Fotbalisté Arsenalu i s brankářem Petrem Čechem (v zeleném) těžko zakrývají...

Fotbalisté Arsenalu i s brankářem Petrem Čechem (v zeleném) těžko zakrývají zklamání po inkasovaném gólu od Manchesteru City. | foto: Reuters

Čech dělal divy, přesto od mistra dvakrát inkasoval. Vyhrál i Liverpool

• 43
Arsenal začal éru bez Arsena Wengera porážkou. V úvodním kole nového ročníku Premier League podlehl Manchester City. A to ještě Petr Čech zlikvidoval úřadujícímu šampionovi několik vyložených šancí. Další z favoritů na titul Liverpool smetl West Ham 4:0.

Český brankář začal sezonu jako jednička, přestože klub koupil německého reprezentanta Lena. A v úvodním kole navlékl na levou paži kapitánskou pásku.

Od začátku čelil útokům soupeře, střelám, šancím. Po necelé čtvrt hodině nedosáhl na skrytou střelu Sterlinga, který si navedl míč z levé strany podél vápna, vyhnul se dvěma protivníkům a z šestnácti metrů poslal míč nechytatelně do sítě.

Druhý gól inkasoval v 64. minutě od Bernarda Silvy, který z deseti metrů parádně trefil zpětnou přihrávku Mendyho. Krátce předtím Čech zlikvidoval sólo Agüera.

„Petr Čech si vedl velmi dobře. Leno je v týmu nový, tvrdě pracuje, ale na šanci si musí počkat,“ řekl nový kouč Unai Emery.

Premiéra  nevypadala dobře, Arsenal se až na výjimky k ničemu nedostal, jeho projev byl mdlý. Samozřejmě i proto, že narazil na nejsilnějšího protivníka v lize.

„Bylo třeba hrát s menším respektem k soupeři. Potřebovali bychom být agresivnější. Ve druhé půli už to bylo lepší,“ hodnotil Emery.

Španělský trenér nahradil v červnu Arsena Wengera, který Arsenal vedl od roku 1996.

„Mohlo to být lepší, ale i horší. Ve druhé půli jsme je už nutili k chybám a měli jsme šance. Ale chyběla nám větší kvalita na posledních 30 metrech. Ale proti týmu, který má jako mistr velké sebevědomí, je to těžké. Jsme zklamaní z prohry, ale byl to první zápas v tomto novém složení, takže věříme, že nám to jen pomůže ke zlepšení,“ doplnil Čech.

„Byl to od nás velmi dobrý výkon, ale stále bychom se měli den ode dne zlepšovat. Klub mi dal k dispozici fantastický tým a na sezonu se hodně těšíme,“ prohlásil hostující trenér Pep Guardiola.

Liverpoolská letka = tři góly a asistence

Egyptský útočník Mohamed Salah hned po devatenácti minutách nového ročníku připomněl parádní formu z minulé sezony.

Skóroval už v úvodu po parádní přihrávce Robertsona, který mu servíroval před prázdnou bránu V nastavení první půle přidal druhý gól další člen obávané útočné trojice Mané, když mu přetažený centr na malé vápno vrátil Milner.

Krátce po půli přidal Mané svůj druhý gól v utkání, když mu míč mezi beky prostrčil Firmino a senegalský útočník pálil z otočky. V době přihrávky však byl v jasném ofsajdu, což pomezní přehlédl.

Skóre pak uzavřel střídající Sturridge po rohovém kopu, když se prosadil jen 24 vteřin po svém příchodu na hřiště.

Burnley remizovalo 0:0 v Southamptonu, český reprezentant Matěj Vydra po nedávném přestupu z Derby ještě chyběl v nominaci.

Nedělní zápasy 1. kola: Liverpool - West Ham United 4:0 (45. a 53. Mané, 19. Salah, 88. Sturridge), Southampton - Burnley 0:0, Arsenal - Manchester City 0:2 (14. Sterling, 64. Bernardo Silva).

Arsenal FC - Manchester City 0:2 (0:1)

Branky: 14. Sterling, 64. B. Silva. Rozhodčí: Oliver – Bennett, Burt. ŽK:27. Papastathopoulos, 52. Xhaka - 4. Sterling, 73. De Bruyne. Diváci: 59 934.

Arsenal FC Čech (C) – Bellerín, Papastathopoulos, Mustafi, Maitland-Niles (35. Lichtsteiner) – Xhaka (70. Torreira), Guendouzi – Özil, Ramsey (54. A. Lacazette), Mchitarjan – Aubameyang.

Manchester City Ederson – Walker, Stones, Laporte, Mendy – B. Silva, Fernandinho (C), Gündoğan – Mahríz (60. De Bruyne), Agüero (79. Jesus), Sterling (87. Sané).

Liverpool FC - West Ham United 4:0 (2:0)

Branky: 19. M. Salah, 45+2. Mané, 53. Mané, 88. Sturridge. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn. ŽK:21. Alexander-Arnold - 52. Antonio, 55. Balbuena.

Liverpool FC Alisson – Alexander-Arnold, Joe. Gomez, V. van Dijk, Robertson – Keïta, Wijnaldum, Milner – M. Salah (87. Sturridge), Firmino (69. Henderson), Mané (82. Shaqiri).

West Ham United Fabiański – Balbuena, Ogbonna, Rice (46. Snodgrass) – Fredericks, Noble, Wilshere, Masuaku – Antonio, Arnautović (67. Jarmolenko), Anderson (62. J. Hernández).

Southampton FC - Burnley FC 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Scott – Hatzidakis, Cook. ŽK:15. Cork.

Southampton FC A. McCarthy – Stephens, Vestergaard, Hoedt – Soares (56. M. Elyounoussi), Romeu, Lemina, Bertrand (C) – Armstrong (56. Ings), Redmond – Ch. Austin (72. Gabbiadini).

Burnley FC Hart – Lowton, Tarkowski, Mee (C), S. Ward – Gudmundsson (87. Taylor), A. Westwood, Cork, Lennon – Hendrick (76. Barnes) – Wood (73. Vokes).