Piták s Ježkem stříleli za lídra, trefil se i Kincl

• 3
Praha - Tři góly nastříleli čeští fotbalisté v sobotních zápasech rakouské ligy. Piták s Ježkem zajistili vítězství Salcburku, skóroval i Kincl v barvách Rapidu. V nizozemské lize se obránce Švejdík brankou podílel na vysoké výhře Groningenu 4:1 nad Nijmegenem.

Skotsko

G l a s g o w - Fotbalisté Celtiku Glasgow postoupili do finále Skotského poháru a dál mají šanci získat v letošní sezoně double. Suverénně vedoucí tým ligové soutěže vyhrál 2:1 na hřišti druholigového St. Johnstonu. Obě branky Celtiku zařídil Jan Vennegoor of Hesselink.

Skóre otevřel už ve 13. minutě z penalty, která byla nařízena za sporný zákrok na jeho samotného. Domácí tým šťastnou trefou Martina Hardie brzy vyrovnal, ale nizozemský kanonýr svým druhým gólem v utkání po přestávce rozhodl.

Vítězný tým, v jehož sestavě se neobjevil český záložník Jiří Jarošík, bude usilovat již o 34. triumf ve Skotském poháru.

Na finálového soupeře si fotbalisté Celtiku Glasgow musejí ještě počkat. Druhé semifinále mezi hráči Hibernian a Dunfermline skončilo bez branek. Blíže k postupu byli hosté, ovšem jejich obránce McCunnie při své šanci nastřelil jen tyč. O druhém postupujícím se tak rozhodne až v odvetě, která je plánována na 24. dubna.

Výsledek - semifinále:
St. Johnstone (II. liga) - Celtic Glasgow 1:2 (19. Hardie - 13. z pen. a 54. Vennegoor of Hesselink), Hibernian - Dunfermline 0:0.

Nizozemsko

A m s t e r d a m - Český obránce Ondřej Švejdík svou první brankou v sezoně nizozemské ligy zajistil Groningenu výhru nad Nijmegenem. Hosté sice vedli po brance Holmana, ovšem ještě do poločasu bylo skóre obráceně, když nejprve z penalty vyrovnal Levčenko a o chvíli později poslal domácí do vedení právě Švejdík. Po změně stran pak tříbodový zisk potvrdili Suarez a opět Levčenko.

V čele tabulky se udržel PSV Eindhoven, který před 34 000 diváků porazil Twente Enschede 2:0 slepenými brankami Peruánce Jeffersona Farfána.

Alkmaar se sice proti Arnhemu nadřel, ale přesto dokázal udržet hubené vítězství 1:0, které mu v 23. minutě zajistil Arveladze proměněným pokutovým kopem. Alkmaar nadále dotírá na vedoucí Eindhoven, na který dvě kola před koncem ztrácí jen dva body stejně jako třetí Ajax Amsterdam.

Ten i bez zraněných klíčových obránců Zdeňka Grygery a Jaapa Stama neinkasoval a nad Bredou vyhrál 2:0. Heerenveen uspěl na hřišti Tilburgu především díky hattricku kanonýra Alvese, který dal již 29 branek a jasně vede tabulku střelců.

Hattrick oslavil také Tim Janssen a zařídil tak Waalwijku hladké vítězství 3:0 na hřišti Excelsioru Rotterdam. Jednadvacetiletý útočník dal všechny tři góly v druhém poločase, stačilo mu 36 minut. Waalwijk si díky němu polepšil v boji o záchranu.

Výsledky - 32. kolo:
Ajax Amsterdam - Breda 2:0, Sparta Rotterdam - Utrecht 1:1, Excelsior Rotterdam - Waalwijk 0:3, Haag - Roda Kerkrade 0:2, PSV Eindhoven - Twente Enschede 2:0, Alkmaar - Arnhem 1:0, Almelo - Feyenoord Rotterdam 4:1, Groningen - Nijmegen 4:1, Tilburg - Heerenveen 1:3.

Portugalsko

L i s a b o n - Jedenáct sekund stačilo brazilskému útočníkovi Liedsonovi, aby otevřel skóre pátečního zápasu portugalské fotbalové ligy, v němž Sporting Lisabon nakonec deklasoval Marítimo Funchal 4:0.

Liedson bleskovým gólem zaokrouhlil počet svých branek v této sezoně na deset a zaostává jen o jednu trefu za nejlepším střelcem soutěže Simaem z Benfiky. Vedení Sportingu pojistil v 18. minutě ranou z 25 metrů Argentinec Romagnoli, v závěru zápasu vylepšili skóre Moutinho a střídající Alecsandro.

V nečekanou přestřelku se zvrhlo utkání mezi Nacionalem Funchal a Avesem. První půle skončila výhrou domácích fotbalistů 1:0, ovšem po změně stran hosté nejprve vyrovnali a pak předvedli dokonalou tříminutovku, během které vstřelili hned tři branky. V závěru sice tým z Madeiry ještě snížil na rozdíl jediné branky, ovšem Aves si již výhru vzít nenechal.

V dalším utkání Beira Mar porazila Setúbal, a tak se situace na konci tabulky vydatně zamotala. Hned tři týmy mají 19 bodů.

Výsledek - 25. kolo:
Sporting Lisabon - Marítimo Funchal 4:0, Belenenses - Estrela Amadora 3:0, Coimbra - FC Porto 1:2, Nacional Funchal - Aves 3:4, Naval - Pacos Ferreira 1:1, Setúbal - Beira Mar 1:3, Boavista Porto - Leiria 1:1, Benfica Lisabon - Braga 0:0.

Rakousko

V í d e ň - Vedoucí Salcburku v sobotu v rakouské lize zvítězil na hřišti Sturmu Štýrský Hradec 2:0, když oba góly dali čeští hráči. První branku vstřelil v 57. minutě záložník Patrik Ježek a na konečný stav zvýšil tři minuty před koncem Karel Piták, který se střelecky prosadil i minulý týden. Třetím českým hráčem, který se objevil v dresu hostů, byl útočník Vratislav Lokvenc.

Dalším českým střelcem 28. kola byl Marek Kincl, díky němuž zvítězil Rapid Vídeň 2:1 nad Innsbruckem. V dresu domácích se navíc představili i Radek Bejbl s Petrem Voříškem, za Innsbruck hrála dvojice Václav Koloušek, Jiří Mašek.

Vítězný zápas zažil i Miroslav Holeňák v dresu Mattersburgu, jehož tým porazil Austrii Vídeň 3:1. Za Austrii hrál do 70. minuty český útočník David Lafata.

Dvě branky záložníka Drechsela zajistily Riedu výhru 2:1 nad Paschingem. Drechsel se prosadil dvakrát ze standardní situace, když nejprve mířil přesně z přímého kopu a pak úspěšně naložil také s pokutovým kopem. S deseti brankami se tak dostal na třetí místo v tabulce střelců

Výsledky - 28. kolo:
Sturm Štýrský Hradec - Salcburk 0:2, Altach - GAK Štýrský Hradec 3:1, Mattersburg - Austria Vídeň 3:1, Rapid Vídeň - Innsbruck 2:1, Ried - Pasching 2:1.

10. GAK Štýrský Hradec 28 7 9 12 37:47 2
Poznámka: Sturm Štýrský Hradec má odečteno 13 bodů a GAK Štýrský Hradec 28 bodů za neplnění prvoligových kritérií a licenčních podmínek.

Slovensko

Fotbalisté vedoucí Žiliny i druhé Artmedie Bratislava v sobotu vysoko vyhráli v šestém kole nadstavbové části slovenské ligy. Žilina porazila Nitru 4:1, tým z metropole dal ještě o gól více do sítě posledního Sence. Úspěch domácích týmů podtrhl Slovan, který zdolal úřadujícího mistra a třetí celek tabulky Ružomberok.

Fotbalisté Košic nasázeli Banské Bystrici pět branek. Nadále zůstávají v kontaktu se třetím Ružomberokem, který je před nimi jen díky lepšímu skóre. Košice hned na začátku zápasu přestály velkou šanci hostů a samy udeřily. Jurčo dostal ideální přihrávku a sám proti brankáři nezaváhal. Zlomový okamžik nastal po půlhodině hry, kdy domácí zahrávali přímý kop, který si do vlastní branky srazil Seman. Košice pak již ovládaly hru a zdecimované Bystrici do závěrečného hvizdu přidaly další tři branky.

Výsledek - 6. kolo:
Artmedia Bratislava - Senec 5:2
(41. a 66. Halenár, 45. Oravec, 72. M. Ďurica, 84. Guédé - 35. Augustín, 53. Papaj), Slovan Bratislava - Ružomberok 1:0 (26. Hanek), Žilina - Nitra 4:1 (4. a 39. Porázik, 57. Štyvar, 66. Vršič - 5. Hesek), Košice - Banská Bystrica 5:0 (9. Jurčo, 31. vlastní Seman, 58. Matič, 80. Sovič, 90.+1 Lesniak).

Belgie

B r u s e l - Český brankář Daniel Zítka pomohl bezchybným výkonem fotbalistům Anderlechtu k vítězství 1:0 na hřišti Cercle Bruggy, po němž si bruselský tým pojistil první místo v belgické lize. Těsnou výhru zajistil hostům svými 17. gólem v sezoně konžský útočník Mohammed Tchité.

Dvoubodovou ztrátu za vedoucím Anderlechtem si udržuje Genk, který porazil Westerlo 3:1. Dvakrát více branek padlo v utkání FC Brusel - Roeselare, v němž domácí celek s Richardem Culkem v sestavě vyhrál 6:2.

Výsledek - 29. kolo:
Cercle Bruggy - Anderlecht 0:1, FC Brusel - Roeselare 6:2, Genk - Westerlo 3:1, Lierse - St. Truiden 0:0, Lokeren - Mouscron 1:1, Standard Lutych - Mons 1:0, Waregem - Beerschot 0:2, Gent - Beveren 2:1, Charleroi - FC Bruggy 1:1.

Rusko

M o s k v a - Fotbalovou ligu v Rusku vedou po pátém kole obhájci titulu z CSKA Moskva, kteří dnes zvítězili 2:0 nad Nalčikem a mají lepší skóre než rovněž neporažené celky z hlavního města Spartak a FK Moskva.

Spartak opustil první pozici po remíze 1:1 v Tomsku, kde střídající Dzjuba vyrovnal vedení domácího týmu až v závěru a Titov následně v 80. minutě selhal při penaltě, která mohla hostům vynést tříbodový zisk. Ani jeden z českých fotbalistů se tentokrát v sestavě Spartaku neobjevil.

Také CSKA skóroval proti Nalčiku až v závěru, do čela tabulky ho posunuly gól Brazilce Jo ze 70. minuty a pak vlastní branka hostujícího černohorského zadáka Djudoviče. "Nebylo to snadné. Nalčik má kvalitní tým, ale nemyslím si, že by měl odehrát celý zápas zalezlý ve vlastní šestnáctce," prohlásil trenér vítězů Valerij Gazzajev.

Petrohrad si v pátém kole ruské ligy připsal druhé vítězství v sezoně, když v domácím prostředí porazili Dynamo Moskva 3:0. Radek Šírl přišel v petrohradském týmu do hry pět minut před koncem utkání. Vladivostoku vychytal domácí výhru 1:0 nad Permem český brankář Marek Čech.

Výsledky - 5. kolo:
CSKA Moskva - Nalčik 2:0, Tomsk - Spartak Moskva 1:1, Kazaň - FK Moskva 1:1, Lokomotiv Moskva - FK Chimki 1:0, Petrohrad - Dynamo Moskva 3:0, Samara - Rostov na Donu 0:1, Vladivostok - Perm 1:0.

Turecko

A n k a r a - Besiktas v turecké lize remizoval na půdě posledního Sakaryasporu 1:1. Hostující tým sice vedl, ale domácí stačili těsně před koncem vyrovnat a obrat tak favorizovaného protivníka o dva body. Sakaryaspor navíc hrál od 37. minuty bez vyloučeného Turhana.

Až díky třem brankám v závěrečné čtvrthodině dokázal Kayserispor porazit Bursaspor 3:0. Udržel si tak čtvrtou pozici před Sivassporem, který díky dvěma brankám Yildize zvítězil nad Gaziantepsporem.

Naopak neuspěl šestý Trabzonspor, který sice dokázal na hřišti Rizesporu dvakrát vyrovnat díky trefám útočníka Buluta, ovšem na gól Dos Santose dvě minuty před koncem už nenašel odpověď a prohrál 2:3.

Od 18:00 se hraje duel Fenerbahce - Manisaspor.

Výsledek - 28. kolo:
Genclerbirligi - Galatasaray 1:3, Sakaryaspor - Besiktas 1:1, Ankaraspor - Konyaspor 4:2, Antalyaspor - Denizlispor 1:1, Bursaspor - Kayserispor 0:3, Erciyesspor - Ankaragücü 0:1, Rizespor - Trabzonspor 3:2, Sivasspor - Gaziantepspor 2:1.

18. Sakaryaspor 28 4 9 15 21:38 21

Marek Kincl z Rapidu Vídeň právě vstřelil branku v pohárovém zápase s Innsbruckem.

Peter MacDonald (uprostřed) z St. Johnstone padá v pokutovém území při pohárovém utkání s Celticem Glasgow.