DEVĚT! Fotbalisté Manchesteru United oslavují jeden z devíti gólů, které nasázeli nebohému Southamptonu. Výhrou 9:0 vyrovnali vlastní rekord z roku 1995, kdy deklasovali Ipswich. | foto: Reuters

9:0! United srovnali vlastní rekord, kouč poražených vydechl: Hrůza...

• 7
Jmenuje se Ralph Hasenhüttl a už podruhé za posledních 16 měsíců stál u lavičky týmu, který prohrál 0:9. V obou případech u stejného! Tak vysoký debakl zažila anglická fotbalová Premier League pouze třikrát a hned dvakrát u toho byl Southampton i Manchester United.

„Co k tomu říct? Hrůza...,“ vydechl Hasenhüttl v úterý večer poté, co Southampton zesměšnili fotbalisté Manchesteru.

9:0!

Devět gólů United nastřílelo osm různých hráčů (počítá se i vlastenec Jana Bednareka), což je mimochodem také rekord anglické ligy.

Byl to nevšední zápas, k jehož průběhu výrazně napomohlo vyloučení debutanta Alexe Jankewitze po dvou minutách i fakt, že Southampton postrádal hned devět zraněných. Tři branky z devíti navíc inkasoval ještě po druhé červené kartě, kterou viděl nešťastník Bednarek.

„Přijít o jednoho hráče po dvou minutách proti takovému protivníkovi... Gratuluju Manchesteru, naprosto nás přejel a přidával další a další góly,“ citovala Hasenhüttla televize BBC. „Největším zklamáním pro mě je ale druhé vyloučení. Už zkrátka nemáme další fotbalisty,“ konstatoval.

Jak jsme naznačili, ponižující debakl prožil rakouský trenér už podruhé, v říjnu 2019 Southampton dokonce doma podlehl 0:9 Leicesteru. Což je v Premier League historicky nejvyšší porážka na vlastním stadionu.

„Je to tak, znovu jsme prohráli šíleným způsobem. Ten příběh je vlastně podobný, jeden vyloučený a devadesát minut vám najednou přijde jako neuvěřitelně dlouhá doba,“ podotkl Hasenhüttl.

„Tentokrát jsme ale neměli žádné možnosti s tím cokoliv udělat. Nikoho na lavičce, žádné alternativy na lepší bránění. Takže to byla trošku jiná situace než poprvé,“ pokračoval. „Prožít tuhle tragédii znovu opravdu bolí.“

Manchester naopak vítězství 9:0 zaznamenal podruhé v éře Premier League (od roku 1992), poprvé se mu to podařilo v březnu 1995 proti Ipswichi. Tehdejší kouč Alex Ferguson se prý modlil, aby United nevsítili desátou branku, protože mu soupeřova trenéra bylo líto.

Klubovým maximem je triumf proti Anderlechtu Brusel (10:0) z roku 1956, k němuž Manchester neměl proti Southamptonu daleko, v závěru první půle mu sudí Mike Dean po konzultaci s videorozhodčím vzal původně odpískanou penaltu.

„Byl to skvělý zápas, jsem rád, že jsme proměňovali šance. I o přestávce, když jsme vedli čtyři nula, jsem hráčům říkal: hrajte dál tak, jak máte. Přijdou další příležitosti a když se jich zhostíte správně, tak i další góly. Na nějaký rekord jsem ale vůbec nemyslel,“ řekl kouč vítězů Ole Gunnar Solskjaer.

Bývalý norský střelec pamatuje jeden z nejvyšších výsledků v ligové historii, v únoru 1999 se podílel na znemožnění Nottinghamu Forest 8:1 čtyřmi trefami coby střídající hráč.

Premier League nicméně pamatuje i gólovější zápasy. Naprostým maximem je 11 branek ze září 2007, kdy Portsmouth zvítězil nad Readingem 7:4.

Deset gólů v jednom utkání padlo pětkrát, poprvé v prosinci téhož roku a znovu u toho byl Reading, který podlehl 4:6 Tottenhamu. Spurs o dvě sezony později také deklasovali Wigan 9:1, památná je rovněž výhra  Manchesteru United nad Arsenalem (8:2) ze srpna 2011.

Arsenal zažil desetibrankový duel i coby vítěz, v prosinci 2012 rozstřílel Newcastle 7:3. Nejčerstvějším případem je remíza 5:5 mezi West Bromwichem a Manchesterem z května 2013 v posledním zápase kariéry legendárního Fergusona.

Naprostý rekord z anglické nejvyšší soutěže je však 112 let starý: Nottingham Forest smetl v dubnu 1909 fotbalisty Leicesteru 12:0, a vyrovnal tak původní maximum z roku 1892, v němž si West Brom vychutnal nováčka z Darwenu.