Plašil si dal vlastní gól, Monako prohrálo

• 4
Paříž - Smolný zápas prožil český fotbalista Jaroslav Plašil. Do zápasu Monaka v Métách naskočil až jako náhradník, ale během krátkého pobytu na trávníku pomohl soupeři vlastním gólem k vyrovnání. Knížecí klub poté inkasoval ještě jednou a utkání 29. kola francouzské nejvyšší soutěže prohrál.

Marseille do nedělního zápasu v Paříži poslala jen béčko, přesto s místním týmem St. Germain uhrála bezbrankovou remízu. Šéf hostujícího klubu Pape Diouf fotbalisty ze základní sestavy k utkání neposlal kvůli obavám o bezpečnost fanoušků, protože pařížský klub prodal svým příznivcům vstupenky do sektoru těsně nad diváky z Marseille.

V nominované šestnáctce bylo jenom sedm členů profesionálního týmu, kteří však nepatří do základní sestavy Marseille. Devět zbývajících hraje za amatérský celek v páté nejvyšší soutěži. Diouf se k tomuto kroku odhodlal, protože se bál, že by mohlo dojít k velkým násilnostem. "Nemůžete čekat na to, že bude muž nebo dítě zabit. Fotbal neznamená nic, když jsou v sázce lidské životy," vysvětlil.

Vedoucí Lyon odčinil porážku z minulého kola, kdy doma ostudně podlehl Rennes a dostal čtyři góly. V sobotním zápase vyhrál přesvědčivě v Ajacciu 3:1 a dál kráčí za dalším mistrovským titulem.

K vítězství obhájce přispěl dalekonosnou střelou brazilský středopolař Juninho. Domácího gólmana Porata zaskočil z přímého kopu ze vzdálenosti téměř čtyřiceti metrů.

Druhý tým tabulky i s českým záložníkem Vladimírem Šmicrem má o víkendu volno, zápas v Sochaux byl totiž odložen. Terén byl po hustém sněžení nezpůsobilý.

Monako vedlo na stadion Mét od šestatřicáté minuty po hlavičce Di Vaia. Ve druhém poločase pak přišel na hřiště český reprezentant Plašil a po pouhých sedmi minutách přišel jeho nešťastný zásah a vyrovnání. Povzbuzené Métý pak obrat dokonaly.

Díky vítězství se dostaly z posledního místa tabulky, na které spadlo Ajaccio.

Výsledky 29. kola:
Ajaccio - Lyon 1:3
(85. Lucas Pereira - 61. Juninho, 79. Fred, 89. Benzema), Lille - Le Mans 4:0 (15. Odemwingie, 37. Bodmer, 55. Schmitz, 76. Mirallas), Méty - Monako 2:1 (71. vlastní Plašil, 80. Tum - 36. Di Vaio), Nice - Lens 0:0, Rennes - Štrasburk  2:1 (63. Kallström, 67. Briand - 80. Kante), Toulouse - Nancy 1:1 (75. Emana - 68. Sarkssian), Paris St. Germain - Marseille 0:0, Troyes - Auxerre 1:1 (37. Ba - 62. Kahlenberg), St. Etienne - Nantes 1:0 (90. Mazure)..