TO TYS HO DAL! Barcelonští Lionel Messi (vlevo) a Jordi Alba gratulují Xavimu

TO TYS HO DAL! Barcelonští Lionel Messi (vlevo) a Jordi Alba gratulují Xavimu (uprostřed) ke gólu proti Valladolidu. | foto: Reuters

Barcelona dovršila fantastickou půlsezonu, zato Real Madrid je v krizi

• 45
Od začátku sezony do konce roku ztratili fotbalisté Barcelony ve španělské lize pouhé dva body. V 17. kole vyhráli na půdě Valladolidu 3:1 a do zimní přestávky jdou s devítibodovým náskokem na druhé Atlético Madrid. Lionel Messi navíc ještě jednou vylepšil svůj rekord v počtu gólů vstřelených za kalendářní rok na 91. Zato mistrovský Real Madrid se trápí, tentokrát prohrál v Málaze 2:3.

Barcelona dokonce překonala ligový rekord v počtu gólů vstřelených týmem za rok na 121. Doposud ho držel úhlavní rival Real Madrid, který zatím také jako jediný v tomto ročníku dokázal obrat Barcelonu o body.

Valladolid to doma nezvládl. Proti katalánskému válci vydržel neinkasovat 42 minut, ale pak poslal Messi před bránu přesný pas Albovi a celou akci zakončil gólem Xavi.

Nejlepší střelci

26 gólů - Lionel Messi (Barcelona)

17 gólů - Radamel Falcao (Atlético Madrid)

14 gólů - Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

Svůj 91. gól roku 2012 oslavil argentinský kanonýr po necelé hodině hry, když oběhl několik protihráčů a křížnou střelou poslal míč od tyče do sítě. Předchozí maximum německého kanonýra Gerda Müllera z roku 1972 vylepšil o šest branek.

Valladolid sice minutu před koncem snížil na 1:2 díky dorážce náhradníka Guerry, ale v nastaveném čase Barceloně opět vrátil dvoubrankové vedení Tello, jenž byl v tu chvíli na hřišti jen dvě minuty.

Barcelona tak zvládla zápas i bez hlavního trenéra Tita Vilanovy, který byl chvíli před začátkem duelu propuštěn z nemocnice. Ve čtvrtek podstoupil operaci rakovinového nádoru na příušní žláze, Barcelonu tak musí dočasně vést asistent Jordi Roura.

Real Madrid chtěl napravit domácí ztrátu z minulého kola, ale místo toho se na hřišti čtvrté Málagy zabořil do ještě většího splínu.

O tom, že v týmu mistra není něco v pořádku, napovídalo už rozhodnutí trenéra Josého Mourinha posadit na lavičku brankáře Casillase. Kapitán Realu se ocitl mezi náhradníky poprvé od května 2002.

Cristiano Ronaldo a spol. na hřišti Málagy ani jednou nevedli. Skóre otevřel v 49. minutě záložník Isco, čerstvě vyhlášený nejlepší mladý fotbalista v Evropě.

V 66. minutě sice Real po zmatcích v obraně Málagy vyrovnal díky vlastnímu gólu Sáncheze, ale poté se dvěma góly blýskl náhradník Santa Cruz a domácí tým vedl rázem 3:1. Snížení útočníka Benzemy osm minut před koncem už nebylo Realu nic platné.

Real Madrid tak prohrál s Málagou poprvé po 29 letech a před koncem roku ztrácí na Barcelonu těžko uvěřitelných šestnáct bodů.

Výsledky 17. kola: Valencie - Getafe 4:2 (1. Soldado, 7. Jonas, 30. Ricardo Costa, 90.+2 Valdez - 12. Álvaro, 60. Alexis), Betis Sevilla - Mallorca 1:2 (5. Beňat - 30. Víctor, 47. Márquez z pen.), Valladolid - FC Barcelona 1:3 (89. Guerra - 43. Xavi, 60. Messi, 90.+3 Tello), Atlético Madrid - Vigo 1:0 (77. Adrian), Málaga - Real Madrid 3:2 (73. a 76. Santa Cruz, 49. Isco - 66. vlastní S. Sánchez, 82. Benzema), Pamplona - Granada 1:2 (7. Nino - 41. Mainz, 48. Benítez), Bilbao - Zaragoza 0:2 (31. Apono z pen., 42. Postiga), Espaňol Barcelona - La Coruňa 2:0 (31. Simao, 88. Stuani), San Sebastian - FC Sevilla 2:1 (18. Vela, 69. De la Bella - 49. Medel), Vallecano - Levante 3:0 (59. Nacho, 80. Piti, 90.+4 Vázquez)