchengladbachu divoce slaví svůj gól proti Brémám.

Takových případů najdete v evropských klubech desítky. I český stoper Tomáš Kalas může vyprávět, jak si vysnil angažmá v Chelsea. Už sedmým rokem pouze hostuje jinde. Záložník Roman Macek začerstva: radši než být v juniorce Juventusu zkusí druholigové Bari. „I Pavel Nedvěd mi to doporučil,“ řekl.

Ani Zlatan nebyl drahý. Proč?

Cesty fotbalových bažantů bývají přímočaré jen zřídka. Stojí dost peněz a nevyplatí se hned. Lionel Messi přišel do Barcelony jako třináctiletý, klub mu zaplatil nákladnou léčbu růstovým hormonem a vyplatilo se to milionkrát. Ale pozor, ani Barcelona neměla garantované, že se tah s prckem povede.

„I když si můžete myslet, že jsou to vyhozené prachy, když kluby utrácejí miliony za teenagery, obvykle to ale bývá výborná investice. Jsem si jistý, že třeba o Odegaardovi ještě uslyšíme - a nemusí to být zrovna v Realu. Odegaard je fotbalista jako hrom,“ glosuje jeden ze skautů, který sleduje východní trhy pro Premier League.

To samé švédský snajpr Isak, nejžhavější zboží současnosti. Všechny důležité kluby o něm díky skautům vědí už dva tři roky. Do detailu! Když ho v létě AIK Stockholm nabízel zhruba za 130 milionů korun, bohatí ohrnuli nos. Chelsea, Manchester City i Barcelona. Na podzim Isak nastřílel 10 gólů ve švédské lize, cena se zdvojnásobila a o jeho podpis se strhla rvačka.

Martin Ödegaard (v červeném) z Norska útočí na švédskou branku.

Mimochodem, ani fenomenální Zlatan Ibrahimovic neodcházel z rodného Švédska za takové peníze jako Isak.

Věc se měla zhruba takhle:

1. do průměrného klubu jít Isak nemohl, neboť tolik peněz zaplatí jen nejbohatší.

2. pokud třeba movité německé kluby vydají balík, potřebují hráče okamžitě do základní sestavy, což Isak není.

3. nejbohatší si kupují budoucnost, což představují s náležitou pompou. A kdyby se teenager náhodou na nejvyšší úroveň neprosadil, pořád zůstane dostatečně rentabilním zbožím, se kterým se dá obchodovat dál.

Samozřejmě se najdou talenty, které měly dobýt svět, ale vyhořely. Američan Adu by o tom mohl napsat knihu.

Kam se zařadí nový Zlatan? Začne v béčku Realu a pravděpodobně potvrdí, že góly dávat umí. Tím pádem se posune výš. Kam až? To se uvidí za pár let.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko