Stuttgart: Jan Šimák (vpravo) se se spoluhráči raduje ze svého gólu do sítě Schalke | foto: Reuters

Šimák prvním gólem v sezoně zavelel k výhře nad Schalke

Český fotbalista Jan Šimák svou první brankou v sezoně pomohl Stuttgartu v 15. kole bundesligy k vítězství 2:0 proti Schalke. Osladil tak ligovou premiéru novému trenérovi Marcusi Babbelovi, naopak Schalke utrpělo třetí prohru z posledních čtyř zápasů.

Leverkusen podlehl doma Bayernu Mnichov 0:2. Vítězové tak vystřídal poražené na druhém místě tabulky. Vede Hoffenheim, který zdolal Bielefeld 3:0.

Hamburk před čtvrtečním zápasem Poháru UEFA s pražskou Slavií jen remizoval 1:1 se zachraňující se Bochumí. Alespoň bod zachránil hostům chorvatský kanonýr Olič, který dvacet minut před koncem odpověděl na gól slovenského útočníka Stanislava Šestáka z prvního poločasu.

Trenér Hamburku Martin Jol dal dnes šanci sestavě Rost - Boateng (58. Olič), Reinhardt, Mathijsen, Aogo - Alex Silva - Demel, Jarolím, Jansen (65. Thiago Neves) - Guerrero (85. Trochowski), Petrič.

V dresu Leverkusenu bojoval český reprezentant Michal Kadlec, jeho tým neuhlídal především Ribéryho, který oba góly Bayernu připravil.

Bayern se po nevýrazném úvodu sezony šplhá tabulkou vzhůru, což potvrdil i proti Leverkusenu. Obhájce titulu pozorně bránil úderný útok domácích a čekal na svou šanci. Ta přišla na začátku druhé půle, kdy Zé Roberto  odcentroval a Toni otevřel skóre přesnou hlavičkou.

Leverkusen se snažil vytvořit si tlak, ovšem nebezpečnější byly dál brejky Bayernu. Po jednom z nich uvolnil Ribéry Kloseho, který potvrdil vítězství hostů. Bayern si tak připsal už devátý zápas za sebou bez porážky.

Vedoucí Hoffenheim potvrdil skvělý podzim i proti Bielefeldu, když za třemi body vykročil od úvodních minut. Už po pěti minutách otevřel skóre nejlepší ligový kanonýr Ibiševič, který dal už 17. branek. Za dalších šest minut navíc po samostatné akci zvýšil Carlos Eduardo. Osmou výhru z posledních devíti zápasů pak v samém závěru z penalty potvrdil Copado.

Špatný den měl Frankfurt, který dostal pět gólů v Brémách. Výprask, který na hřišti protrpěl i český útočník Martin Fenin, mohl být ještě větší, ale další šance domácí už nevyužili.

Hattrickem k tomu přispěl peruánský útočník Pizarro. Fenin odehrál v dresu Frankfurtu celé utkání, ovšem do žádné výraznější šance se nedostal. Na konci byl napomínán žlutou kartou.

Frankfurt utrpěl debakl venku podruhé za sebou, minule padl 0:4 s Dortmundem.

Stuttgart v předchozích pěti utkáních nevyhrál a ani tentokrát to s ním nevypadalo lépe, když po čtvrthodině hry rozhodčí odpískal penaltu ve prospěch Schalke. Jenže brankář Lehmann Farfánův pokus chytil a dal svým spoluhráčům šanci. Tu domácí využili až v 79. minutě, kdy si Šimák zpracoval dlouhý pas a levačkou poslal domácí do vedení. V tom okamžiku byl český záložník na hřišti necelých pět minut. Chvíli nato vedení pojistil Gomez.

Hertha Berlín s Jaroslavem Drobným porazila 2:1 Kolín nad Rýnem a je třetí. Hertha vděčila za tři získané body srbským fotbalistům. První gól vstřelil ve 24. minutě Kačar, vítěznou trefu zaznamenal čtyři minuty před koncem po rohu Pantelič. Drobného v domácí brance překonal těsně před koncem prvního poločasu umístěnou hlavičkou slovinský kanonýr Novakovič.

Výsledky 15. kolo: Brémy - Frankfurt 5:0 (11., 20. a 62. Pizarro, 44. Diego z pen., 50. Hunt), Hannover - Karlsruhe 3:2 (12. a 18. Hanke, 44. Forssell - 48. Da Silva z pen., 87. Stindl), Hoffenheim - Bielefeld 3:0 (5. Ibiševič, 11. Eduardo, 89. Copado z pen.), Leverkusen - Bayern Mnichov 0:2 (59. Toni, 82. Klose), Mönchengladbach - Chotěbuz 1:3 (59. Gokouri - 17. vlastní Bradley, 51. Sörensen, 85. Jula), Hertha Berlín - Kolín nad Rýnem 2:1 (24. Kačar, 86. Pantelič - 45. Novakovič), Bochum - Hamburk 1:1 (39. Šesták - 70. Olič), Dortmund - Wolfsburg 0:0, Stuttgart - Schalke 2:0 (79. Šimák, 83. Gomez).